İzmit'te bir ilk...

İzmit Belediyesi’nin kendi geliştirdiği yazılım sayesinde gerçekleştirilen denetimin uygulamasını başlatan Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan” kare kod...

İzmit Belediyesi’nin kendi geliştirdiği yazılım sayesinde gerçekleştirilen denetimin uygulamasını başlatan Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan” kare kod  sistem ile artık esnaflarımızın kontrollerini, bir takım kurallarla ilgili denetimleri işyerinin içine  hiç girmeden, esnafı rahatsız etmeden, cama asılan özel kodu elimizdeki tablete okutarak  gerçekleştireceğiz. Her şey normalse ekiplerimiz başka bir işyerinin kontrolüne geçecekler.

 

TÜRKİYE’DE İLK

Sistem sayesinde belkide esnafımızın kontrolden haberi bile olmayacak. Sistemle istenirse belediyemizin merkeziyle de görüntülü olarak konuşulabilecek. Bu yazılımı Türkiye’de ilk kez biz kendimiz yaptık. Hiçbir masraf yapmadan yazılımı gerçekleştiren arkadaşlarımıza teşekkür ederim. Bir yaşam yerinde, kurallar çerçevesinde yaşarsak daha düzenli, daha huzurlu, daha adaletli bir yaşam gerçekleşir.

 

DENETİMDEN KORKMAYALIM

Herkes kurallara uymak zoruna. Bir esnafımız kurallara uyuyor, vergisini veriyor, helalinden ekmek parası kazanıyorken, az da olsa bazı kişilerin kurallara uymadan gelir elde etmesi haksız rekabete neden oluyor. O zaman bu kuralları koymanın da anlamı olmaz. Belediyeler olarak halkımız adına zaten görevliyiz.  Denetimlerden çekinmememiz gerekir. Artık o devletin sert ve soğuk yüzü yok. Artık devlet kurumlarının, belediyelerin daha farklı bir hizmet anlayışı var. Bu sayın Cumhurbaşkanımızın hizmet anlayışının bir çizgisidir. Bu gelişmeler de hükümetimizin güzel yönetimi ve  belediyelere verdiği bir takım yetkilerle olmaktadır. Biz bu yetkileri en iyi şekilde kullanıyoruz.

 

PARAMIZIN KURUŞUNU ZİYAN ETMİYORUZ

Paramızın kuruşunu ziyan etmiyoruz. Bu yazılımı başka birine de binlerce Lira vererek de yaptırabilirdik. Fakat, biz kafa yorup bu yazılımı kendimiz yapmaya karar verdik. İzmit Belediyesi her zaman ilkleri yapan belediyedir. Biz, Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlıkları yakalayıp geçmenin peşindeyiz. Allaha şükür geçiyoruz da. Eksiklerimiz olabilir, yapacak çok işimiz de olabilir. Fakat başladığımız yere  baktığımızda o zaman aldığımız mesafeyi daha iyi görürüz. Gayretimizin hepsi, vatandaşımızın huzur içinde, yuvasında çocuklarıyla ekmeğini kazanıp güzel yaşamasıdır. Bizim başka gayretimiz yok. Esnafımızın da kurallar içerisinde, vatandaşın da sağlığını ve diğer güvenliğini düşünerek çok daha para kazanmasıdır. Ama helal ve bereketli kazancı olsun. Belediye olarak denetimlerimizi hep sürdürüyoruz. Yaklaşık 10 bin esnafımız var. Bunların 7500’ün üzerindeki kayıtlı ve ruhsatlı esnaf. İnşallah diğerlerini de kayıt altına alacağız.

 

KURALSIZLIĞA İZİN YOK

Kuralsız, ruhsatsız, haksız. rekabete izin vermiyoruz, veremeyiz de. Esnafımızın da her zaman yanındayız. Parkların, kaldırımların güzelleştirilmesi, yapılan diğer güzel çalışmaların hepsi, hem şehirdeki yaşam kalitesini arttırmak, hem de cazibe merkezi haline getirmektir. Bundan esnafımız da, simitçimizde, lokantacımızda, otelcimizde herkes olumlu yönde etkilenir. Uygulamaya başladığımız yeni sistemle işgücü kaybını önleyeceğiz, daha sağlıklı denetimler yapacağız. Kağıt, evrak hepsi kalktı. Zamanımızı çok iyi kullanacağız. Zaman da bir paradır. Bir o kadar da önemlisi esnafımızı da rahatsız etmeyeceğiz. Denetimimizi sessiz sedası yapıp teşekkür edip gideceğiz” şeklinde konuştu.

06 Ekim 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR