Nihat Ergün “bebelere teşvik”in detaylarını açıkladı; Baraj 4 çocuk

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre Başbakan Erdoğan’ın nüfus artış hızında yaşanan düşmeyle birlikte çalışılması için talimat verdiği ‘çocuk teşviki’...

BÜYÜT

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre Başbakan Erdoğan’ın nüfus artış hızında yaşanan düşmeyle birlikte çalışılması için talimat verdiği ‘çocuk teşviki’ uygulamasının detayları belli oluyor. Kendisi de 4 çocuk sahibi olan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, çocuk teşviğinde barajlı sistemin olacağını belirterek, “İlk 3-4 çocuğa teşvik verilecek. 4 çocuk üstüne düşünülmüyor. Ayrıca teşvik amaca ulaşınca kalkacak” dedi.

BELLİ BİR SAYIYA KADAR
BİLİM Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Kocaeli milletvekili Nihat Ergün, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Türkiye’nin nüfus artış hızının düşük çıkması üzerine, ‘çocuk teşviki’ konusunda başlatılan çalışmayla ilgili bilgi verdi. Ergün, teşvikin belli bir çocuk sayısına kadar uygulanabileceğini, amaca ulaşınca da ortadan kalkabileceğini söyledi. Hürriyet’in Ankara bürosunu ziyaret eden Ergün, sanayi ve ekonomi konularında önemli açıklamalarda bulundu.

DİNAMİZM KAYBOLUYOR
Türkiye yaş ortalamasının 30.1’e yükselmesinin bir tehlike olduğunu söyleyen Ergün, önlem alınmadığı takdirde 20 sene sonra bu ortalamanın 40 olacağını ve toplumun dinamizmini kaybedeceğini bildirdi. Ergün, son Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelen çocuk teşviği ile ilgili olarak, “Bu nedenle kendimize özgü bir formül bulacağız. Belli sayıdaki çocuğa teşvik gibi. Örneğin ilk üç-dört çocuğa teşvik verirsiniz. Özellikle eğitimli ailelerde çocuk sayısı az. Nitelikli nüfusu arttırmak için teşviki belli bir çocuk sayısına göre vermek gerekir. Tabii bunun bir süresi olur. Nüfus artış hızıyla ilgili sorun çözüldüğünde veya insanların belli bir alışkanlık edinmesini sağladıktan sonra teşviki kaldırırsınız” dedi.

FUTBOLDA İŞLER ÇOK KARANLIK
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün bir yıl boyunca Kocaeli Sporda yöneticilik yaptığını ancak futbolda yönetim ve ilişkileri karanlık bulduğu için yönetimden çekildiğini söyledi. Ergün, “Bıraktım, bu işle sevenler ilgilensin, sorunu sevenler çözsün” dedi. Ergün şöyle devam etti: “Futbolda finansal ilişkiler karanlık. Maliyetler lüzumsuz yere çok yükseltiliyor. Bu tribünlerin taşıyacağı bir yük değil. Taşıyamayınca yanlış yollara başvuruyorlar. Oysa tribünün ve yayın gelirlerinin sistemi finanse etmesi lazım. Futbolun cari açığı var. Bazı işler yapalım, düzeltelim’ arayışı var tabii ki. Futbol için ‘niye bu durumdayız’ diye bir çalıştay yapılmalı. Profesyonel futbol masaya yatırılmalı. Daha geçtiğimiz dönemde bir şike konusu oldu. Bu gerçekten insanın yüzünü kızartıyor.”

İlimiz milletvekillerinin çocuk sayıları şöyle;
Haydar Akar: 2 çocuk
Muzaffer Baştopcu: 2 çocuk
Sibel Gönül: 2 çocuk
Hurşit Güneş: 2 çocuk
Mehmet Hilal Kaplan:3 çocuk
Zeki Aygün: 3 çocuk
Mehmet Ali Okur: 3 çocuk
İlyas Şeker: 3 çocuk
Fikri Işık: 4 çocuk
Lütfü Türkkan: 4 çocuk
Nihat Ergün: 4 çocuk

01 Şubat 2013 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR