Ruhsat verme süresi kısalacak

11 pilot ilden biri olan Kocaeli’de yerel yönetici ve çalışanlarına işyeri açma ve işletme ruhsatı konularında seminer verildi. Seminerde yetkililer t...

BÜYÜT

11 pilot ilden biri olan Kocaeli’de yerel yönetici ve çalışanlarına işyeri açma ve işletme ruhsatı konularında seminer verildi. Seminerde yetkililer tarafından ruhsat verme süresinin kısalacağı açıklandı.

Türkiye’de Yerel Yönetim Reformu Uygulamasının Devamına Destek Projesi kapsamında 11 pilot ilden biri olan Kocaeli’de işyeri açma ve işletme ruhsat verme hakkında yerel yönetici ve ilgili çalışanlara yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü tarafından organize edilen toplantı Antikkapı Restoran’da gerçekleşti. Bilgilendirme toplantısına İtfaiye Daire Başkanı Doğan Kara, Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanı Osman Poyraz, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Tarım Müdürlüğü, Dilovası Organize Sanayi Bölgesi, Kocaeli Ticaret Odası ve belediyenin ilgili personeli katılırken, eğitimler Doç. Dr. Nail Öztaş ve Zeynep Çakır tarafından verildi.

CEZALAR ÇOK AĞIR
Doç. Dr. Nail Öztaş tarafından yapılan sunumda ruhsat verme konusunda yaşanan sorunlar katılımcılarla paylaşıldı. Nail Öztaş elde ettikleri sonuçları paylaşırken, ruhsat verme konusunda tespit ettikleri en önemli sorunların küçük belediyelerin ruhsat verme konusunda araç ve personel sıkıntısı, belediyeler tarafından uygulanan cezaların iş yeri kapatma veya çok ağır para cezası şeklinde olması ve uygulanan cezaların iş yerlerinin kapanmasına neden olması şeklinde sıraladı.

SÜREÇ UZUN
Nail Öztaş konuşmasında, “Kurullar arasında koordinasyon eksikliği bulunmakta ve kurumlar bilgileri birbirileriyle paylaşmamakta. Ayrıca yönetmelikler ve mevzuattan doğan boşluklarda ruhsat verme sürecini uzatmakta. Bazı kurumlarda ruhsat verme süreci 15 gün sürerken bir diğer kurumda süreç 3 ayı bulmakta. Elde edilen anket sonuçları ilgili bakanlıklara aktarılarak yasalardaki boşluklar ortadan kaldırılacak” dedi. Toplantıda ruhsat verme konusunda yaşanan sıkıntıların aşılması için yasal düzenlemelere gidileceği açıklandı.

07 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR