Taşeron işçileri haklarını istiyor

    Dev Sağlık-İş sendikası, toplu sözleşme hakkı için AKP Binası’na yürüdü. Merkez Bankası önünden başlayan yürüyüş, AKP binası önünde yapılan basın...

 

 

Dev Sağlık-İş sendikası, toplu sözleşme hakkı için AKP Binası’na yürüdü. Merkez Bankası önünden başlayan yürüyüş, AKP binası önünde yapılan basın açıklaması ile son buldu. Yürüyüşe İstanbul, Bursa, Çanakkale, Sakarya, Karasu, Gölcük ve Sopalı Devlet Hastaneleri’nde de katılanlar oldu.

“HAKKIMIZI YEDİRMEYECEĞİZ”

Yürüyüşe katılan DİSK Genel Sekreteri Dr. Arzu Çerkezoğlu, Türkiye’de sistemin vaat edecek bir şeyi kalmadığını belirterek, “Sistemin tüm pisliği ortaya çıktı. Onların çocukları milyon dolarlar çalarken, bizim çocuklarımız ekmek almaya giderken öldürülüyor. Bu ülkeyi yönetenler bizim hakkımızı, emeğimizi, alın terimizi çalıp, ayakkabı kutularında biriktiriyorlar” dedi. Türkiye’de 2,5 milyondan fazla taşeron işçisi olduğunu hatırlatan Çerkezoğlu, “Bu ülkede en büyük hırsızlık, en büyük yolsuzluk taşerondur. Taşeron işçi sayısı AKP hükümetiyle katlandı. Çünkü AKP biliyor ki böyle devam ederse, ayakkabı kutularında sakladıkları paralar katlanacak” diye konuştu. “Her türlü hırsızlık ve taşeronluğu tarihe gömeceklerini vurgulayan Çerkezoğlu, “Haklarımızı yedirmeyeceğiz. Bugüne kadar nasıl mücadele ettiysek, yine öyle mücadele edeceğiz ve taşeronu bu topraklardan sileceğiz” dedi.

“SENDİKA HAKKIMIZI ÇALAMAZSINIZ”

Çerkezoğlu’nun konuşmasının ardından Kocaeli Üniversitesi Dev Sağlık-İş Temsilcisi Saadet Karagöz, basın açıklamasını okudu. Taşeron düzenin, Türkiye’nin kanayan yarası olduğuna dikkat çeken Karagöz, “Neredeyse tamamı asgari ücretle çalıştırılan taşeron işçilerin sendikalaşmaması için patronların, şirket müdürlerinin baskı ve her türlü şiddeti yetmezmiş gibi, bunlara göğüs gerip sendika üyesi olanların üyeliği dahi bakanlık tarafından yok sayılıyor. Böylece bizlerin sendika ve toplu sözleşme hakkı gasp edilmiş oluyor” dedi. Sendika ve toplu sözleşme haklarının ellerinden alınamayacağını vurgulayan Karagöz, iş güvencesi, yılda iki ikramiye, yıllık izin hakkı, sendika hakkı ve yönetimde söz hakkı istediklerini söyledi. 

16 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR