Yılmaz: İSU kâr ediyorsa, bu zam niye?

İSU Genel Müdürlüğü 2015 yılının ilk genel kurulu, önceki gün Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu'nda gerekleştirildi. Genel kurulun meclis başka...

İSU Genel Müdürlüğü 2015 yılının ilk genel kurulu, önceki gün Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu'nda gerekleştirildi. Genel kurulun meclis başkanlığını Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmaoğlu yaptı. İSU Genel Müdürlüğü'nün 2014 yılı faaliyet raporu, muhalefetin ret oylarına karşı oy çokluğu ile kabul edildi.

 

YAPILACAK YATIRIMLAR

Genel kurulun açılışında söz alan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, “2004 yılında 478 bin olan abone sayısı 2014’te 679 bine ulaştı. Geçen yılki kuraklık döneminde Sapanca'dan su aldık, kullanılabilir kaynaklarımızı devreye aldık. Günlük 169 bin 570 metreküp su temin edildi. DSİ tarafından İhsaniye ve Avcıdere’de iki baraj, tarımsal sulama amaçlı Gebze Ovacık-Kovalıdere, Derince Karagöllü, Derince Kaşıkçı ve Körfez Kutluca’da 4 gölet yapılacak. Kocaeli su sıkıntısı yaşamayacaktır” dedi.

 

ÜÇ İLÇEDE ÖZELLEŞTİRME

İSU Laboratuar binasının genel müdürlüğün altında yapılacağını dile getiren Bayram, “Ayda 600 tahlil yapıyoruz” diye konuştu. Kandıra Akçaova Teksen Köyü’ndeki su sorunu için konuşan Karaosmanoğlu, konuyu Bakan Fikri Işık ile de görüştüklerini ve mecliste de çözüme kavuşturacaklarını söyledi. Karaosmanoğlu, ayrıca, Günlük, ekipman, arıza ve buna benzer hizmetlerle ilgili olarak Dilovası, Darıca ve Çayırova’da özelleştirmeye gittiklerini, maliyetin de yarı yarıya düştüğünü söyledi.

 

“SU KAYBI ÖNLENMELİ”

Kocaeli’nin büyüyen bir kent olduğunun altını çizen Karaosmanoğlu, “Su kaybını önlememiz gereken ilçeler var. Bunun için de 400 milyonluk daha yatırım yapmalıyız. Köylerde artık su sorunu yok” dedi. Genel kurulda söz alan CHP Grup Başkan Vekili Hüseyin Yılmaz ise, açıklanan faaliyet raporunda öneri olmadığını söyleyerek, sadece İSU’nun çalışmalarının olumlu olduğunu belirten beyan ve rakamlar mevcut. Bu nedenle rapor bu haliyle yasanın belirttiği şartlara uygun değildir, eksik düzenlenmiştir” dedi.

 

KAÇAK YAPILAR

Yuvacık Barajı çevresindeki kaçak yapılar konusunda da konuşan Yılmaz, daha önce verdikleri soru önergesine yönelik bu yapıların yıkım işlemlerinin İSU tarafından yapıldığının belirtildiğini dile getirerek, Fakat denetim raporunda bu konuda değerlendirme ve öneri yok. Denetim raporunda bilanço olarak 117 milyon 728 bin 905,27 lira kar gösterilmiş. Kar ederken, su sıkıntısı da çekilmemişse suya neden yüzde 20 zam yapıldı? Çünkü İSU, kar amacı taşımadan kamu yararına çalışan bir kamu kurumudur. Bu nedenle önceliğin vatandaşın yararına olan düzenlemeler olması gerekirdi” diye konuştu.

 

ALT YAPI SORUNU ÇOK

İSU’nun 185 hattına günde bin 67 kez telefon edildiğini, yıllık arıza ihbar girişinin ise 355 bin 520 olduğunu dile getiren Yılmaz, “İSU’nun faaliyet ve denetim raporlarını görünce kentin içme ve atık su ihtiyaçlarının karşılandığını zannedersiniz. Oysa, bu kentte belki su kesintisi olmadı, ama alt yapı sorunu da bitmedi. Her yağan yağmurda kent merkezleri ve yollar su içinde kalıyor. Vatandaşın işyerleri ve evini su basıyor. Sebebi ise nüfus yoğunluğu düşünülerek kanalizasyon kanallarının yapılmamasıdır” dedi.

 

SAĞLIĞIMIZ TEHLİKE ALTINDA

Yılmaz şöyle konuştu: “Kanalizasyon kanallarının yetersiz olması nedeniyle her yağmurdan sonra rögarlardan cadde ve sokaklara taşmalar yaşanıyor. Bu kanallarda yağmur suyu ile lağım suları birbirine karıştığı için insan sağlığı da tehlike altındadır. İSU’nun görevi sadece suyun akmasını sağlamak  değil, aynı zamanda yağmurlarda kentin ve vatandaşların pis su  içinde kalmasını da önlemektir.”

 

ATIKSULAR AKARSULARA VERİLİYOR

Yılmaz, konuşmasının sonunda şu ifadelere yer verdi: “Eskiden köy olan birçok mahallede kanalizasyon bağlantıları yapılmadığı için atık sular akarsulara veriliyor. Kartepe Avluburun, Körfez Hacı Osman, Gölcük’e bağlı Nimetiye, Hasaniye ile Nüzhetiye köyleri bunlara örnektir. Faaliyet raporunda belirtilen hizmetleri takdir ediyoruz. Fakat atık sular alanındaki alt yapıların kentin büyük bölümünde yapılmamış olması, suya yapılan yüzde 20 zammı haksız bulmamız nedeniyle CHP grubu olarak bu rapora olumlu oy vermeyeceğiz.”

 

BÜTÇE ONAYLANDI

Yapılan iş alımları hakkında konuşan Karaosmanoğlu, ihalelerin herkese açık olduğunu belirterek, “Bizim herhangi bir şirkete gel şu ihaleyi sana verelim deme şansımız yok. Kamu ihale kanununa göre ihaleler yapılıyor. Biz kendi hemşerilerimizi teşvik ediyoruz” diye konuştu. İSU'nun 2014 yılı bütçesi 517 milyon 376 bin olurken, harcanan miktar 485 milyon 20 bin 519 lira olarak açıklandı. Rapor, CHP’li üyelerin ret oyuna karşılık AKP’li oylarla kabul edildi. Resmi park su tarifesinin ise 3.60 TL’ye indirilmesine karar verildi. Serkan BORLAK

15 Mayıs 2015 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR