Ülkemizin ilk gergedanı Samir, Darıca’ya geliyor

Türkiye’nin ilk Zırhlı Gergedanı (Hint Gergedanı) Samir, İngiltere Edinburgh’tan Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’na 1 Aralık Sal...

Türkiye’nin ilk Zırhlı Gergedanı (Hint Gergedanı) Samir, İngiltere Edinburgh’tan Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’na 1 Aralık Salı günü geliyor. Aynı gün ulusal basının katılımıyla gerçekleştirilmesi planlanan kutlama programı için hayvanat bahçesi çalışanları yoğun mesai harcıyor. Ülkemizin ilk ve tek gergedanı olacak olan Samir şu an 7 yaşında ve cinsiyeti erkek.

 

SAMİR’İN BARINAĞI DA HAZIR

Ocak ayından itibaren özenli bir çalışma sonuncunda yapılan gergedan barınağı yaz ve kış koşullarına uygun, 3 buçuk dönümlük bir alan üzerine kuruldu. Zırhlı Gergedan, Asya’da yaşayan en büyük gergedan türü. Koyu gri renkte, oldukça kalın, çok sayıda küçük düğmecikler içeren bir derisi var. Derisi derin kıvrımlar içeren bir yapıya sahiptir ki, bu yüzden bir ismi Zırhlı Gergedan olarak bilinmekte. Vücut uzunluğu 4 metre, kuyruğu 75 santimetre. Omuz yüksekliği de 170 santimetre.

 

MERA VE BATAKLIK ALANLARDA YAŞARLAR

Erkek ve dişisi tek boynuza sahip ve erkeğin boynuzu dişinin boynuzundan büyük. Genellikle yalnız yaşarlar. Ot, çim ve ağaç dallarıyla beslenirler. Gebelik süreleri 16 ay olmakla birlikte yavruya iki yıl süt verirler. Eskiden Himalaya Dağları etrafında çok yaygın bir alanda yaşıyorlardı, günümüzde Hindistan ve Nepal’deki milli parklarda yaşamlarını devam ettirmekteler. Boynuzları için avlandıklarından dolayı nesli tehlike altında. 

28 Kasım 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR