Etten vergi alınmayacak

Et fiyatlarında pahalılık tartışması sürerken, hükümet sıfır vergili et ithalatı karar aldı. Bakanlar Kurulu kararı, Et ve Süt Kurumu’na (ESK) tahsis...

BÜYÜT

Et fiyatlarında pahalılık tartışması sürerken, hükümet sıfır vergili et ithalatı karar aldı. Bakanlar Kurulu kararı, Et ve Süt Kurumu’na (ESK) tahsisli büyükbaş hayvan ve diğer kemikli parça etlerin ithalatını kapsıyor. Buna göre, AB menşeli, sığır damızlıklar, bufalo damızlıklar ve evcil türleri hariç canlı büyükbaş hayvan ve diğer kemikli parça etlerin ithalatında gümrük vergisi bu yıl için sıfır olarak belirlendi.

 

KURUMDAN AÇIKLAMA

Daha önce, Et ve Süt Kurumu’na ayrılan karkas eti ithalatı kontenjanına, kademeli olarak yüzde 30 ve yüzde 43 gümrük vergisi uygulanıyordu. ESK’dan yapılan açıklamada, et ithalatında gümrük vergisinin kaldırılmasına ilişkin kararın sadece ESK’nın kullanımına tahsis edilmiş olan AB menşeli 4 bin 40 tonluk besilik/kasaplık büyükbaş canlı hayvan ve 19 bin 100 tonluk büyükbaş karkas et için uygulanacağı vurgulandı.

 

19 BİN TON KARKAS ET GELECEK

ESK’nın 2 bin 260 tonluk besilik materyal ithalatında uygulanmakta olan yüzde sıfır verginin de devam edeceği belirtilen açıklamada, “ESK ayrılan toplam 19 bin 100 ton karkas eti ithalatı kontenjanının, 5 bin tonuna yüzde 30 gümrük vergisi, kalan 14 bin 100 tonuna da yüzde 43 gümrük vergisi uygulanıyordu. Yeni düzenleme ile ESK, AB ülkelerinden yüzde sıfır vergi ile karkas et ithal edebilecek” ifadesi yer aldı.

16 Ağustos 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR