“Hükümet, soydaşlarımız için kılını bile kıpırdatmıyor”

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan zulme uğrayıp feryat eden Uygur Türklerinin durumunu hatırlatmak için TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Aral...

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan zulme uğrayıp feryat eden Uygur Türklerinin durumunu hatırlatmak için TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Aralarında 6 aylık bebeklerin, 70 yaşında dedelerin, nenelerin bulunduğu 360 Uygur Türkü’nün, 13 Mart 2014 tarihinde Çin zulmünden kaçarak Türkiye’ye doğru yola çıktığını, Malezya üzerinden Türkiye’ye gelmeyi planladıklarını, ama bunun gerçekleşemediğini belirten Türkkan,  Uygur Türklerinin Tayland’da sınır ihlali yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındığını ve tutuklandığını vurguladı.

 

“TAM 9 AY GEÇTİ”

Hükümete yüklenen Lütfü Türkkan, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Tayland Hükümeti ile temasa geçti. 360 Uygur Türkü’nü tez zamanda Türkiye’ye getireceklerdi. Bir değil, 5 değil, tam 9 ay geçti. 360 Uygur Türkü yaklaşık 300 gündür işkence görüyor. 1 buçuk milyon Suriyeliyi yedirip içiren, cebine para koyan hükümet, öz be öz soydaşlarımız için kılını kıpırdatmıyor” dedi.

 

“360 UYGUR TÜRKÜ İÇİN NE YAPTIN?”

Sözlerini sürdüren Tükkan, “Mısır’ın Rabia’sına ağlayanlar Doğu Türkistan’daki Rabia’ya da ağlamak zorundadır. Çünkü Çin’e iade edilmeleri durumunda birçoğu idam edilecek; ya kurşuna dizilecekler, ya da türlü işkencelerle öldürülecekler. Sayın Başbakan’a sormak istiyorum. Dışişleri Bakanlığın döneminde tutuklanan bu 360 Uygur Türkü için ne yaptın?” ifadelerini kullandı.

10 Ocak 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR