D Vitamini takviyesiyle IBS (Hassas Bağırsak Sendromu) belirtileri iyileştirilebiliyor!

IBS semptomlarından muzdarip olmak hem çok zor hem de bazen utandırıcı olabiliyor ancak semptomların bazılarından kurtulmak kolay. D vitamini yükleme...

IBS semptomlarından muzdarip olmak hem çok zor hem de bazen utandırıcı olabiliyor ancak semptomların bazılarından kurtulmak kolay. D vitamini yüklemesinin bağırsak hareketlerini stabilize ettiği gösterildi. Bu haber, uzun yıllardır mide ağrılarından ve tuvalete zor yetişmekten bezmiş olanların kulağına çok hoş gelecek.

 

NutriCentre'den teknik beslenme uzmanı Isabelle Gnany express.co.uk'ya, tavsiye edilen dozda günlük D vitamini kullanmakla IBS'in en kötü belirtilerinin rahatladığını belirtti. Gnany "Çalışmalar takviyenin bağırsak hareketlerini stabilize ederek yaşam kalitesini iyileştirdiğini gösteriyor. D vitamininin, IBS'ten muzdarip olanların yaşadığı anksiyete, insomniya (uykusuzluk hastalığı) ve ruh hali bozukluğu gibi durumlar için de faydalı etkileri oluyor. "Faydalı bakterileri arttırmak için sağlıklı beslenmenin yanı sıra D vitamini takviyesi de bağırsaklardaki inflamasyonu azaltır" dedi.

 

Isabelle Gnany'den D vitamininin vücudumuzda neler yaptığını daha detaylı anlatmasını istedik:

 

D Vitamini Vücudumuzu Nasıl Etkiliyor?

Güneş ışığı vitamini olarak da bilinen D vitamini sağlığımız için elzemdir. Kemik sağlığı için önemlidir. Son çalışmalar düşük D vitamini düzeyinin sinir sistemi ve psikolojik sistemi de etkilediğini ve Alzheimer, bunama ve depresyon gibi hastalıklara yatkınlık meydana getirdiğini gösterdi. D vitamini eksikliği bağışıklık sistemini de düşürüyor. D vitamini gençliğimizi de destekliyor, egzersizle birleşince yaşlanma etkilerini azaltıyor. Kas ve hormon dengesinin sağlanmasında rolü olan D vitamininin kilo verme ve kanserden korunmada da etkili olduğu gösterildi.

 

D Vitamini Eksikliğinin IBS ile Nasıl Bir Bağlantısı Var?

IBS'i olanların genellikle bazı yiyeceklere, yağlı yiyeceklere de olabilir, karşı intoleransları olabiliyor. D vitamini yağda çözünen bir vitamin ve somon gibi yağlı balıklarda, yumurtada ve süt ürünlerinde fazlaca bulunuyor. Bu yiyeceklerin tüketilmesi bağırsak spazmlarını tetikleyebiliyor. O nedenle bu yiyeceklerden kaçınılması yani yeterince yağ tüketilmemesi D vitamini eksikliğine yol açabiliyor. D vitamininin esas emildiği yer bağırsaklar, yiyeceklerle alındığında bile IBS'in bağırsaklarda meydana getirdiği durum D vitamini emilimini önlüyor.

 

Sonuç olarak, son çalışmalar D vitaminini takviye etmenin IBS semptomlarını gidermede rol oynadığını gösteriyor. Ancak bunun nasıl olduğunu daha açıklıkla gösterecek daha ileri araştırmalara gerek var.

 

Özet çeviri: Nurçin Çağlar

 

Sağlıklı Yaşıyoruz

 

Kaynak: http://www.express.co.uk/life-style/health/634625/IBS-cured-Vitamin-D-alzheimer-s-dementia-sunshine


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR