Tınaztepe’den meyve fidanı dikiminin incelikleri

Kişisel web sayfasında bitkilerle ilgili yazılar yazmakta olan aynı zamanda Tuzla’da peyzaj işleriyle uğraşan İbrahim Tınaztepe, “Bitkilerin Doktoru b...

Kişisel web sayfasında bitkilerle ilgili yazılar yazmakta olan aynı zamanda Tuzla’da peyzaj işleriyle uğraşan İbrahim Tınaztepe, “Bitkilerin Doktoru başlığı ile internetteki sayfamda yazmakta olduğum bitkilerle ilgili yazılarımı her pazar günü köşe yazılarım ile sizlerle paylaşıyor olacağım. Bu sebepten dolayı onurlu ve gururluyum. Ben de sizden alacağım güven ve destek ile elimden geldiğince faydalı olmaya ve bitkilerle ilgili bazı püf noktalarını açıklamaya çalışacağım. Bana bu imkanı veren ve de sizlerle buluşturan başta yönetim olmak üzere bütün personele ve siz değerli okuyucularıma teşekkür ederim” dedi.

 

“TOPRAK TAHLİLİ YAPILMALI”

Meyve fidanı dikimiyle ilgili teknik bilgiler veren İbrahim Tınaztepe, “Meyve fidanı dikimi için bu dönemin en uygun dönem olmasından dolayı bu ilk yazıma, meyve fidanı dikimiyle başlamak istiyorum. Fidan dikiminin en doğru ve eksiksiz bir şekilde yapılmasını özetlemeye çalışacağım. Meyve bahçesi kurmadan veya meyve fidanı dikmeden önce ilk yapılacak iş, toprak tahlilidir. Toprak tahlili yapmadan kurulacak meyve bahçesinden veya dikilecek meyve fidanından istenilen sonuç alınamaz. Yapılacak toprak tahliline göre; o toprağa hangi fidan çeşidi uygunsa, o çeşit fidan dikilir” bilgisini verdi.

 

“YÖN DE  ÖNEMLİ”

Meyve bahçesi kurarken yön de önemlidir diyen Tınaztepe, “Eğer imkan varsa, kış ayları soğuk geçen bölgelerde en uygun yön, Güney yönüdür. Güney yönüne kurulacak meyve bahçesinde fidanlar, diğer yönlere göre soğuktan ve dondan daha az etkileneceğinden dolayı diğer yönlere göre zarar görme olasılığı da daha az olacaktır. Bazı kimseler fidanın, fidanlıklardan söküldüğü yön nasılsa dikerken de aynı yöne dikilmesi gerektiğini belirtmektedirler. Böyle bir şey söz konusu dahi olamaz. Fidanın söküldüğü ve dikildiği yön önemli değildir, kurulacak meyve bahçesinin yönü önemlidir; o da soğuk bölgeler için Güney yönüdür. Fidan dikilmeden önce ilk iş, fidanın dikileceği çukurları açmaktır” dedi.

 

“KÖKLERE UYGUN KESİLMELİ”

Bilgi vermeye devam eden İbrahim Tınaztepe, “75 cm derinlik, 75 cm genişlik olacak şekilde açılan çukurlardan çıkan ilk üst toprak, ayrı bir tarafa konur; alt kısımdan çıkan toprak, ayrı bir tarafa konur. Çukurların fidanların dikileceği zamandan en az bir ay kadar önce açılması gerekmektedir. Hem toprak havalanmış olur, hem de toprak gübreyle karıştırılarak fidan dikimine kadar birbirine iyice geçmiş olur. Fidanı dikmeden önce; yetiştiği fidanlıklardan sökerken kökleri yaralanmış, kırılmış veya bazı kökleri çok uzun olabilir. Bu yaralı, kırık ve de dengesiz şekilde uzayan kökleri; budama makasıyla keserek hem yaralı kökleri temizlemiş hem de uzun olan kökler, diğer köklere uygun olacak şekilde kesilerek dikime hazır hale getirmiş oluruz” şeklinde konuştu.

 

“ÜST TOPRAK DAHA FAYDALIDIR”

Bu işleme, ‘Kök Tuvaleti’ denildiğini de kaydeden Tınaztepe, “Dikime hazır olan fidanımızı bir miktar gübre ve bir miktar da bahçe toprağıyla karıştırarak sulandırıp bulamaç haline getiririz ve köklerini bu bulamaca batırarak dikersek hem fidanımızın tutma şansı daha fazla olacak, hem de daha sonraki gelişmesine faydası olacaktır. Daha sonra fidan çukurundan çıkan üst toprağı, çukurun alt kısmına doldururuz ve fidanımızı ayarlarız. Yanına da bir kazık dikeriz. Daha sonra da fidan çukurunu açarken alt kısmından çıkan toprağı, fidan köklerine ilave ederek, toprağın tamamını doldurmuş oluruz. Fidan çukurundan çıkan üst toprağın, fidanı dikerken köklerinin alt kısmına konmasının sebebi; üst toprağın, alt topraktan daha faydalı ve daha verimli olmasından dolayıdır ve bu da fidanımızın daha güzel beslenmesini sağlayacaktır” dedi.

 

“YAĞMUR DAHİ YAĞSA CAN SUYU VERİN”

Fidan dikimi ardından sıranın fidana can suyu vermeye geldiğini belirten İbrahim Tınaztepe, “Fidanımızı dikerken, yağmur dahi yağmış olsa; can suyunu vermemiz gerekmektedir. Can suyunu verdikten 1-2 gün sonra toprağımız iyice çökecektir. Toprak çöktükten sonra fidan çukuruna koyduğumuz kazığa, fidanımızı bağlarız. Eğer önce fidanımızı kazığa bağlar da sonra can suyu verirsek, o zaman toprak çökecek, fidanımız ise bağladığımız kazıkta asılı kalacak, fidanımızın kökleri toprağa temas etmeyeceğinden dolayı fidanımızın tutma şansı azalacaktır. Ayrıca fidana diktiğimiz kazık olmazsa; diktiğimiz fidan rüzgardan ve fırtınadan devamlı sallanacak, sallandıkça da fidanın kökleri oynayacak ve toprakla devamlı temas edemeyeceğinden dolayı bu da fidanımızın tutmamasına sebep olabilecektir” ifadelerine yer verdi.

 

“MARMARA İÇİN EN GÜZEL DÖNEM OCAK SONUNA KADAR”

Fidan dikim zamanının kasımın yirmisinden sonra başlayıp şubatın sonuna kadar sürdüğünü ekleyen Tınaztepe, “Fakat en güzel dönem, Marmara Bölgesi için ocak sonuna kadar olan dönemdir. Bu aylarda dikilen fidanların üzerine bol bol yağmur yağacak, kar yağacaktır. Hem toprak iyice çökecek, fidanın köklerine iyice yapışmış olacak ve zaman geçtikçe bünyesine su çekerek ilkbahara hazırlıklı olarak girmiş olacak; hem de dikim yaparken kesilen kök yapraklarını o zamana kadar kapatmaya çalışacak, tutması ve gelişmesi daha güzel olacaktır. Bana göre 25 Mart’ta yapılan Ağaç Bayramı’nda dikilen ağaçlar, tüp içinde değil de topraktan sökülüp çıplak köklü dikilirse; tutma şansları az olacaktır” dedi.

 

“YAPILAN EN GÜZEL ÖRNEK”

İbrahim Tınaztepe son olarak, “Fidanlarımız eğer saksıda veya tüplü değilse ve fidan dikiminden olumlu sonuç almak istiyorsak, aralık ve ocak aylarından sonraya fidan dikimlerimizi bırakmayalım. Yukarıda fidan dikimiyle ilgili yaptığımız uygulama, bir fidanın dikilmesiyle ilgili yapılan en güzel örnektir. Bundan sonra bütün bu emeklerimizin karşılığını fidanlardan isteme hakkına sahip olabiliriz. Aksi halde, istediğimiz olumlu sonucu almamız mümkün olmayacaktır” diyerek sözlerini bitirdi. 

02 Ocak 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR