CHP'liler Soma A.Ş. hakkında suç duyurusunda bulundu!

TBMM KİT Komisyonu üyesi olan CHP milletvekilleri, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Mustafa Aktaş ve kurum yetkilileri hakkında suç duyurusunda...

TBMM KİT Komisyonu üyesi olan CHP milletvekilleri, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Mustafa Aktaş ve kurum yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Soma’da meydana gelen maden faciasından 36 gün sonra ‘temlik’ kararı alan Soma A.Ş, bu kararla birlikte maden faciasında yaşamlarını yitirenlerin ailelerinin açacağı tazminat davalarından kurtulmuş oldu. Soma A.Ş.’nin bu hamlesiyle toplamda en az 150 milyon lirayı bulacak tazminat yükü asıl yüklenici konumundaki Türkiye Kömür İşletmeleri’ne kaldı.

 

Akar, CHP'nin KİT Komisyonu üyesi milletvekilleriyle Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumunu (TTK) değerlendirirken yeni olumsuzluklarla karşı karşıya kaldıklarını ve KİT Komisyonu denetiminin gözden kaçırıldığını savundu.

 

SOMA AŞ’NİN TEMLİK OYUNU

13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen ve 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasında Soma A.Ş.’nin temlik kararı almasıyla devletin zarara uğratıldığını ifade eden CHP Kocaeli Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Haydar Akar, “436 tanıklı, 162 mağdur yaralıyı da kapsayan 301 ölümlü kazanın ardından halkımız kaybedilen canlara yanarken, kazaya neden olan, gerekli tedbirleri almayan ve para hırsını insan yaşamının önüne koyan maden şirketi Soma A.Ş., kazadan 36 gün sonra gelecekte doğacak tüm alacaklarına ilişkin temlik koydurdu. Temlik koydurmasının nedeni; kazada can veren işçi yakınlarının maddi ve manevi tazminat alacaklarının önüne geçmekti” dedi.

 

TKİ 150 MİLYON ÖDEYECEK

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, KİT komisyonu üyesi CHP’li milletvekilleriyle Meclis’te basın toplantısı düzenledi. CHP’li Akar, Soma A.Ş’nin aldığı temlik kararı ile devletin zarara uğratıldığını belirterek, şunları söyledi:

“301 işçimizin ölümünden sorumlu olan şirket, temlik kararı ile Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ve dolayısıyla AKP iktidarı tarafından koruma altına alınmış oldu. Babalarını kazada kaybeden çocukların, eşlerini yitiren kadınlarımızın, evlatlarına doyamayan gözü yaşlı anne ve babaların yargı sonucu alacağı tazminata engel olmak için bu yolu seçmişlerdir. Kazayla ilgili bugüne kadar 7 dava sonuçlanmış; şirketin ödemesi gereken tazminatları ise asıl yüklenici olan TKİ ödemiştir. TKİ, 7 dava için toplam 3.5 milyon lira ödemek zorunda kalmıştır. Soma A.Ş:’nin ödemesi gereken ancak TKİ tarafından ödenecek tazminatların tutarı diğer davaların sonuçlanmasıyla en az 150 milyon lirayı bulacaktır. Bütün bu paralar halkımızın cebinden çıkacaktır. Bu uygulama ile yandaş şirketlerin nasıl korunduğu ve fakir fukaranın, yetim hakkının şirketlere nasıl peşkeş çekildiği bir kez daha açıkça görülmüştür.”

 

AKAR’DAN SUÇ DUYURUSU

TKİ’nin 2013-2014 yılı hesaplarının değerlendirildiği KİT komisyonu toplantısında CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer’in TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduğunu hatırlatan Akar, komisyon başkanı AKP’li Fatih Şahin’in yetkisi dahilinde olmadığı halde çoğunluğa dayanarak suç duyurusunun reddedilmesi gerektiğini savunduğunu söyledi. Akar, devletin zarara uğramasına göz yumanların gerekli cezayı almaları için ihbarda bulunduklarını ve savcıları göreve çağırdıklarını sözlerine ekledi.

vekiller.jpg

21 Nisan 2016 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR