Özdağ’ın projeleri Başbakan’ın gündeminde

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Murat Özdağ, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen 7. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası...

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Murat Özdağ, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen 7. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’na katılmak üzere Ankara’ya gitti. Bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla birlik merkezinde yapılacak büyük şuradan bir gün önce Ticaret Odaları Konsey Toplantısı gerçekleştirildi.

 

KONSEYE SUNUM YAPTI

6 Ağustos Perşembe günü TOBB merkezinde gerçekleştirilen toplantıda yer alan KOTO Başkanı Murat Özdağ, konseye ‘ticari alanların kentsel dönüşümünde yaşanması muhtemel sorunlar, kalkınma ajanslarının verimliliğinin artırılması, teşvik verme sistemleri ve bölgesel gelişmişlik farklılıklarını minimuma indirmek için yapılması gerekenler’ konularında kapsamlı bir dosya hazırlayarak çözüm önerilerini de paylaştı.


DESTEK ÖDEMLERİ DAHA HIZLI OLMALI

Başkan Özdağ, ticari alanların kentsel dönüşümünün ‘Organize Ticaret Bölgeleri’ projesiyle birlikte hayata geçirilmesi önerisine de geniş yer verdiği çözümler sunumunda, “Kalkınma ajansı yönetimleri gelişmiş bölgelerde özel sektör temsilcileri ağırlıklı oluşturulmalıdır. Teknoloji yoğun üretim atağını gerçekleştirilmesi için AR-GE ve İnovasyon desteklerinin ve politikalarının sadece TÜBİTAK tarafından yürütülmesi böylelikle kamuoyunda da Ar-Ge standardı ve odaklanması sağlanmalıdır. KOSGEB destek ödemleri daha hızlı olmalıdır” görüşlerine yer verdi.

 

KANDIRA ÖRNEĞİ

“Teşvik sistemleri ilçe bazlı uygulanmalı” önerisinde ise Kandıra’yı gündeme getiren Başkan Özdağ, “Genel teşvik sisteminde 4. ve 5. bölgelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyine sahip Kandıra’nın 1. bölgede değerlendiriliyor olması bu ilçeye yapılabilecek yatırımların önünde en büyük engeldir. İlçe bazlı yatırım sistemi hayata geçirilerek bu tür arada kalmış ilçelerin mağduriyetlerinin giderileceğini düşünüyoruz” dedi. Özdağ’ın çözüm önerileri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulmak üzere raporlandı. Aynı gün gerçekleşen ‘TOBB Marmara ve Trakya Bölge Toplantısı’nda ise bölge sorunları masaya yatırıldı.

06 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR