KSO’da “Nitelikli Mesleki Eğitim” çalışmaları tamamlanıyor

Kocaeli Sanayi Odası’nın 24. Meslek komitesi  (Motorlu Kara Taşıt Araçları ve Yan Sanayi Ürünleri Sanayi Grubu)’nin ev sahipliğinde 2014 yılında düze...

BÜYÜT

Kocaeli Sanayi Odası’nın 24. Meslek komitesi  (Motorlu Kara Taşıt Araçları ve Yan Sanayi Ürünleri Sanayi Grubu)’nin ev sahipliğinde 2014 yılında düzenlenen müşterek meslek komitesi toplantısında; ülkemizdeki mesleki eğitiminin önemi vurgulanarak, Kocaeli ilinin mesleki ve teknik eğitimi içerisinde imalata yönelik meslek alanlarının nicelik ve nitelik açısından mevcut durumunun belirlenmesi, bölge sanayicilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik stratejilerin geliştirilmesi konuları görüşülmüş ve bu konuda “otomotiv sektörü”ne yönelik araştırma yapılmasına karar verilmişti.

 

Bu görüşler çerçevesinde Kocaeli Sanayi Odası, “Nitelikli Mesleki Eğitim ve Sürdürülebilir Stratejiler Geliştirme Projesi” ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı 2015 yılı Doğrudan Faaliyet Desteğine başvuruda bulundu ve destek almaya hak kazandı.

 

Bu kapsamda geliştirilen “Nitelikli Mesleki İstihdam ve Sürdürülebilir Stratejiler Geliştirme Projesi”nin amacı, Kocaeli’nde nitelikli meslek elemanı yetiştirme ve sürdürülebilir istihdamın sağlanması sorunları ve ihtiyaçlarının belirlenmesi ile araştırmalardan elde edilecek sonuçlar doğrultusunda, kamu, özel ve sivil toplum kuruluşlarının karar vericileri ile çeşitli strateji önerileri geliştirilmesi idi.

 

Haziran ayında başlayan ve 3 ay süren proje sürecinde, Türkiye genelindeki nitelikli meslek elemanı ihtiyacındaki artış oranı ve meslek elemanı yetiştiren okulların öğrenci sayısındaki artış oranları karşılaştırılarak, mesleki eğitim kursları, meslek yüksek okulları ve ortaöğretim düzeyindeki meslek okullarındaki öğrencilerin ve velilerinin, mesleki kariyere yönelik tutumlarını belirlemeye yönelik toplam 1132 adet anket yapıldı, sektör temsilcileri ile meslek elemanı ihtiyacına yönelik odak grup çalışmaları organize edildi.

 

Ayrıca, meslek okullarının eğitimci ve yöneticileriyle mevcut durum değerlendirme odak grup çalışmaları yapıldı ve son olarak proje sonuçları sektör temsilcileri, kamu ve eğitim kurumları karar alıcıları ile paylaşıldı.

 

Proje bitiminde ise, nitelikli meslek elemanı istihdamında mevcut durum ve ihtiyaç analizi, kısa, orta ve uzun vadeli meslek elemanı yetiştirme alternatif stratejilerinin yer aldığı ve editörlüğünü Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bilsen Bilgili’nin yaptığı proje sonuç raporu hazırlanma aşamasında. Bölge için önemli bir konu olan mesleki eğitimde sürdürülebilir stratejiler geliştirilmesi yönünde yol gösterici çalışmaları ve bulguları kapsayan proje raporunun hazırlanmasına olanak sağlayan Kocaeli Sanayi Odası önümüzdeki günlerde raporu kamuoyu ile paylaşacak.

31 Ağustos 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR