Mimarlık Haftası dolu dolu geçti

Mimarlık Haftası etkinlikleri kapsamında Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Konferans Salonunda birtakım program...

BÜYÜT

Mimarlık Haftası etkinlikleri kapsamında Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Konferans Salonunda birtakım program tertip etti. 13-16 Ekim tarihleri arasında kutlanan Mimarlık Haftası’nın bu yılki teması ise 'Sağlıklı Kentler, Mutlu Kentlerdir' olarak belirlendi. Etkinliklerin ilk gününde düzenlenen konferansa, Bologna Üniversitesi'nden Prof. Dr. Marco Pretelli ile Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevnihal Erdoğan katıldı.

 

ESKİ MİMARİDEN BAHSETTİ

Prof. Dr. Marco Pretelli, sunumunda  modern mimarinin Orta Çağ mimarisinden ilham aldığını söyledi. Eski mimariden bahseden Marco Pretelli, “Eski modern sistemin bazı yönleri çok daha kullanışlı olabiliyor’’ dedi. Pretelli, mimarın asıl görevinin topluma sağlayacağı faydada olduğunu bunun için de çok çalışmak gerektiğini belirterek sunumuna son verdi.

 

‘TARİHİ YAPILAR KORUNMALI’

Daha sonra sözü alan Prof. Dr. Nevnihal Erdoğan, tarihi yapıların korunması gerektiğini vurgulayarak, “Eski mimarilerin hem kültürel hem ekonomik  açıdan toplumumuza faydası olduğu için eski mimariye gereken ilgi gösterilmelidir’’ ifadesine yer verdi. Marco Prettelliye teşekkür edip İznik Çinisi hediye eden Erdoğan konuşmasına son verdi. Etkinliğin ilk günü katılımcılara yöneltilen sorularla son buldu.

 

ERASMUS HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİLER

Mimarlık Haftası’nın ikinci gününde Erasmus Programı ve Deneyimler isimli seminer yapıldı. Erasmus programı koordinatörlerinden Yrd. Doç. Dr. Mehtap Özbayraktar  ve Yrd. Doç. Dr. Emre Kishalı’nın konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte Erasmus programı ile yurt dışına giden öğrencilerin sunumları ve program verimliliği hakkında değerlendirme yapıldı.


SERGİ İLE ETKİNLİKLER SON BULDU

Etkinliklerin sonuncusu Yrd. Doç. Dr. Neşe Çakıcı Alp’in katılımıyla gerçekleşti. Mimarlıkta Sayısal Tasarım ve Üretim Örnekleri konulu sunumunu gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Neşe Çakıcı Alp, “Nasıl ki protein yapılarının yeri değiştiğinde insan vücudunda değişimler söz konusu oluyorsa bir yapının parametresi değiştiğinde de mimari özelliği değişir “diyerek konunun biyolojiyle olan benzerliğini örneklerle açıkladı. Oturumun sonrasında gerçekleştirilen sergi ile Mimarlık Haftası etkinlikleri son buldu.

17 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR