Müftü’den kurban uyarısı!

Kocaeli İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Vatandaşların kurbanlık alırken dikkatli olmaları gere...

BÜYÜT

Kocaeli İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Vatandaşların kurbanlık alırken dikkatli olmaları gerektiğini belirten İl Müftüsü Sönmezoğlu şunları söyledi: Kurban, şartlarını taşıyan her Müslüman için dinî bir vecibedir, dolayısıyla kurban ibadeti, kurallarına uyularak yerine getirilmelidir. Kurbanlık hayvanlar dinen gerekli özelliklere sahip olmalıdır.

ORTAK KURBANLAR

Kurban; koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olur. Bunlardan devenin 5, sığır ile mandanın 2, koyun ile keçinin de bir yaşını doldurmuş olmaları gerekir. Ancak koyunlar 6 ayı tamamladıklarında bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olurlarsa bunlar da kurban edilebilir. Bir koyun veya keçiyi ancak bir kişi kurban edebilir, sığır, manda ve deve ise yedi kişiye kadar ortaklaşa kurban edilebilir. Ortaklaşa kesilen kurbanlarda, ortaklardan her birinin kurbanın ibadet niyetinde olması şarttır. Sadece et elde etme veya sahih olmayan başka bir niyetle iştirak edilmesi durumunda diğerlerinin kurbanını da geçersiz kılar.Kurban niyetiyle alınacak hayvanların kurbana mani olacak şekilde kusurlu olmamasına dikkat edilmelidir.


KUSURLAR…

Bir hayvanın kurban olmasına mani olan kusurlar şunlardır:

İki veya bir gözü kör olan, kemiklerinde ilik kalmayacak derecede zayıflamış olan, kesim yerine yürüyerek gidemeyecek kadar topal olan, kulağının ve kuyruğunun üçte birinden fazlası kopmuş olan, dişlerinin yarıdan fazlası dökülmüş olan, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırılmış olan, ölüm derecesinde hasta olan hayvanlar kurban edilemez. Ancak boynuzsuz veya boynuzu biraz kırılmış, dişlerinden birazı dökülmüş ve burulmuş hayvanların kurban edilmeleri caizdir. Kurban niyetiyle alınan hayvan kesilmeden önce ölürse, zengin kimsenin tekrar kurbanlık satın alması gerekir, fakir için gerekmez. Bir kimsenin kurbanını bizzat kendisinin satın alması, kesmesi veya kesilirken yanında bulunması şart değildir. Kişi, kendi adına kurbanını satın alıp kesmek üzere güvendiği bir şahsı yahut özel veya resmi bir kuruluşu vekil tayin edebilir.

VEKALET KURBAN KESİMİ

Diyanet İşleri Başkanlığımız da Türkiye Diyanet Vakfı ile birlikte “Kurbanlarımız Kardeşlik İçin” parolasıyla “Vekalet Kurban kesimi” kampanyası düzenlemiştir. Kurban fiyatları yurt içinde kestirmek isteyenler için 550 TL. yurt dışında kestirmek isteyenler için ise 380 TL.dir. Kurbanını vekaleten kestirmek isteyen vatandaşların belirtilen kurban bedellerini ilgili banka şubelerine 14 Ekim 2013 tarihine kadar yatırmaları gerekmektedir. Kesilen kurbanların etleri yurt içinde ve yurt dışındaki özellikle Afrika başta olmak üzere Ortadoğu, Türk Cumhuriyetleri, Balkanlar, Kafkaslar ve Afganistan’da bulunan ihtiyaç sahiplerine dağıtılacaktır.

25 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR