Derince Belediyesi’ne 33 bin 600 TL ceza

İl Genel Meclis ikinci birleşim toplantısında CHP grubundan milli eğitim eleştirileri yapılırken, Derince Belediyesi’ne 33 bin 200 TL ceza verildi.İl...

BÜYÜT

İl Genel Meclis ikinci birleşim toplantısında CHP grubundan milli eğitim eleştirileri yapılırken, Derince Belediyesi’ne 33 bin 200 TL ceza verildi.

İl Genel Meclisi'nin ağustos ayı ikinci birleşim toplantısında geçtiğimiz ay CHP'li meclis üyesi Adnan Tok'un gündeme getirdiği Derince Belediyesi'nin taş ocağı işlettiği iddia edilen yerle ilgili komisyon raporu karara bağlandı. İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Ömer Koşan, valilikten kamu ihtiyacının karşılanması için onay alınmasına rağmen ticari amaçlı kullanım yapıldığı için 33 bin 600 TL ceza kesildiğini açıkladı.

33 BİN600 TL CEZA KESİLDİ
Derince Yenikent Mahallesi'nde Derince Belediyesi'nin dolgu ve mıcır ihtiyacını karşılamak amacıyla Valilikten onay alarak taş ocağı ruhsatı aldığını ancak ticari kar amacının yasak olduğunun altını çizen Koşan, “Taş ocağında satış yapıldığı belirlendi. Ama sadece bir fatura vardı. Kanunen ocak başı satış bedelinin üç katı ceza İl Özel İdare tarafından kesildi. Yani 11 bin 200 TL çarpı 3 eşittir 33 bin TL ceza verildi. Şuanda ocakta çalışma yok” dedi.

KOMİSYON İNCELEMELİ
Ömer Koşan, konunun adli makamlara sevk edildiğine de dikkat çekerken CHP'li meclis üyesi Adnan Tok, oradan alınan malzemelerin kimlere satıldığının tespit edildiğinin öğrenilmesi için bir komisyon daha kurulmasını istedi. Tok, “İdaremizin maddi kaybı var. Bu çocuk oyuncağı değil. Satış yapılan Türköz firmasıyla belediyenin nasıl bir ilişkisi var?. Bunu araştırmak lazım” şeklinde ifade etti.

CEZA MERCİSİ KOMİSYON DEĞİL
Adnan Tok'un önerisinin yetkilerini aştığını dile getiren Meclis Başkanı Fahim Kılıç ise, “Kimseyi zan altında bırakmayalım. Bizim bunu araştırma sorumluluğumuz yok. Bizi ilgilendiren konuyu inceledik. İdari ceza kesildi” dedi. AKP'li grup başkan vekili Celal Özkaraaslan da, “Komisyon ceza kesecek merci değil. Savcılık gerekeni yapacaktır” dedi.

KAYNAKLAR YATIRIM PROGRAMINA ALINSIN
Toplantının son gündem maddesi olarak geçtiğimiz ay Tarım ve Köy İşleri Komisyonu'na havale edilen ilimizdeki şifalı su kaynaklarının tespiti gerekirse projelendirilmesi konusunu da karara bağlandı. 13 şifalı su kaynağının kötü durumda olduğunun altını çizen komisyon başkanı Muhammet Karaosmanoğlu, kaynakların gelecek dönem yatırım programına alınmasını teklif etti.

MİLLİ EĞİTİM ÇÖKMÜŞTÜR
CHP’li Erdal Baş, “LYS sınav sonuçları açıklanmıştır. Kent olarak sondan 7’nci sırada kendimize yer bulduk. Bu nasıl bir anlayıştır. Kentin yetkilileri tarafından açıklama yapılmamaktadır. Bu anlaşılır bir durum değildir. Milli eğitim çökmüştür. Milli eğitimde 500’den fazla çalışan kişi vardır. Sorumlu kimdir bunu bulmak gerekiyor. Güvenlik sorunumu var? Ne sorun varsa bunun bulunması gerekiyor. 300 bin öğretmenin atamasını yapılması bekleniyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından çocuklara laptoplar veriliyor. Bir de araba veriliyor. Şimdi ise çocukları bilgisayar başından kaldıramıyoruz. İlk 20 – 50 arasına girmek hayal oldu galiba bizim için. Bu soruna herkesin eğilmesi gerekiyor. 41 kart uygulamasına geçilmiştir. Olması gereken de budur. Ancak son söz olarak muhtarlar gösterilmektedir. Benim bölgemde muhtarlar AKP’nin mahalle temsilcileri gibi çalışıyorlar. Bu fakirlerin belirlenmesinde komisyon kurulmasında fayda vardır ” açıklamasında bulundu.

1.552 TL HAYRA GİDECEK
Geçtiğimiz günlerde TEKEL çalışanlarına destek vermek amacıyla CHP’li meclis üyeleri meclis oturumundan ayrılmışlardı. Meclis tutanaklarına yok olarak yazılan meclis üyeleri Kocaeli İdare Mahkemesine başvuruda bulundular. Mahkeme tarafından verilen karar sonrasında CHP’lilerin huzur hakları ödenecek. Oturum başına 97 TL alan CHP’li meclis üyeleri bu haklarını hayır kurumuna bağışlayacaklar.

02 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR