Kaplan, Dilovası’nı meclise taşıdı

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada, Kanser Haftası’nda Dilovası’nı gündeme getirdi. Kapl...

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada, Kanser Haftası’nda Dilovası’nı gündeme getirdi. Kaplan, yaptığı konuşmada, 1-7 Nisan tarihlerinin Türkiye’de Ulusal Kanser Haftası olarak kutlandığını belirtti.

 

SANAYİLEŞMENİN ETKİSİ

Bu dönemin kansere dikkat çekilmesi konusunda önemli olduğunu belirten Kaplan, “Kanser, sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada. Bu hastalığın yüzde 90’ının çevresel etkilerden oluştuğu bilinmektedir. Türkiye’de kalkınma uğruna sanayileşmenin kontrolsüz ve plansız gelişiyor olması en önemli etkendir. Yani, kanserden korunabilmek açısından kontrolü mümkündür. Türkiye’de kanserin en çok görüldüğü yerlerin başında Kocaeli, İstanbul, İzmir ve Tekirdağ gibi sanayileşmenin plansız ve kontrolsüz olduğu kentler gelmektedir. Dilovası’nda bu sorun giderek artmaktadır” şeklinde konuştu.

 

MİKROCERRAHİ SORUNU

Kaplan konuşmasında ayrıca Kocaeli’ndeki mikrocerrahi sorununa dikkat çekti. kocaeli’nin bir sanayi kenti olduğunu hatırlatan Kaplan, “Yaklaşık 14 organize sanayi bölgesinin olduğu bir kentte iş kazaları sonrası mikrocerrahinin yapılabileceği uzuv kopmalarıyla ilgili sıkıntıyı çözemedik. Son 3 yıldır bu sıkıntıyı daha çok yaşadık. Bu konuda bir adım atılmalı” dedi.

 

FEN-İŞ MAĞDURLERİ

Kaplan konuşmasını şöyle noktaladı: “Birleşik Metal-İş’in grev kararı bakanlık tarafından ertelendi. Danıştay’a yapılan itirazlar da sonuç getirmedi. İşçi hakkı ile ilgili bir çalışmanız var mı? Yine aynı bölgedeki FENİŞ’e ait 638 işçinin kıdem tazminatlarını alamamalarıyla ilgili bir çalışmayı nasıl sonlandırmayı düşünüyorsunuz? İlgilendiğiniz için teşekkür ederim, ama bir sonuç henüz alınamadı.”

27 Mart 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR