Yangında doğru yalıtım hayat kurtarır

Oysa gerekli tedbirler alındığında riski azaltmak da mümkün… Standartların belirlenerek uygun çalışmaların yapılması ile yangında kayıp oranları aşağ...

BÜYÜT

Oysa gerekli tedbirler alındığında riski azaltmak da mümkün… Standartların belirlenerek uygun çalışmaların yapılması ile yangında kayıp oranları aşağılara çekilmiş durumda.

 

Yangın Haftası dolayısı ile yangın yalıtımının önemine vurgu yapan açıklamalarda bulunan Canpa Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özcan, yangın çıkma olasılığının her zaman var olduğunu, ancak bu konudaki bilincin artması ile riskin azaltılabileceğini ifade etti. Özcan, “Yangında söndürme sistemleri ve yangın dedektörleri gibi uyarı sistemleri benzeri tedbirler alınıyor. Bundan önce yangını önlemek ve yayılmasını engellemek için yangın yalıtımı üzerinde durulmalı, can ve mal güvenliğini sağlayıcı yapısal önlemler alınmalıdır” diye konuştu.

 

“YALITIM TASARIMDAN BAŞLAR”

Risk değerlendirmesi yapılarak yapının duvar, tavan ve döşeme gibi bölümlerinin yangına dayanıklılık süresinin belirlendiğini söyleyen Özcan şu bilgileri verdi: “Daha tasarım aşamasında yangın yalıtımı planlanmalıdır. Yanmazlık sınıfı akredite laboratuvarlarının yapacağı testler sonucunda A1, A2, B1, B2, B3 ve C olarak tespit edilebilir. A1 ve A2 yanmazlık sınıfları taş yünü, mineral yünler ve cam yünleri için geçerli olan sınıflardır. B sınıfları ise poliüretan plakalar için uygun sınıftır. A sınıfı alev almaz olarak değerlendirilir ve ateş kaynağı uzaklaştırılmasa dahi alevi üzerinde yürütmez. B2 sınıfı malzeme ateşe dayanıklı olarak değerlendirilir, ateş kaynağı uzaklaştırıldığında malzeme kendiliğinden söner. Burada sınıfların doğru olarak belirlenmesi büyük önem taşımaktadır.”

 

ÜRÜNÜ TEST EDEBİLİRSİNİZ

Özcan, ürünün kolayca nasıl test edilebileceğini şöyle anlattı: “Ürünün A1, A2, B2, B3 olup olmadığını basit bir yöntemle anlayabilirsiniz. Elinizdeki numuneye çakmakla 15 saniye ateş tutup uzaklaştırın, malzeme hala yanmaya devam ediyorsa B3, alev kaynağı uzaklaştığında malzeme de yanmaya devam etmiyorsa B2 yanmazlık sınıfındadır. Binalarda enerji verimliliği ihtiyacıyla başlayan XPS ve EPS ile mantolama sistemleri zaman içinde yerini yangın önleyici özelliği de olan taşyünü mantolamaya bıraktı. Ayrıca cam ve komposit giydirme cepheli yapılarda da taşyünü artık olmazsa olmaz haline geldi” dedi.

30 Eylül 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR