Türker Tersanesi 7. tankerini denize indirdi

Başiskele ilçesindeki Türker Tersanesinde yaklaşık 45 milyon dolara inşa edilen 169,9 metre uzunluğundaki tanker denize indirildi.Altınbaş Holding'e b...

BÜYÜT

Başiskele ilçesindeki Türker Tersanesinde yaklaşık 45 milyon dolara inşa edilen 169,9 metre uzunluğundaki tanker denize indirildi.

Altınbaş Holding'e bağlı Galata Denizcilik Firması için inşa edilen 169,90 metre uzunluğunda, 25,40 metre genişliğindeki ''DIAMOND-T'' adlı tanker, Türker Tersanesinde 550 personel tarafından 1,5 yılda tamamlandı.
25 bin detveyt tonluk (DWT) tanker, kızakla bağlantıyı sağlayan kaynakları kesilerek denize indirildi.
Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, 550 işçisinin 18 ayda tamamladığı tankerin yaklaşık 45 milyon dolara mal olduğunu söyledi.

'&#3925 bin DWT'lik DIAMOND-T Türkiye'de inşa edilen en büyük tankerdir'' diyen Altınbaş, denize indirilen geminin 2 aylık iç donanım çalışmasının ardından sefere çıkacağını belirtti.
Ekonomik kriz nedeniyle tersanelerde gemi üretiminin pek yapılmadığını dile getiren Altınbaş, ''Devletimiz gerekli desteği verdi. İnşallah tekrar canlanacak bu sektör. Devlet bu sektörün canlanması için çaba harcıyor. Türkiye'deki son gelişmelerden görülüyor ki bu sektör yukarıya doğru ivme kazanmaktadır. İnşallah gayretli bir şekilde çalışılırsa tersanecilik yükselişe geçecek'' dedi.

Türker Gemi Yapım Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Vecdi Özek, içinde 14 ayrı tankı olan 25 bin DWT'lik kimyasal tankerin Türkiye'deki en modern tankerlerden birisi olduğunu söyledi.
Gemi inşaat sektörünün şu anda çok sıkıntı bir dönemden geçtiğini savunan Özek, ''Bu nedenle tersanemiz boş. Şimdi hükümetimiz Kredi Garanti Fonu çıkardı. Bu fon eksik kalmış yatırımların tamamlanmasını sağlamak için yapıldı. Biz de bu fondan yararlanarak yarım kalan iki gemimizi bitirmek istiyoruz. Ancak sektörün daha büyük desteklere ihtiyacı var'' dedi.

Vecdi Özek, Türker Tersanesi rıhtımında yapımı devam eden tankerlerin olduğunu, bunların donanımlarının tamamlanmasının ardından nisan ve mayıs aylarında teslim edileceğini ifade etti.

22 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR