Kocaeli’ye 672 teşvik belgesi verildi

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Fatih Akbulut, 2009-2014 yılları arasında bölgede yatırım yapmak üzere 30,8 milyar liralık yatır...

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Fatih Akbulut, 2009-2014 yılları arasında bölgede yatırım yapmak üzere 30,8 milyar liralık yatırım tutarı ve 61 bin kişilik istihdamı kapsayan bin 336 teşvik belgesi düzenlendiğini bildirdi.  Akbulut, yaptığı yazılı açıklamada, bölgede yatırım yapmak için Ekonomi Bakanlığı'ndan 2009-2014 yılları arasında bin 336 yatırım teşvik belgesi alındığını belirtti.

 

İSTİHDAMIN YÜZDE 8’İ

Belgelerin 672’sinin Kocaeli, 262’sinin Sakarya, 203’ünün Düzce, 87’sinin Bolu ve 112’sinin Yalova’daki yatırımlar için alındığını aktaran Akbulut, bölgede alınan teşvik belgelerinin yatırım tutarının Türkiye genelinde alınan belgelerin yatırım tutarının yüzde 10’unu, yaratılması beklenen toplam istihdamın da yüzde 8’ini kapsadığını ifade etti.

 

4,1 MİLYARLIK YATIRIM

Akbulut, bölgedeki yabancı sermayeli yatırımlar için 204 adet teşvik belgesi düzenlendiğine dikkati çekerek, sektörel bazda en fazla teşvik belgesinin 123 adetle 5 milyar 134 milyon liralık yatırımı kapsayan taşıt araçları sektöründe alındığını ve bu sektörde alınan belgelerin payının yüzde 9,5 olduğunu kaydetti.

 

105 BELGEYE DESTEK

Akbulut, söz konusu dönemde bölgede alınan teşvik belgelerinin 105’inin kredi faiz desteğinden yararlandığına işaret ederek, şunları kaydetti: “Kredi faiz desteğinden yararlanan teşvik belgelerinin 18’i Kocaeli’de ve kalanı ile diğer kentlerde yapılan yatırımlar sonucu alınmıştır. Bu 105 teşvik belgesi kapsamında 5 milyar 660 milyon liralık yatırım ve 6 bin 600 kişilik istihdam öngörülmüştür. Düzce haricindeki bölge illerimizin teşvik sistemi kapsamında görece gelişmiş kabul edilen 1'inci ve 2'nci bölgede yer alması neticesinde, bu illerimizde yapılan yatırımlarda faiz desteğinden faydalanılamamaktadır. Ancak yüksek katma değerli öncelikli yatırım konuları Ar-Ge, çevre ve stratejik konularda yapılacak yatırımlarla birlikte alınacak teşvik belgeleri ile bölgemizdeki tüm illerimizde faiz desteğinden yararlanılması mümkün olup, bu durumda pozitif bir ivme yakalanabilecektir.”

 

BÖLGELERE GÖRE TEŞVİK

Akbulut, önemli teşvik araçlarından biri olan faiz desteğinin ekonomik gelişmişlik sırasına göre daha alt seviye illerden oluşan 3, 4, 5 ve 6’ncı bölgelerde verildiğini vurgulayarak,  “Bölgemizi oluşturan illerden yalnızca Düzce’de yapılan yatırımlar bölgesel teşvik kapsamı altında TL cinsi kredilerde 4 puan, döviz cinsi kredilerde 1 puan olmak üzere kredi faiz desteğinden yararlanabilmektedir. Ancak öncelikli yatırım konuları başlığı altında yer alan yatırımlar da 5’inci bölge teşviklerinden yararlanabilmektedir” ifadesini kullandı.

07 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR