Dr. Orhan Ercan: Tapusuzluk, yolsuzluğa sebep olur

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde önceki gün ‘Uluslararası Haritacılar Federasyonu (FIG) 2018 Kongresi’ bilgilendirme toplantısı gerçekl...

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde önceki gün ‘Uluslararası Haritacılar Federasyonu (FIG) 2018 Kongresi’ bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Harita Mühendisliği Bölümü tarafından düzenlenen ve FIG 2018 Kongre Direktörü Dr. Orhan Ercan’ın konuşmacı olarak katıldığı etkinliğe Harita Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Arzu Erener’in yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

 

“TAPU YOKSA, YOLSUZLUK OLUR”

Konuşmasında FIG ve haritacılık sektörü hakkında bilgiler veren Dr. Orhan Ercan, “Haritacılık verileri olmasa tarım durur. Çünkü harita ve kadastro bilgileri tarım arazilerinin oluşmasında çok önemlidir” dedi. Gelişmiş ülkelerin pek çoğunda kadastro yapımının yüzde 30’un altında olduğunu belirten Ercan, “Dünyanın yüzde 70’inin tapusu yok. Tapusuzluk durumu da yolsuzluklara sebep oluyor” diye konuşurken, Avrupa Birliği ve Dünya Bankası’nın mülkiyet belirlenmesi amacıyla son 10 yılda ülkelere 5 buçuk milyar dolar civarında kredi verdiğini sözlerine ekledi.

 

SORULARA YANIT VERDİ

FIG’in 123 ülke ve 300 binden fazla bireysel üyesi olduğunu vurgulayan Ercan, “FIG, haritacılık alanındaki tüm alanlar ile uygulamaların gelişimi için uluslararası işbirliğini desteklemeyi amaçlamış, uluslararası sivil toplum örgütü niteliğinde kurulmuş bir federasyondur” dedi. Etkinlik Ercan’ın öğrencilerin sorularını yanıtlamasıyla sona erdi. 

26 Mart 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR