23 Milyonun iradesi 1 kişinin iradesine zayıf geldi!

CHP il binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, İl Başkanı M. Cengiz Sarıbay, parti yöneticileri ve part...

CHP il binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, İl Başkanı M. Cengiz Sarıbay, parti yöneticileri ve partililerin yoğun katıldı. Sarıbay, 17 Aralık 2012; dönemin Başbakanı Recep Tayip Erdoğan’ın “Yasama ve yargı benim için ayak bağıdır” ifadelerini hatırlatarak “Yani güçler ayrılığı ilkesini açıklıkla reddetti”  dedi.

 

“4 MAYIS SARAY DARBESİDİR”

Davutoğlu’nun istifası ve İktidar partisinin kongre kararını değerlendiren Sarıbay, “Bu söylemler aslında sivil görünümlü bir darbenin, bir dikta yönetimi özleminin ayak sesleriydi. Bunu defalarca ama defalarca dile getirdik. Dün kaçak sarayda gerçekleşen görüşmeyle darbe fiilen gerçekleşti. Darbenin adı, 4 Mayıs Saray Darbesidir” dedi.

 

VEFASIZLIK VURGUSU!

AKP’nin kongre kararı ile ilgili konuşan Sarıbay “Şunu özellikle vurgulamak isterim ki, 4 Mayıs Saray Darbesi 28 Şubat Post Modern Darbesi’ni de aşan bir niteliğe sahiptir. 28 Şubat’ta rahmetli Erbakan Başbakanlık’tan uzaklaştırılmıştı. 4 Mayıs Saray Darbesi’yle de Sayın Davutoğlu Başbakanlığı bırakmak zorunda kalmıştır. Bu darbenin, yani 4 Mayıs Saray Darbesi’nin 28 Şubattan farkı “Yol arkadaşım” dediği, “Dava arkadaşım” dediği bir kişi tarafından bu darbenin gerçekleştirilmiş olmasıdır”  sözleriyle vefasızlık vurgusu yaptı.

 

“BAŞARILI BİR SONUÇTUR”

 “Sayın Davutoğlu Başbakan olarak iki kez seçimlere girmiş, 7 Haziran’da yüzde 40.87, 1 Kasım’da da yüzde 49,5 oranında oy almıştır. Başarılı bir sonuçtur. Yani parlamenter demokratik sistemin kuralları içinde, Başbakanlık koltuğuna Sayın Davutoğlu oturmuştur. Bu bağlamda meşruluğu hiç tartışılmamıştır” diyen Sarıbay milli iradeye saygı demokrasinin temel kuralı olduğunu söyledi.

 

ERDOĞAN’A YÜKLENDİ

Sarıbay görevinden istifa eden Davutoğlu için “Kendisine ve partisine oy veren 23 milyon 681 bin 926 kişinin iradesiyle değil, bir kişinin iradesiyle koltuğundan ayrılmak zorunda kalmıştır” dedi. Sarıbay konuşmasının devamında “Evet, 23 milyon 600 bin kişinin iradesiyle koltuğa oturan Sayın Davutoğlu, bir kişinin iradesiyle koltuğundan ayrılmak zorunda kalmıştır. O bir kişi, 4 Mayıs’ta Saray Darbesi’ni gerçekleştiren kişidir. O bir kişi, ülkesinin demokrasisini değil, kendi dikta yönetimini düşünen ve planlayan kişidir” şeklinde konuştu.

 

SARIBAY, DAVUTOĞLU’NA YÜKLENDİ

Yani 4 Mayıs Saray Darbesi’ne Davutoğlu’nun direnmesi gerektiğini söyleyen Sarıbay, konuşmasını “Türk siyasal tarihinde önemli bir yeri olan AKP’nin neredeyse bütün kadrolarının 4 Mayıs Saray Darbesi’ni kabullenmiş görünmeleri de demokrasimiz adına başka bir acı tablodur. Oysa demokrasilerde darbeler desteklenmez, darbelere direnilir. Bu halkın iradesine, yani milli iradeye de bağlılığın temel bir görevidir. Davutoğlu maalesef bunu yerine getirememiştir” ifadeleriyle sonlandırdı. Bilal AKPINAR

06 Mayıs 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR