Ekonomi Bakanı Zeybekci, KOTO’ya geliyor

Çalışmaya büyük destek veren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de zirve ile ilgili olarak görüşmek üzere 6 Şubat’ta KOTO’yu ziyaret edecek.   Kocaeli Ti...

Çalışmaya büyük destek veren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de zirve ile ilgili olarak görüşmek üzere 6 Şubat’ta KOTO’yu ziyaret edecek.

 

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO)’nın ocak ayı meclis toplantısı Burhan Kasım Meclis Salonu’nda yapıldı. Aralık ayı faaliyetleri, 2014 yılı kesin mizanı, gelir-gider tablosu, Türkiye Ekonomi Bankası hisselerinin satışı konusu, mesleklerin gruplandırılması rehberinde yapılan kod değişikliği ve odanın İhtisas Komisyonları’nın yeniden düzenlenmesi görüşülerek oylandı.

 

BAKAN GELECEK

Komiteler ve komisyonların sunumunun ardından bu yıl içinde Kartepe Uluslararası Ekonomi Zirvesi düzenleyeceklerini söyleyen Özdağ, bu organizasyonda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin desteğini aldıklarını ve projenin detaylandırması için Zeybekci’nin 6 Şubat’ta KOTO’ya geleceğini duyurdu.

 

SEDAŞ KONUSU GÖRÜŞÜLÜYOR

Faaliyetlerle ilgili sunum da yapan Özdağ, “Bu yıl Kartepe Uluslararası Ekonomi Zirvesi yapmayı planlıyoruz. Bu projemizi Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye sunduk ve desteğini aldık. Bu süreçteki çalışmaları detaylandırmak için 6 Şubat’ta Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de odamıza gelecek. Şu an üyelerimizin yalnızca yüzde 12’si ihracat yapar durumda. Amacımız bunu sayıyı artırmak” dedi. Özdağ, SEDAŞ’ın elektrik kesintileri sebebiyle üyelerin mağduriyetlerini kendisine ilettiğini belirten Özdağ, bu konuda bakanlık nezdinde çalışmalar yaptıklarını belirtti.

 

‘AİDAT FİYATLARI FAHİŞ’

Toplantıda söz alan Hakkı Özkan da, aidat zamlarıyla ilgili eleştirilerde bulundu. Aralık ayındaki zamların yanlış olduğunu söyleyen Özkan, “Üyelerimiz ne ödeyeceğini bilmiyor. Bu rakamlar net şekilde belirlenmeli ve duyurulmalı. Bölgenin mali durumu en iyi odasıyız. Diğer odalar aidatlara yüzde 30-40 zam yapmışlar” dedi. Özkan ayrıca yerel yönetimlere bazı konularda destek olabilmeleri gerektiğinin de altını çizdi. Üyeler ise zammın fahiş olduğunu belirterek tepki gösterdiler.

 

“HİZMET ORANINA GÖRE BELİRLENDİ”

Tepkiler üzerine konuşan Başkan Murat Özdağ, “Herkesin sermayesine göre bir aidat uygulaması yapılmalıydı. Odadan aldıkları hizmete göre, aidat artırımı yapıldı. 110 liraya tekabül eden bin 500 kişi, 220 lira olan 4 bin 220 kişi, 240 lira olan bin 500 kişi, bunların toplamı zaten odanın yüzde 80’ine tekabül ediyor. 429 kişi yüzde 500 olarak lanse edilen zamdan etkileniyor. Zamlar hizmet oranına göre ayarlandı. Zamlar, odamızın imkanlarından maksimum düzeyde faydalanan kişilere uygulanmıştır” dedi. Meslek lisesi yaptırma projesinin bulunduğunu hatırlatan Özdağ, en düşük bütçeli meslek lisesinin maliyeti 9 milyon lira olduğunu ve bu yüzden bütçeyi dengeli ve idareli kullanmak zorunda olduklarını belirtti.

 

“ODAYA GÜVENMİYORUM”

Öte yandan yapılan yardımlarla ilgili bilgi talebine yanıt alamadığını belirten meclis üyelerinden Okan Oktay ise “artık odaya güvenmiyorum” dedi. Bu söze tepki gösteren Başkan Özdağ da, “Güvenip güvenmemek kendi düşüncenizdir. Ancak biz yaptığımız her harcama, her yardımın hesabını verebilecek düzeydeyiz. Kendi kendimize karar almıyoruz. Gerekirse toplantı da yaparız” dedi. Hilal GÜDÜCÜ

28 Ocak 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR