Nisan ayında neler oldu

      Bahsettiğim gibi, Nisan ayı yine hareketli ve bol malzemeli bir ay oldu. Yeni belediye başkanları, eskilerinden görevlerini devir aldı, eski bel...

 

 

 

Bahsettiğim gibi, Nisan ayı yine hareketli ve bol malzemeli bir ay oldu. Yeni belediye başkanları, eskilerinden görevlerini devir aldı, eski belediye başkanları koltuğunu korumanın mutluluğunu yaşadı.

Nisan ayının kazana ise şüphesiz Ak Parti oldu. İlimizdeki 13 belediyenin 13’ünüde kazanarak Ak Parti, başarısını bir kez daha taçlandırdı.

Diğer partilere düşen misyon ise hür iradeye saygı duymak oldu.

Nisan ayının en renkli görüntüleri ise 23 Nisan etkinlikleriydi. 41 ülkeden ilimize gelen 23 Nisan çocukları, kente renk kattı.

Gelin sizlerle kısa bir Nisan ayı incelemesi yapalım. Nisan’da yaşadığımız olayları, tanık olduğumuz haberleri hatırlayalım.

 

 

NİSAN AYININ ÖNE ÇIKAN MANŞETLERİ

 

Bakan Işık

12’den vurdu

 

Nisan ayının ilk gününde ki manşet haberimiz arasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın seçim öncesi yapmış olduğu oy tahminleri vardı. Işık’ın yaptığı tüm tahminler doğru çıktı. Fikri Işık, Kocaeli genelinde 93 bin 88 oy alırız dede ve 94 Bin 739 oy alındı. Işık’ın en yakın tahmini ise Körfez ilçesiyle ilgili yaptığı öngörü oldu. 38 bin 305 oy alırız dedi ve 66 oy fark, bu ilçedeki alınacak oyu da tahmin edebildi. Tebrikler Fikri Bey….


Bulut 5 yıl sonra

görevi geri aldı

Derince Belediye Başkanı iken yeniden aday gösterilmeyen Ali Haydar Bulut, 5 yıl önce görevi, Aziz Alemdar’a devretmişti. Bu tablonun yaşandığı günden 5 yıl sonra film geri sarıldı ve bu kez, 5 yıl önce yetkiyi devralan Aziz Alemdar, yeniden başkan seçilen Ali Haydar Bulut’a belediye yönetimini verdi. Bu ilginç olay gazetemizin manşetine işte böyle yer aldı…

 

Mecliste bayanlar azınlıkta

30 Mart yerel seçimlerinin ardından belediye meclis üyeleri koltuklarına oturdu. Merak ettik, saydık…

Kocaeli genelinde bulunan 350 meclis üyesinin sadece 43’ünün bayan olduğunu gördük. Bu durumda bayanların meclis salonlarındaki azınlık durumunu, bu seçimlerde de koruduğuna kanaat getirdik. İşte o araştırmanın, manşetimize yansıyan haberi…

 

 

Tecavüzcüler ‘e kodes yolu

Gölcüklü Ö.Y. davası olarak bilinen tecavüz davasında karar çıktı. 28 kişinin, 13 yaşındayken tecavüz ettiği Ö.Y. davasında hakim 2 ila 18 yıl arasında değişen cezalarla 28 kişiyi mahkum etti. Türkiye’yi ayağa kaldıran bu olay, böylelikle kapandı- sanmayın!

28 kişinin yargılandığı bu davanın dışında 25 kişilik ikinci grubun yargılanması başlayacak. Önümüzdeki günlerde, davayla ilgili yeni gelişmeler yaşanacak. Ama o güne kadar, en utanç verici dava işte bu Ö.Y. davası

 

Halil bizi çok üzdü

9 Nisan’da, Gölcük’ten yolcu vapuruna binen ve kendisinden bir daha haber alınamayan Halil Buğra Kurnaz, henüz bir lise talebesiydi. 17 yaşındaki gencin bulunması için günlerce çalışma yapıldı. Teknik ekipler denizde Halil’i ararken, ailesi ve Kocaelililer, onun için dua ediyordu. Ama tarih 18 Nisan’ı gösterdiğinde Halil 7in cansız bedeni denizden çıkartıldı. Allah rahmet etsin diyoruz…

 

EFSANE MUHTARA

GÖRKEMLİ VEDA

Mehmet Ali Paşa Mahallesi’nin 20 yıllık muhtarı Mehmet Kampara, bu dönem aday olmadı. Mahallenin, abisi, amcası, dedesi olan Kampara, “Artık yoruldum” dedi ve seçime girmeyeceğini açıkladı. 30 Mart seçimlerinden sonra  mahallenin yeni muhtarı Yaşar Doğan oldu. Yaşar Bey, görevi devir aldığı Mehmet Kampara’ya öyle bir veda hazırladı ki, belediye devir teslimlerinde bile böyle bir görkem yaşanmadı. Tüm mahalle, bu devir teslime ve eski muhtara veda organizasyonuna katıldı.

 

Suriyeli Ahmed, Kapanönü’nde dehşet saçtı   

 

Suriye’den gelerek İzmit’te lokanta açan, daha sonra iş yerini kapatan Suriyeli Ahmed, kiracısı olduğu Ali Osman Esim’i rehin aldı. Kira bedeliyle ilgili bir durumdan dolayı yaşanan olay Kapanönü’nü karıştırdı. Ahmed, daha sonra rehineyi bırakarak kendisini doğradı. İşte haberimiz…

 

AYIN EN İLGİNÇ HABERİ

 

Kullar’da reklam mankenine tepki

 

Bir giyim firmasının ürün teşhiri için kullandığı mankeni, mini etekli olması, bölge sakinlerini rahatsız etti. Durak üzerindeki reklam panosunu görmeye daha fazla dayanamayan vatandaşlar, pano üzerindeki kadının bacaklarını ve kolunu boyayarak, kadını giydirdiler. Bu ilginç haber gazetemiz manşetine işte böyle yansıdı.

 

CHP’de istifa furyası

Seçim sonuçlarını başarısızlık olarak nitelendiren üç ilçe başkanı, sorumluluğu üzerine alarak istifa ettiler. Kartepe, Körfez ve Kandıra ilçe başkanları ve yönetim kurulları görevlerinden ayrılarak, seçim mağlubiyetinin faturasını ödemek istedi. İstifaların ardından CHP’nin bazı ilçelerinde, göreve talip olanlar gün yüzüne çıkmaya başladı.  En çok taliplide Kartepe’den çıktı.


AYIN EN ÇILGIN AŞIĞI

 

Sevgilisinin ayrılık isteğini öğrenen E.A. bu durum karşısında kayıtsız kalamadı. Duyduğu açıyı bastırmak için ölümü seçen genç kalbine sapladığı bıçakla ölmek istedi. E.A. Allaha şükürler olsun ki yaşıyor. Bu genç kardeşimizi, bu hareketiyle ayın en çılgın aşığı ilan ediyorum.

 

EN EKONOMİK AY

 

İlimizde iki önemli ucuzluk kampanyası yine Nisan ayında yaşandı. İstanbul’un ünlü Ucuzluk Çadır’ı İzmit’e geldi. Aynı zamanda Qutlet Center’da geleneksel ucuzluk panayırını başlattı. Her iki kampanya büyük ilgi gördü. Nisan ayını İzmit’in en ekonomik ayı ilan ediyorum.

 

HEP BÖYLE OLSA

 

Yılın en keyifli haberlerinden biride Körfez Belediye Meclisi oldu. Seçim sonrası yapılan ilk meclis toplantısı, iktidar ve muhalefet arasındaki centilmenlik davranışlarına sahne oldu. Meclis toplantısında muhalefet iktidarı kutladı, iktidar muhalefete kucak açtı. Nisan ayına damgasını vuran bu haberde Karamürsel ve Derince ve Kartepe’de vardı.

 

 

VEFALI  BABA

Nevzat Doğan için hayatta en önemli üç varlığı kızları.  Kızlarını üzmemek ve kırmamak için elinden geleni yapan Doğan, başkan adayı olma kararını almadan önce, kızı Ceylin’e danıştı. Son göz ağrı Ceylin henüz 8 yaşında ve babaya en çok onun ihtiyacı var. İşte bu yüzden aday olabilmek için ilk onun gönlünü aldı. Kendisini ayın vefalı babası ilan ediyorum.    

 

TÜYLER ÜRPERTEN HABER

 

İmam nikahlı eski eşini

sokak ortasında öldürdü

 

Pizzacıda çalışan Ömer Akdoğan, imam nikahlı olarak yaşadığı ve daha sonra ayrıldığı eşi Sevgi Zağlı’yı, İzmit’in göbeğinde bıçaklayarak öldürdü. Ulus gazeteler ve internet sitelerinde de yansıyan haber, nisan ayının, tüyler ürperten haberi oldu.

 

YAŞAMDAN SIKILDI

Bir not bıraktı…

Dedi ki “Yaşamak çok sıkıcı geliyor”

Çekti silahını ve kendi yaşamına son verecek o tetiğe bastı. Körfezli Sedat İvenç’in ihtarı, ilçede büyük üzüntü yaşattı. Yaşamdan sıkıldığını söyleyerek intihar eden Yaşar7ın ailesine bir kez daha sabırlıklar diliyorum. 

 

Erol Kumsar’a hapis kararı

Merakla beklenilen Pazarcılar Odası’nın davası sonuçlandı. 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada eski başkan Erol Kumsar’ın görevi kötüye kullanma suçlamasında ceza alması, pazarcılar esnafında büyük yankı buldu. Hakkında 2 yıl 6 ay hapis kararı çıkan Kumsar, bir üst mahkemeye itirazda bulundu.  Bakalım sonuç ne olacak?

 

 

The Ness Otel artık ELKO’nun oldu

 

Grand Yükseliş Otel’in eski sahibi Yüksel Öztürk, Başiskele’de yeni bir otel inşa etti. The Ness Termal Otel adı verilen, işletmeyi tamamen ortağına devreden Öztürk ailesi bundan sonra Turizm sektöründen çekilme kararı aldı.

 

 

Sokaklar şenlendi

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı, bu yılda görkemli bir şekilde kutlandı. Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Valiliği tarafından hazırlanan kutlama etkinlikleri, kentin her köşesine neşe kattı. Nisan ayının en renkli görüntüleri 23 Nisan kutlamaları sırasında yaşandı.

 

Cani annenin davası vardı

 

Artık onu tüm Türkiye tanıyor.  2 aylık bebeğini evde tek başına bırakarak 9 günlük tatile giden öğretmen Seçil Müge Doğan’dan bahsediyorum. İşte o kadının Nisan ayında bir kez daha hakim karşısına çıktı. Davada, ölümüne neden olduğu bebeğin babası, ifade verdi ve bebekten haberi olmadığı için anne Doğan’dan şikayetçi oldu. Bu vesileyle,  o utanç verici olayı bir kez daha hatırlandı.

 

 

 

ARAMIZDAN AYRILANLAR

 

Opr. Dr. Cemalettin Palaz aramızdan ayrıldı

Uzun bir süre Karamürsel devlet Hastanesi’nde başhekimlik yapan Opr. Dr Cemalettin Palaz yaşamını yitirdi. Son olarak 1990-2010 yılları arasında Gölcük Devlet Hastanesi’nde de başhekimlik yapan Palaz’ı nisan ayında kaybettik. Kendisine rahmet ailesine başsağlığı dilerim.

 

 

Matematik Profesörü Rıfat Karakaş’ı kaybettik

 

İzmit Erenler Cedit Konutları Kent Konut C-4 Blok kat 6 daire 25 adresinde ikamet eden Rıfat Karadaş(66) geçirdiği kalp krizi nedeniyle vefat etti. İstanbul Üniversitesi matematik profesörlerinden olan aynı zamanda İngilizce öğretmenliği yapan ve Tüpraş’tan muhasebe şefliği yaparken emekli olan Rıfat Karadaş, Erenler Nisan ayında aramızdan ayrıldı. Kendisine Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dilerim.

 

Ali Terzi, kestiği ağacın altında kaldı

 

Gölcük Şevkatiye Köyü’nde bahçe temizliği yapan 40 yaşındaki Ali Terzi kestiği ağacın altında kalarak can verdi. Nisan ayında aramızdan ayrılan Ali Terzi’ye başsağlığı, yakınlarına sabırlıklar dilerim.

 

 

Kaan Okay, aramızdan ayrıldı

İzmit’in tanınmış simalarından biriydi. 10 yıldır İnönü Caddesi’ndeki ganyan bayii işleten Kaan Okan (47) iş yerinde geçirdiği kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi. 361 nolu ganyan bayii Kaan Okan’a Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dilerim.

 

 

Fuat Özdil’in ölümü üzüntü yarattı

Aynalı Fırın’ın sahiplerinden Fuat Özdil, geçirdiği beyin kanaması nedeniyle aramızdan ayrıldı. 51 yaşındaki Özdil üç çocuk babasıydı. Ölümüyle sevenleri yasa boğan Özdil’e Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dilerim.

 

30 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR