KSO’dan grevi erteleme talebi

MESS’in talebi sonrasında bakanlık nezdinde girişimde bulunan oda yöneticileri, grevin ertelenmesi için çağrıda bulundu.   Birleşik Metal-İş Sendika...

MESS’in talebi sonrasında bakanlık nezdinde girişimde bulunan oda yöneticileri, grevin ertelenmesi için çağrıda bulundu.

 

Birleşik Metal-İş Sendikası, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS)’nın ile süren görüşmelerin ardından yaşanan anlaşmazlığın ardından grev kararı almıştı. Buna göre Türkiye genelindeki toplam 42 fabrikada 29 Ocak’tan itibaren greve başlanacağı duyuruldu. DİSK’e bağlı olan Birleşik Metal-İş Sendikası Merkez Toplu Sözleşme Komisyonu’nun, yetkili olduğu fabrikalarda 12 bin işçi çalışıyor.

 

18 FABRİKA, 7611 İŞÇİ

Alınan grev kararı ise ilimizdeki 18 fabrikada çalışan 7 bin 611 işçiyi ilgilendiriyor. Bu sayının 5 bin 355’i kapsam içi, 2 bin 256’sı ise kapsam dışı olarak çalışıyor. Bu arada Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) yöneticileri, söz konusu grev kararının iptali ile ilgili olarak destek taleplerine başladı.

 

“İHRACATI ETKİLEYECEK”

Buna göre sendika yöneticileri, Kocaeli Sanayi Odası’ndan konu hakkında destek istedi. Yapılan talepte metal sektöründe yer alan ve 29 Ocak’taki grevden direkt olarak etkilenecek olan KSO üyelerinin bulunduğunun belirtildiği açıklamada, uygulanması durumunda grevin ülkenin ihracatını, ekonomisini, istihdamını ve rekabet gücünü zayıflatacağı belirtildi.

 

İKİ SENDİKA ANLAŞTI

Talepte ayrıca 98 bin işçinin üyesi olduğu Türk Metal-Sen ve 3 bin 200 işçinin üyesi olduğu Çelik-İş Sendikası ile yapılan görüşmelerden anlaşmaya varıldığı bildirildi. Öte yandan ayrı açıklamada sözleşmenin ilk 6 aylık döneminde ücret, sosyal yardım ve üçlü pakette ortalama yüzde 12,5’lara varan artışın olduğu, bu artışın ise memura yüzde 3 zam yapıldığı bir ortamda yapıldığının altı çizildi.

 

KSO DEVREYE GİRDİ

MESS aracılığı ile sanayicilerin talebini değerlendiren KSO yönetimi de, Başkan Ayhan Zeytinoğlu imzası ile grevin ertelenmesi talebi ile bakanlık nezdinde girişimde bulundu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a gönderilen yazıda, metal sektöründeki sanayicilerin Türk Metal-Sen ve Çelik-İş ile yapılan görüşmelerde 38 fabrika için anlaşmaların sağlandığı bildirildi.

 

“SEÇİM KAYGISI YAŞIYORLAR”

Alınan grev kararının, sendikanın seçim kaygısı ile başlatmak istendiğinin vurgulandığı yazıda grevin sadece üretimin yapılacağı fabrikaları değil, aynı zamanda bağlantılı olan otomotiv, inşaat ve enerji gibi sektörleri de yakından etkileyeceğinin altı çizildi ve asıl amacın ise Türkiye’nin ihracatı ve istihdam gibi azaltarak rekabet gücünü zayıflatmak olduğu dile getirildi.

 

“GREV ERTELENSİN”

Grevin katma değer yaratan ve ihracat yapan oda üyelerini sıkıntıya düşüreceğinin belirtildiği talep yazısında, “Bu durum farklı sendikaya muhatap olan etkileyecektir. Endüstrinin tıkanma noktasına gelmesi büyük olasılıktır. KSO üyesi 17 şirket ve 7 bin 611 çalışanı bu grevden etkilenecektir. Bu itibarla metal iş kolundaki bu grevin ertelenmesi konusunda hükümetimizin katkısı büyük önem değişmektedir” denildi.

 

GREVDEN ETKİLENECEK KSO ÜYELERİ

FİRMALAR - ÇALIŞAN SAYISI

ALSTOM GRİD ENERJİ 897

ANADOLU ISUZU OTOMOTİV 871

ANADOLU MOTOR 204

APERAM PASLANMAZ ÇELİK 61

ARFESAN ARKAN FREN 229

ARPEK ARKAN ALÜMİNYUM 160

BEKAERT 406

BOSAL METAL 337

CENGİZ MAKİNA 569

ÇAYIROVA BORU 356

DOSTEL MAKİNA 270

KROMAN ÇELİK 903

MAKİNA TAKIM ENDÜSTRİ 220

SARKUYSAN 581

SCHNEIDER ENERJİ 540

STANDART DEPO 111

YÜCEL BORU 896

Toplam 7611

26 Ocak 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

ÇALIŞAN TEMSİLCİSİ - Grev erteletmek için çırpınacağınıza,

Metal işçisinin hakkını verin

Bugün (27 Ocak 2015) “Kocaeli” gazetesinde yer alan bir habere göre MESS’in talebi üzerine Kocaeli Sanayi Odası hükümetten Birleşik Metal-İş’in grevlerinin ertelemesini istemiştir.

Grev hakkı işçilerin anayasa ve yasalar tarafından güvenceye alınmış demokratik hakkıdır.

Bu hakkın kullanımının engellenmesi ancak yasal yollardan mümkündür ve yasalara göre grevler genel sağlık ve milli güvenliği bozucu nitelikte ise Bakanlar Kurulu tarafından 60 gün süre ile ertelenebilmektedir.

Ülkemizde cam fabrikalarındaki grevlerin bile milli güvenliği bozucu nitelikte olduğuna hükmedilip ertelenen grevler olmuştur.

Metal işçilerinin grevleri ne genel sağlığı bozmakta ne de milli güvenliği tehdit etmektedir.

Alınterinin karşılığını istemek genel sağlığı bozmak yerine güçlendirir.

Çocuklarının geleceği için yaşamak, insanca çalışmak istemek milli güvenliği sağlamlaştırır.

Sermayedar sınıf kendi çıkarlarını tüm toplumun çıkarlarının üstünde gördüğü için kendi çıkarına olmayan her şeyi milli güvenlik ve genel sağlığa aykırı olarak nitelemektedir.

Çünkü sermaye gerçek düşüncesini ve niyetini söyleyememektedir. Onun gerçek düşüncesi “metal işçilerinin hak arayışı sermayenin ucuz işçilik sistemini bozar, diğer metal işçilerine örnek olur dolayısıyla benim sınırsız sömürü düzenim sarsılır” biçimindedir.

O nedenle metal işçilerinin grevinin sermayenin talebi doğrultusunda ertelenmesi, sermayenin sömürü düzeninin payandalanmasından başka bir anlam taşımayacaktır.

Siyasal iktidarın metal işçilerini grevi karşısında takınabileceği tek tutum vardır. İşçilerin demokratik haklarını kullanmalarının önüne çıkacak her türlü engeli ortadan kaldırmaktır.

Metal işçilerinin grevlerinin ertelenmesi kararı siyasal iktidarın hangi sınıfın hizmetinde olduğunun da göstergesi olacaktır.

Yanıtla . 0Beğen 26 Ocak 15:35
02

YUSUF MERT - Ayhan bey; Grevin makro ekonomik verilerde domino etkisi yapma olasılığından bahsetmiş ama İnsanların greve neden evet dediğini iyi analiz edememiş sanırım kendisine önerim 3 yıl boyunca asgari ücretle geçinmeye çalışsın empati kursun biraz

Yanıtla . 0Beğen 26 Ocak 15:35
01

lale - bu ayhan zeytinoğlu bu beyanatları hangi referansla veriyor. ayhan bey sanayici değilki. ne anlar işöiden ne anlar grevden

Yanıtla . 0Beğen 26 Ocak 15:35
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR