Ellibeş, 16 Ocak Basın Onur Günü’nü kutladı

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş,16 Ocak Basın Onur Günü dolayısıyla bir açıklama yaparak, “Tüm basın çalışanlarımızın, Türk basın tarihindeki...

BÜYÜT

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş,16 Ocak Basın Onur Günü dolayısıyla bir açıklama yaparak, “Tüm basın çalışanlarımızın, Türk basın tarihindeki yeri ve önemi tartışılamayan 16 Ocak Basın Onur Günü’nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

 

Başkan Ellibeş; “Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk, İstanbul’un ileri gelen gazeteci, yazar ve aydınları ile 16 Ocak 1923 Salı günü saat 21.30’da İzmit Kasrı’nda bir araya gelerek, 17 Ocak sabahına kadar süren önemli bir toplantı gerçekleştirmiştir.

 

Bu toplantıda birçok konu ele alınmıştır. Türkiye’nin içinde bulunduğu şartları, meclis içinde ve dışındaki farklı fikirleri, kurtuluş savaşımızın bir değerlendirmesini, en önemlisi ve önceliklisi ise 29 Ekim’de ilan edilecek olan Cumhuriyet’in halka anlatılmasında basına yüklenen köprü görevidir.

 

Ulu Önder Atatürk; daha sonra Türkiye basını, milletin hakiki sesi ve iradesinin meydana geldiği yer olan Cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale vücuda getirecektir diyerek, basına Cumhuriyet'in korunmasında da önemli görevler ve sorumluluklar yüklemiştir. İleriyi görebilme, her zaman isabetli karalar verebilme, cesaret, çelik gibi bir irade, azim, kararlılık ve güçlü bir sorumluluk anlayışı gibi özelliklere sahip olan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, daha o yıllarda basının önemli bir güç olduğunun farkındaydı.

 

Cumhuriyetin ilanından önce böylesine güçlü bir gazeteci ordusunun, bulundukları şartlarda üstün başarı göstermeleri takdire şayandı. Onların bu başarısını, güçlükleri sadece kalemleri ile değil, ülkenin içinde bulunduğu zor şartlarda gösterdikleri uyuma bağlamak gerekir. Kurtuluş savaşında bizzat görev almaları bunun en güzel örneğidir.

 

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün korunmasında, Atatürk İlke ve İnkılâpların yaşatılmasında, çağdaş, uygarlık ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasında basın çalışanlarına büyük görevler düşmekte ve bu görevleri layıki ile yerine getireceklerine de inanıyoruz.

 

Kocaeli Basın çalışanları ve Kocaeli halkı ülke geleceğini doğrudan etkileyen böylesine önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle; tüm basın çalışanlarının 16 Ocak Basın Onur Günü’nü kutluyor, saygılar sunuyorum” dedi.

15 Ocak 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR