Derince Gerede de yol kavgası bitmiyor

Derince’ye bağlı Gerede Köyü’nü kullanarak yol çalışması için mıcır taşıyan Ada Özbay Lojistik firmasına ait 9 araç dün Köy Muhtarı İbrahim Özkul tara...

BÜYÜT

Derince’ye bağlı Gerede Köyü’nü kullanarak yol çalışması için mıcır taşıyan Ada Özbay Lojistik firmasına ait 9 araç dün Köy Muhtarı İbrahim Özkul tarafından durduruldu. Araçları durduran Muhtar Özkul, kamyonların yollarını bozduğu gerekçesiyle Jandarmaya haber verdi. Akçaova Yolu üst yapım çalışması yapan Emker İnşaat’ın Temsilcisi Fettullah Dumlu ve Ada Özbay Lojistik Nakliye firması Yetkilisi Müjdat Bay ise yol güzergahlarının uzadığı için şikayetçi.

Emker İnşaat’ın Temsilcisi Fettullah Dumlu, “Akçaova Yolu üst yapım çalışmasını yapmak için başvurduğumuz ihaleyi kazandık. Çalışmalarımıza başladık. İhaleye girdiğimiz zaman yasak olmayan bu yol jandarmaya yasaklı olarak tebliğ edilmiş. Sırf nakliyede 300-400 bin TL zarara girdik. Yolla ilgili şikayette bulunmak ve yasağın kaldırılmasını talep etmek için Büyükşehir Belediyesine başvurmaya gittim. Fakat kimse yardımcı olmadı. Yardım istemeye gittiğimde “Yapacak bir şeyimiz yok. Yol bozuluyor. Başının çaresine bak” dediler. Kaybım sırf maddi değil, zamandan da kaybediyorum. İhale süresinde işi bitiremeyeceğiz. Ne yapacağımızı şaşırdık. Yol yasağını onaylayan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Yol Bakım ve Onarım Müdürü Tahir Akman’dan yardım bekliyoruz. Ya çalışmalarımız bitene kadar yolu kullanmamıza izin versinler ya da maddi kaybımızı karşılasınlar” dedi.

[b]66 KİLOMETRE FAZLA YOL
Ada Özbay Lojistik Nakliye firması Yetkilisi Müjdat Bay “Önceki gün 5 aracım tebliğ edildi. Bugün de 9 aracım yoldan geri döndürüldü. Yolun yasaklandığı geçemeyeceğim vurgulandı. Geçiş için olan diğer yolu kullandığımda 27’şer kilometreden 54 kilometre yol gidiyorum. Güzergahı izlediğimizde 60 kilometre gidiş, 60 kilometre dönüş olarak hesaplarsak 120 kilometre yol yapmış oluyorum. Yani 66 kilometre fazla yol gidiyorum. Yolla ilgili problemlerin çıktığını söylediler. Yolun bozulduğunu belirttiler. Oysa ki yol güzergâhından devam ettiğimde daha çok yolu bozuyoruz. Hem zaman, hem maddi açıdan çok büyük kayıp yaşıyoruz. Üstelik kamyonlarımız günde 4 ya da 5 defa bu yolu kullanmak zorundalar kaybı düşünebiliyor musunuz” şeklinde konuştu. En azından boş araçlara izin versinler diyen Ada Özbay Lojistik Nakliye firması Yetkilisi Bay “Araçlarımızın her biri 14 ton. Yani ağır bir traktör römorköründen farkı yok. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na sesleniyoruz. Maddi kaybımızı ve zaman kaybımızı aza indirgemek için bari boş araçlarımızın geçişine izin versinler” dedi

[b]KÖYLÜMÜ MAĞDUR EDEMEM
Görevlerinin dışına çıkmadığını vurgulayan Gerede Köyü Muhtarı İbrahim Özkul ,“Büyükşehir Belediyesi bu yıl yola 2 kez bakım yaptı ve bir daha yoluma sahip çıkmamı söylediler. Köyde oturan vatandaşta yolunu kullanmak istiyor. Yol tamamen bozulmuş vaziyette. Köy yolu kamyonlara ve tırlara yasak. Şimdiye kadar ekmek parası olduğu için yardımcı olmaya çalıştım ama köy halkı durumdan şikayetçi. Yol çok bozuk olduğu için özel araçlarıyla ulaşımda zorlanıyorlar. Önümüzde bayram var . Ben nasıl vatandaşla bayramlaşacağım, ben nasıl insan içine çıkacağım” dedi.

[b]TEK SORUMLU BÜYÜKŞEHİR
Büyükşehir Belediyesi’ne giderek defalarca şikayetlerini dile getirdiklerini söyleyen Emker İnşaat’ın Temsilcisi Fettullah Dumlu yaptığı görüşmelerde maddi kaybınız ve zaman kaybınız bizi ilgilendirmez. Saha şefi sizsiniz. İzleyeceğiniz yol bizim sorumluluk alanımızda değil. İzmit Belediyesi ile Derince Belediyesi arasında kalıyorb O bölgeden jandarma sorumlu. “ cevabını aldığını söyledi.
Ada Özbay Lojistik Nakliye firması Yetkilisi Müjdat Bay ise yaşanan sıkıntının tek sorumlusu olarak yol güzergahı değiştirildiğinde jandarmaya tebligde bulunmasını rağmen firma yetkililerine bilgilendirmede bulunulmadığı için Büyükşehir Belediyesi’ni gösterdi. Öte yandan firma temsilcileri Sarılar Nakliye Group, Askap Nakliye Group, Berfay İnşaat Nakliye Group ve Özaf Nakliye Group gibi bölgede nakliyecilik yapan firmaların da benzer sorunlar yaşadığını söyledi. Körfez İlçesi’nden itibaren nakliyecilerin taşımacılık yapmasına yasak olan yollar şöyle Sevindikli, eski İstanbul Yolu, Üniversite Yolu, Gündoğdu (ambulans) yolu ve Kandıra Yolu.

22 Ağustos 2011 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR