CHP, Büyükşehir’e dava açıyor

CHP İl Başkanlığı, 1. ve 3. derece sit alanı olarak tescil edilen Seka Fabrikası alanındaki binaların yıkıldığı gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi hak...

BÜYÜT

CHP İl Başkanlığı, 1. ve 3. derece sit alanı olarak tescil edilen Seka Fabrikası alanındaki binaların yıkıldığı gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi hakkında bu hafta içi Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacak.

CHP İl Başkanlığı olağan yönetim kurulu toplantısını önceki akşam il binasında gerçekleştirdi. Toplantı öncesinde basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan il başkanı Yalçın Kuşkan, 1. ve 3. derece sit alanı olarak tescil edilen ve korumaya alınan Seka Fabrikası alanındaki binaların yıkıldığı ve tadilat maksadını aşan onarımlar yapıldığı gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Kuşkan, seçim çalışmalarının aralıksız devam ettiğini vurgulayarak şunları kaydetti “Biliyorsunuz ki seçim adına en büyük hazırlığı 7 Hazira’da gerçekleştireceğimiz miting için yapıyoruz. Mitinge kesinlikle taşıma olmayacak.

MİTİNGE 50 BİN KİŞİ BEKLENİYOR
Genel başkanımız ilk olarak Dilovası’na uğramak istiyor. İstanbul’dan direkt olarak Dilovası’na oradan da kent merkezine geçecek. Miting için en az 50 bin kişilik bir katılım bekliyoruz. Bununla birlikte kentimizde yapılan yanlışlarında üzerine gitmeye devam ediyoruz. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Seka Kağıt Fabrikası alanında yaptığı yıkımları yargıya taşıyacağız. Dilekçelerimiz hazır. Bir iki ufak düzeltme yapılacak.

VEKALET HUKUK KOMİSYONUNDA
Bu akşamki (önceki akşam) toplantımızda dilekçelerde yapılacak değişiklikleri de konuşacağız. Sonrasında Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet dilekçesini sunacağız.” Yaklaşık bir saat süren il yönetim kurulu toplantısı sonrasında CHP İl Başkanlığı tarafından yapılacak suç duyurusunun detyaları ortaya çıktı. Hukuk komisonuna verilecek vekalet sonrasında başlatılacak işlemlerle ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gerekli evraklar talep edildi.

SİT ALANI İLAN EDİLDİ
CHP Hukuk Komisyonu tarafından hazırlanan şikayet dilekçesinde şu ifadelere yer verildi “Kocaeli ili, İzmit ilçesi, Kozluk ve Yenidoğan mahalleleri sınırındaki Seka arazisi olarak bilinen yer Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 3. dereceden arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir. Aynı kurul Seka Fabrikası, İtfaiye ve lojman binalarını da tescil etmiş, korumaya almış ve Seka Fabrikalar Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı’nı onaylamıştır.

BİNALAR YERİNDE YOK
Durum böyleyken Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Seka arazisi olarak bilinen mahalde Koruma Amaçlı İmar Planı Revizyonu çalışmaları yapmakta, bunun yanında bu alana fiziksel müdahalelerde de bulunmaktaydı. Şikayetçiler olarak bizler de hem imar planı çalışmalarını hem de fiili uygulamaları dışarıdan takip etmeye çalışmaktaydık. Nitekim koruma altına alınan binaların artık yerinde olmadığı ve yıkıldığı tarafımızca gözlemlenmiştir.

SUÇ SABİT, SORUMLULAR BELLİ
Devamında hem koruma kurullarına hem de Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na durumun açıklığa kavuşması için gerekli başvuruları yaptık. Nihayetinde ekte bulunan Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararıyla tüm bu usulsüz yıkımlar ve işlev değişiklikleri tespit edilmiş, olay resmi evrağa bağlanmıştır. Suç sabit olup sorumlular da kanaatimizce bellidir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkilerinin başta başkan olmak üzere soruşturularak TCK’nın ağır cezayı gerektirecek maddeleri uyarınca cezalandırılmalarını arz ve talep ederiz.”

BASİT ONARIM KAPSAMINI AŞTI
Şikayet dilekçsine sunulan ekte Kültür ve Turizm Bakanlığı Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden talep edilen, gerekli kroki ve belgeler yer aldı. Seka Kağıt Fabrikası Alanı’nın krokisini de içeren eklerde koruma amaçlı imar planında tescilli yapı olarak gösterilen birçok binanın basit onarım kapsamını aştığının ve yapılara kurul izni olmadan işlev verildiğinin tespit edildiği ifadeleri yer aldı.

FİZİKİ UGULAMALAR DURDURULDU
Koruma Bölge Müdürlüğü ayrıca İmar Kanunu’nun 21. maddesinde tanımlanan tamir ve tadilatlar dışında her türlü fiziki uygulamaların durdurulmasına da karar verdi. Bu hafta içinde açılması beklenen ve detaylı açıklaması bugün CHP İl Hukuk Komisyonu tarafından saat 18.00’de yapılacak. Sonrasında ise Büyükşehir Belediyesi’nin nasıl bir politika izleyeceği merak ediliyor.

01 Haziran 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR