Körfez’de tarihe yolculuk büyüledi

Gösteriye İlgi Üst Seviyedeydi Vatandaşları hem eğlendirmek hem de bilinçlendirmek için çalışmalarını bu yönde sürdüren Körfez Belediyesi, Asil Su...

BÜYÜT

Gösteriye İlgi Üst Seviyedeydi

Vatandaşları hem eğlendirmek hem de bilinçlendirmek için çalışmalarını bu yönde sürdüren Körfez Belediyesi, Asil Sultan Abdülhamit Han konulu tiyatro gösterisine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Körfez Milli Eğitim Müdürü İbrahim Okutan, Körfez İlçe Müftüsü Hasan Erdoğan, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Birim Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, Siyasi Parti Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş düzenlenen tiyatro gösterisine katıldı.


Oyunda Abdülhamid Han’ın Onurlu Duruşu İzleyiciye Aktarıldı

İki perdeden oluşan oyunda Osmanlı Devleti’nin kudretli yönetiminin saygınlığını yitirerek her türlü etkiye maruz kaldığı bir dönem ince detaylarla izleyiciye aktaran tiyatro oyuncuları zaman zaman duygulandırdı zaman zaman da onurlandırdı. Balkanlarda ve ülke içinde ayaklanan birçok unsura karşı İkinci Abdülhamid’in onurlu duruşu da izleyicilere en ince ayrıntısına kadar aktarıldı.

Özellikle oyunun son bölümünde yer alan Sultanın hoşgörüsünün, asil duruşunun aktarıldığı ve Siyonistlerin, İngilizlerin Osmanlı ve Sultan Abdülhamid üzerine kurduğu tuzakların anlatıldığı sahnelerde izleyiciler gözyaşlarını tutamadı. Abdülhamid Han’ın kendisine muhalefet edenlere karşı ‘Muhalefet etsinler fakat onurlarını yitirmesinler’ diyerek nasıl bir gönül taşıdığı da izleyicilere aktarıldı.


Körfezliler Tiyatro Oyuncularını Ayakta Alkışladı

Daha sonra tiyatro gösterisi Sultan Abdülhamid Han’ın vatan ve millete ettiği dua ile son buldu. Sahnelenen Asil Sultan Abdülhamit Han konulu tiyatro gösterisini biter bitmez izleyiciler tiyatro oyuncularını bir süre ayakta alkışladı. Teker teker sahneye gelerek izleyicilere teşekkür eden tiyatro oyuncularına ödüllerini ve çiçeklerini Körfez Belediye Başkan Yardımcısı İsa Taş takdim etti.

Körfez Belediye Başkan Yardımcısı İsa Taş, “Halkımızın bu oyunu izlerken Sultan Abdülhamid Han’a yapılan haksızlıkları gördükçe gözyaşlarını tutamadıklarına şahit olduk. Ağladıkça düşündüren, izledikçe ve öğrendikçe daha iyi anlamamızı sağlayan bu oyunu halkımızla buluşturduk. Emeği geçen tüm herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR