Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği AŞ.’den açıklama geldi

Açıklamayı aynen yayınlıyoruz; 26.05.2015 tarihinde “Kocaeli” isimli gazetenin 1. ve 10. sayfalarında, müvekkil Safı Derince Uluslararası Liman İ...

BÜYÜT

Açıklamayı aynen yayınlıyoruz;

26.05.2015 tarihinde “Kocaeli” isimli gazetenin 1. ve 10. sayfalarında, müvekkil Safı Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. tarafından işletilmekte olan Derince Limanı hakkında gerçeğe aykırı ve asılsız isnatları içerir bir haber yayınlanmış olup; söz konusu haber, müvekkil şirketin toplum nezdindeki itibarını zedeleyecek niteliktedir.

Söz konusu haber içeriğinde; müvekkil şirket tarafından işletilmekte olan Derince Limanı'nda gerçeğe aykırı bir şekilde sigortasız işçi çalıştırıldığı okuyucuya yansıtılmıştır. Ayrıca yayının içeriğinde CHP milletvekili Haydar Akar'ın düzenlediği basın toplantısında, limanın işletmesini yapan taşeron firma tarafından çocuk işçi çalıştırıldığını, çalışanların giriş çıkış kayıtları olmadığını dile getirdiği belirtilmiş, Derince Limanı’nın özelleştirme sürecinde ihaleyi kazanan müvekkil şirketin de içerisinde yer aldığı Safı Grubu’nun Sayın Cumhurbaşkanı’na yakın olması sebebiyle ihalenin kazanıldığı iddia edilmiştir. Söz konusu haber içeriğinde yer alan iddialar asılsız olup, maddi gerçekten tamamen uzaktır.

Şöyle ki; Derince Limanı, haber içeriğinde iddia edildiği gibi, taşeron firma tarafından değil, müvekkil şirket tarafından işletilmekte olup; LAM Lyonel A. Makzume Vapur Acenteliği A.Ş, Zafer Vinç Denizcilik Hizmetleri ve Turizm Ltd. Şti ve Ahtapot Denizcilik Tahmil/ Tahliye Nakliye Sanayi Ticaret Ltd. Şti. müvekkil şirkete bağlı taşeronluk hizmeti vermektedir.

Müvekkil şirket tarafından işletilen Derince Limanı, TCDD ve Özelleştirme Başkanlığı’nca sürekli olarak denetlenmektedir. Nitekim bu hususa ilişkin olarak TCDD Genel Müdürlüğü tarafından limanın ihale süresi boyunca denetlenmesi amacıyla üç kişilik bir kontrol ve denetim ekibi görevlendirilmiştir.  Mevzuatın gerektirdiği tüm koşullara istisnasız bir şekilde uyulmaktadır. Müvekkil şirket tarafından işletilmekte olan Derince Limanı’nda haber içeriğinde iddia edilenin aksine, yasal mevzuatın gerektirdiği tüm koşullara istisnasız bir şekilde uyulmaktadır.

 

Nitekim Derince Kaymakamı Sayın Mesut Yıldırım da konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada; müvekkil şirket tarafından işletilmekte olan Derince Limanı'nda yerinde yapılan inceleme ve tespitler neticesinde taşeronlar dahil olmak üzere tüm şirketlerde gerek kadrolu gerekse çağrı sistemi üzerine yevmiye usulüyle çalışanlar da dahil, 18 yaşın altında hiçbir işçi çalıştırılmadığı gibi sigortasız işçi çalıştırıldığı iddialarının da gerçeklerle bağdaşmadığını, iş güvenliğine ilişkin mevzuatın gerektirdiği tüm koşullara da riayet edildiğini, iş mevzuatının ihlali anlamına gelebilecek her hangi bir bulguya rastlanmadığını belirtmiştir.

İşbu sebeplerle, Kocaeli isimli gazetenin 26.05.2015 tarihli haber içeriğinde yer alan hiçbir iddiayı kabul etmediğimizi ve müvekkil şirketin şeref ve haysiyetini ihlal edici, müvekkil şirketin ticari itibarını zedeleyici ve gerçeğe aykırı yapılan yayınla ilgili olarak her türlü hukuki yola başvuracağımızı bildirir, değerlendirmeyi kamuoyunun takdirlerine saygıyla sunarız.

Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. Vekili

Av. Erkin ÇINAR

03 Haziran 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR