DOMİF kapılarını açıyor

        Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova’yı kapsayan Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (DOMİF), Perşembe günü İzmit’te başlayacak...

 

 

 

 

Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova’yı kapsayan Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (DOMİF), Perşembe günü İzmit’te başlayacak. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) öncülüğünde düzenlenecek olan fuara Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) ile Büyükşehir Belediyesi de destek verecek. Gerçekleştirilecek olan DOMİF 2014’e toplam 320 firmanın katılacağı bildirildi

 

48 ÜNİVERSİTE KATILACAK

Fuar yine Interteks Uluslararası Fuar Merkezi’nde olacak. Konu hakkında açıklama yapan İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukçi, Türkiye’de bölgesel anlamda bu tarzda başka bir fuarın yapılmadığını ve çalışmanın ilk ve tek olma özelliğinde olduğunu söyledi. Fuar kapsamında kariyer günleri de düzenleneceğini ifade eden Kaşukçi, 48 üniversitenin katılımcı olarak fuardaki yerini alacağını kaydetti.

 

100 BİN KİŞİLİK

KATILIM BEKLENİYOR

Fuar hakkında detaylı bilgiler de veren Kaşukçi, şöyle konuştu: “320 şirket toplam 350 stant açacak ve katılımcılarla bir araya gelecek. İşsizlerle, işverenler bu fuarda buluşacak. Türkiye’nin en büyük sorunu olan istihdam probleminin çözümüne yönelik en somut adımlar bu fuarda atılacak. Ayrıca bu fuar lise öğrencileri için de büyük bir fırsat olacak. Onlar da stant kuracak olan üniversiteler hakkında bilgi sahibi olarak gelecekleri ile ilgili olarak daha doğru karar verebilecekler. Kariyer belirlemede sıkıntı yaşayanların bu sıkıntılarını giderebilecekleri bir ortam hazırlıyoruz. DOMİF 2014’e yaklaşık 100 bin kişinin katılımını bekliyoruz.”

 

İŞSİZLİK ÇÖZÜLECEK

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da fuarın, ülke ve bölgenin en önemli sorunu olan işsizliğe çözüm konusunda etki göstereceğini belirtti. Ekonomideki olumlu dönüşümün işgücü piyasalarını, istihdam yapısını ve sektörel dağılımları da etkilediğini ifade eden Zeytinoğlu, istikrarlı ekonomik büyüme performansının işsizliğin gerilemesine de katkıda bulunduğunu bildirdi.

 

VASIFLI İŞÇİ SORUNU

Zeytinoğlu, işsizliğin ülkenin en temel ve önemli sorunu olduğunu dile getirerek, “Sanayicilerimiz ara eleman sıkıntısı yaşıyor. Bir yandan vasıfsız işgücü varken diğer yandan işletmeler mesleki becerilere sahip eleman bulmakta zorlanıyor. İstihdamın artırılması ve işverenlere nitelikli eleman kazandırılması amacıyla başlatılan UMEM Projesi, üçüncü yılını tamamladı. Ancak hedeflerimize halen ulaşamadık. İşverenlerimizin talep ettiği sayıda kursiyer bulmakta zorlanıyoruz. Projeye işsizlerimizin ilgisi yetersiz. Başvuruların yetersiz olmasının nedeni, işsizlerin sanayi sektöründe çalışmaya istekli olmayışları ve kurslara kaydolarak sosyal yardım haklarını kaybetmek istememeleridir.”

 

METAL ÖĞRENCİLERİ

ÇOK DAHA ŞANSLI

Sanayi kenti Kocaeli’de sanayicilerin öncelikle meslek liseleri mezunlarını tercih ettiğini belirten Zeytinoğlu, “Burada bölümler farklı farklı. Bazı bölümlerde daha fazlaya ihtiyaç var, bazı bölümlerde daha az. Bizim bölgemiz yüzde 30 otomotiv sanayisinde konsantre olan bir bölge. Tersanecilik de var. Ayrıca metal, makine üretimi de yüksek. Dolayısıyla metal işlemeye yönelik Endüstri Meslek Lisesi eğitimli öğrencilerin, kursiyerlerin bölgemizde daha fazla şansı olduğunu düşünüyorum” ifadesini kullandı. Çeşitli konularda seminer ve konferansların gerçekleştirileceği fuar, 10 Mayıs Cumartesi günü sona erecek.

07 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

YÜKLENİYOR