DORUKTAKİLER 2013 YILIN POLİSİ FARUK ÇAKMAK

    “Halka hizmet etmek bizim için onurdur”   Gazeteniz Kocaeli’nin düzenlediği ‘Doruktakiler 2013’ değerlendirmesinde Yılın Polisi seçilen İl As...

 

 

“Halka hizmet etmek

bizim için onurdur”

 

Gazeteniz Kocaeli’nin düzenlediği ‘Doruktakiler 2013’ değerlendirmesinde Yılın Polisi seçilen İl Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği Komiser Yardımcısı Faruk Çakmak, halka hizmet etmeyi bir onur olarak gördüklerini söyledi

 

Kocaeli Gazetesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen ‘Doruktakiler’in 2013 yılı değerlendirmesinde Yılın Polisi kategorisinde başarılı çalışmaları ile takdir gören İl Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği Komiser Yardımcısı Faruk Çakmak öne çıktı. Yapılan değerlendirmenin kendisini ve birlikte vazife yaptığı ekip arkadaşlarını onurlandırdığını dile getiren Çakmak, halkın huzuru ve mutluluğu için görev yaptıklarını ve bu durumun kendileri için gurur vesilesi olduğunu söyledi. Çakmak’ın yaptığı açıklamalarında bakın neler var…

 

 

Faruk Çakmak kimdir, bize kendinizden bahseder misiniz?

 

1974 Çorum İskilip doğumluyum. Evliyim ve üç çocuğum var. İlkokulu Çorum İskilip ilçesine bağlı Şehit Kuruçay Köyü İlkokulu’nda tamamladım. Ortaokul ve liseyi İskilip’te okudum. Liseden mezun olduktan sonra gazetecilik bölümünü kazandım. Fakat maddi imkansızlıklar sebebi ile öğrenimime devam edemedim. 1994 yılında çok istediğim polislik sınavına girdim ve kazandım.

 

1995 yılı mayıs ayında İstanbul Şükrü Balcı Polis Eğitim Merkezi’ndeki eğitimimi tamamlayarak aralık ayında mezun oldum. Kura sonrası Yalova’da 3 buçuk yıl çevik kuvvet şube müdürlüğünde, Özel Tim’de görev yaptım. 1 buçuk yıl Yalova haber merkezinde çalıştım. 2001 yılı ağustos ayında şark hizmeti için Erzincan’a tayin oldum. Erzincan haber merkezi muhabere elektronik şube müdürlüğüne görevime başladım. 2001 Kasım-2003  mayıs ayında askerlik hizmeti için Şırnak’a gittim. Askerlik hizmetimi tamamladıktan sonra tekrar haber merkezinde görevime devam ettim, aynı zamanda üniversiteye devam ederek 2004 yılında kamu yönetimi bölümünden mezun oldum.

 

2006 yılından 2008 yılına kadar Erzincan haber merkezinde il emniyet müdürünün yakın korumalığını ve özel kalem görevini üstlendim. Daha sonra her yıl gerçekleştirilen komiserlik sınavlarına başvuruda bulundum. Üçüncü sınavda amacıma ulaştım. 2008 ekim ayında komiserlik kursu için Erzincan’dan ayrılarak etiler polis eğitim merkezine gittim. 1 yıl boyunca komiser yardımcılığı eğitim kursunu görerek eğitimimi tamamladım gerçekleştirilen  kura çekilişinde Kocaeli’ne geldim. 2009 Ağustos ayında Kocaeli’de göreve başladım.

 

Önleyici hizmetler şube müdürlüğünde 1 yıl boyunca grup amirliği yaptım. 2010 yılının ağustos ayında asayiş şube müdürlüğü büro amirliğine atamam gerçekleştirildi ve o dönemden bu zamana kadar geçen süreçte hırsızlık masası komiser yardımcılığı görevimi yürütmeye devam ettim. Şu anda İstanbul Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü insan hakları bölümünde yüksek lisans mastırıma devam ediyorum. Üçüncü dönemimi bitirdim. Son bir dönemim kaldı, bitirdikten sonra doktoramı yapmayı planlıyorum.

 

 

Polislik sizin ne ifade ediyor?

 

Bir insanın mağduriyetini gidermek, problemi olan bir vatandaşa yardımcı olmak ve halkın güvenliğini, huzur içerisinde yaşamasını sağlamak bana gerçekten büyük bir mutluluk veriyor. Daha önceki çalıştığım birimlerde vatandaşla bire bir diyalog halinde olduğum bir mevkide bulunmadım. Son dört yıldır halkın içerisinde bulunuyorum ve problemini giderme adına yardımcı olduğum bir vatandaşın mutluluğunu paylaşıyorum. Yaşadığım duyguyu kelimelerle ifade etmem benim için gerçekten zor.

 

 

Sizin göreve başladığınız günden bu yana neler değişti?

 

Bu gün alınan istatistiklere göre Kocaeli’nde yüzde 25 civarında hırsızlık azaldı. Bu da ciddi anlamda bu bölgede yapmış olduğumuz operasyonlardan ve çalışmalardan kaynaklanıyor. Askı sureti ile tabir ettiğimiz hırsızlık suçu vatandaşın evine girerek ziynet eşyası, para, cüzdan gibi değerli eşya çalımını yapmış olduğumuz operasyonlar doğrultusunda engelledik.

 

 

Çalışma şartlarınız ve sizin kendi stiliniz hakkında bilgi verir misiniz?

 

Sadece ben değil benimle birlikte bu işe yüreğini koymuş 22 polis arkadaşım ile birlikte bir aile havası içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Arkadaşlarımdan istediğim, her zaman mağdur olan vatandaşın yerine kendilerini koymaları, empati kurmalarıdır. Biz bu görevi bu şekilde gerçekleştiriyoruz. Zor şartlar altında çalışarak vatana millete hayırlı insanlar olma çabası veriyoruz.

 

 

Bu güne kadar kaç operasyona katıldınız?

 

22 polis memuru görev arkadaşım ile birlikte toplam 22 operasyon yapıp, yönettim. Bu operasyonların yüzde 80’ini 4-5 adet ili kapsayan farklı bölgelerde gerçekleştirdim.

 

 

Yılın polisi seçildiniz. Bu konu hakkındaki duygularınızı bizimle paylaşır mısınız?

 

Beni bu ödüle layık gören tüm büyüklerime teşekkürü bir borç biliyorum. Ben bu ödülü tek başıma değil, diğer çalışan 22 polis arkadaşım ile birlikte aldım. Çok sağlam bir ekibe sahibim. Bu gün layık görüldüğüm bir ödül söz konusu ise bunda ekibimin büyük payı var demek istiyorum.

 

 

 

 

27 Ocak 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR