Kut’ül Amare SDK’da anıldı

Büyük zaferin günümüze yansımalarının ele alındığı konferansa ilgi büyük oldu.   BÜYÜK İLGİ Türk Eğitim-Sen Kocaeli Konferans Salonu’nda gerçekleş...

Büyük zaferin günümüze yansımalarının ele alındığı konferansa ilgi büyük oldu.

 

BÜYÜK İLGİ

Türk Eğitim-Sen Kocaeli Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansta Kocaeli Kamu-Sen Kocaeli Temsilcisi Yaşar Şanlı, İzmit Türk Ocağı Başkanı Yücel Alpay Demir, Kocaeli Ülkü Ocakları Başkanı İbrahim Özcan, Yesevi Ocağı Başkanı Engin Sönmez, Türk Diyanet Vakıf-Sen Başkanı Numan Uysal, Kocaeli TÜRKAV Başkanı Suat Yüksel, KOÜ Türk Dünyası Öğrenci Kulübü Başkanı M.Hikmet Yürek, Türk Emekli-Sen Başkanı Ekrem Ertürk, BEDE Şube Başkanı Alp Timincioğlu, Avrasya Eğitimciler Derneği Temsilcisi Recep Sarısakal, Gebze TÜRKAV Başkanı Ahmet Vicdan, Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkan Vekili İdris Türkten, Selçuklu Düşünce Kulübü eski Başkanı Feyzullah Divli ile Selçuklu Düşünce Kulübü üyeleri, sendika şube yöneticileri, ocakların il yöneticileri ve akademisyenler de hazır bulundu.

 

“İNGİLİZ GENERAL BİZE ESİR DÜŞTÜ”

Selçuklu Düşünce Kulübü Başkanı Süleyman Pekin’in açılış konuşmasının ardından sözlerine başlayan Prof. Hilmi Özden, tarihi ve güncel konularda dikkat çekici mesajlar verdi. İngilizlerin bütün bir orduyla birlikte teslim alındığı tek zafer olan Kut Zaferi’nin 29 Nisan 1916’da bugünkü Irak’ın güneyinde kazanıldığını beyan eden Özden, İngiliz General Townshend’in 3 yıl boyunca Türklerin elinde esir kaldığını anlattı.


“LAİKLİK OLMASAYDI SURİYE GİBİ OLURDUK”

Kut’ül Amare’yi ve oradaki Türk Şehitliği’ni yerinde ziyaret ettiğini bildiren Özden, 1952’de Menderes zamanında Türkiye’nin İngiltere’yi rahatsız etmemek için bu bayramı iptal ettiğini beyan etti. Kut’ül Amare Zaferi’nin bayram olarak kutlanması için resmi başvuruda bulunduğunu da söyleyen Özden, gündemdeki laiklik tartışmaları hakkında da, “Türkiye laiklik temelli olmasaydı şimdiki halimiz Suriye ya da Irak gibi olurdu” dedi. Soru cevap bölümü ile devam eden programın sonunda Süleyman Pekin tarafından Prof. Dr. Hilmi Özden’e plaket takdimi yapıldı.

02 Mayıs 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR