Bal-Türk’ten Bulgar Eksarhanesine tanışma ziyareti

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Ayla Bozkurt, Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. A...

BÜYÜT

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Ayla Bozkurt, Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ayhan Orhan ve Sekreter Sevginar Kocaali’den oluşan heyet, İstanbul Şişli’de bulunan Bulgar Eksarhanesini ziyaret etti.

 

İstanbul Bulgar Eksarhanesi Başkanı Vasil Liaze tarafından ilgiyle karşılanan heyete öncelikle 1907 yılında varlıklı Bulgarlar tarafından inşa edilen Eksarhane ana binası,  ana binanın hemen yanında bulunan Aziz İvan Riliski Kilisesi gezdirilerek Eksarhlık konutu tanıtıldı.  Yeşil bakımlı ve geniş bir bahçenin içinde güzel ahşap bir bina olarak yükselen Bulgar Eksarhane binası otantik görünümüyle beğeni topladı. Eksarhane Başkanı Liaze Bulgar Cemaati için kültürel mirasın korunması bakımından binanın tarihi öneme sahip olduğunu vurgulayarak pazar günleri ve dini bayramlardaki ayinler için de ev sahipliği yaptıklarını söyledi.

Bal-Türk Genel Başkanı Çolakoğlu ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek dernek faaliyetleri, çalışma alanı ve projeleri hakkında detaylı bilgiler verdi. Ayrıca Çolakoğlu halkların etnik kimliğini koruma ve dinsel ahlaki kültürünü geliştirme hususunda ulusal kurumların önemine dikkat çekerek konuşmasını tamamladı.

İstanbul Bulgar Eksarhanesi Başkanı Vasil Liaze ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek dernek yönetimine teşekkürlerini iletti.

 

BALKAN KÜLTÜR EVİ’NE DAVET

Oldukça sıcak bir atmosferde geçen görüşmelerin sonunda, Bal-Türk heyeti Liazi  ve yönetim kurlunu İzmit Balkan Kültür Evi’nde  bir söyleşi için davet etti. Genel Başkan Çolakoğlu, “İstanbul’da yaşayan Bulgarlar pek tanınmıyor, gelin bizlere kendinizi anlatın, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları biraz daha tanış olsun” dedi.

03 Şubat 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR