5 ton altını sıfır faizle &'yastık altına&' yatırdık!

Uzmanlar, yastık altındaki tahmini 300 milyar dolarlık altının bankada, hesapta altın olarak durması halinde, yıllık 4 milyar dolar getirisi olacağını...

BÜYÜT

Uzmanlar, yastık altındaki tahmini 300 milyar dolarlık altının bankada, hesapta altın olarak durması halinde, yıllık 4 milyar dolar getirisi olacağını belirterek, çağrıda bulundu.

Uzmanlar, yastık altındaki tahmini 300 milyar dolarlık altının bankada, hesapta altın olarak durması halinde, yıllık 4 milyar dolar civarında getirisi olacağını belirterek, ''Bu parayı ekonominin içine koymalıyız ki, ekonomi büyüsün, gelişsin. Oradaki 300 milyar dolarla Türkiye çok büyük bir ivme kazanarak büyür ve kalkınır'' diyorlar. İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Halaç, geleneksel yatırım aracı olan, Darphane'nin ürettiği çeyrek ve diğer altın fiyatlarının yükselmesiyle, vatandaşların daha çok takı amacıyla, ağırlığı ve fiyatı daha düşük olan 24 ayar gram altını tercih etmeye başladığını kaydetti.

OLUMSUZ ETKİLENİYOR
Altına yatırım talebinin, altın ithalatını artırdığına değinen Halaç, fiyat yükselmesinin global etki yaratması nedeniyle dünya çapında altın takı üretiminde azalma meydana geldiğini, bu durumun dünyanın önde gelen kuyumculuk sektörlerinden birine sahip Türkiye'yi de olumsuz etkilediğini söyledi.

ALTINI ELİNDE TUTUYORLAR
Halaç, vatandaşların ''altın fiyatları yükselecek'' tepkisiyle altın alımlarını artırdığına dikkati çekerek, ''Normalde fiyat yükseldiğinde bu kadar alım olmaması lazımken, yatırım için altın satışı artmakta. Elinde altın tutanlar, 'altın daha yükselecek' diye satmıyor. Diğer taraftan, takı alacak kişiler de 'altın fiyatı yüksek düşünce alırım' diyerek alımını erteliyor. Bu arada ortada bir miktar, altına yatırım yapan, fiyat yükselişini değerlendiren alım talebi var'' diye konuştu.

KAYBIMIZ BÜYÜK
Bankalar yaklaşık yüzde 1,5 veriyor. O da yaklaşık 75 ton yapar. Bu kadar altın yastık altında duruyor diye 4 milyar dolar civarında getiri kaybımız var. Yastık altındaki tahmini 300 milyar dolarlık altın bankada hesapta altın olarak dursaydı yıllık 4 milyar dolar civarı getirisi olurdu.

05 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR