Saraç: Dilovası’na atılan atıklar tehlikeli

İzmit Zehirli Atık Yakma ve Değerlendirme A.Ş (İZAYDAŞ) Genel Müdürü Muhammet Saraç, Kocaeli’nin Dilovası ilçesine atılan 80 kamyon atığın tehlikeli o...

BÜYÜT

İzmit Zehirli Atık Yakma ve Değerlendirme A.Ş (İZAYDAŞ) Genel Müdürü Muhammet Saraç, Kocaeli’nin Dilovası ilçesine atılan 80 kamyon atığın tehlikeli olduğunu söyledi. Saraç, gerekli işlemlerin tamamlanmasından sonra atıkların bertarafına başlayacaklarını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Dilovası İlçesi’nin Tavşancıl-Çerkeşli Köyü arasına atılan bin ton atıktan numune alan İZAYDAŞ, kendi laboratuarlarında inceleme yapıyor. İncelemenin ilk sonuçlarını açıklayan Genel Müdür Saraç, atıkların bir kısmının tehlikeli bir kısmının ise tehlikesiz olduğunu açıkladı. Saraç, Dilovası’na atılan tehlikeli atıkların bulunmasından sonra bölgede araştırma yaptık. Bin ton civarında atık söz konusu. İlk yaptıkları inceleme sonucunda, atıkların içinde tehlikeli ve tehlikesiz atıklar var. 7 numune aldık. Bu numunelerin araştırması devam ediyor. İlk belirlemelere göre atıkların bir kısmı tehlikeli bir kısmı ise tehlikesiz. Atıklar tehlikeli olsa da olmasa da buraya atılması yasak. dedi.

İZAYDAŞ’IN KAPASİTESİ YÜZDE 50 ARTTI
Tehlikeli atıkların bertarafı konusunda sanayicilere yardımcı olduklarını da belirten Saraç, sanayicinin birinci işi artık olmadığını ve bu konuda enerjilerini sarfetmemeleri için yardımcı olduklarını söyledi. Son iki yıldır fiyatlarda ciddi indirime gittiklerini de belirten Saraç, tehlikeli atıklarda yüzde 30’lara varan indirim yaptıklarını ve kapasitelerini de yüzde 50 artırdıklarını sözlerine ekledi.

İNCELEME DEVAM EDİYOR
Bölgede atıklara rastlanmasının ardından Kocaeli Valiliği konu ile ilgili soruşturma başlatmış ve numuneler TUBİTAK başa olmak üzere İZAYDAŞ ve Çevre ve Orman Müdürlüğü’nde incelemeye alınmıştı. İncelemeler devam ederken, atıklar üzerinde yapılan ilk araştırmada içinde endüstriyel nitelikli arıtma çamuru, atık kozmetik tüpleri ve atıklar arasında bazı firmalara ait birçok etiket, kantar ve sipariş fişleri tespit edilmişti. Valilik, bulunan etiket ve diğer bulgulardan yola çıkarak üç ayrı firmaya ulaştı. Tespit edilen firmalardan atıkların ne zaman ve nereye verdikleri yönünde bilgi istenmişti.

15 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR