AKP Milletvekili Sami Çakır: Muhalefet ile anayasa değişmez

MÜSİAD tarafından düzenlenen programa Dernek eski Başkanları Nuri Tabanlı, Zihni Yılmaz, Recep Bilal Şengün, Trabzonlular Derneği eski Başkanı Orhan...

MÜSİAD tarafından düzenlenen programa Dernek eski Başkanları Nuri Tabanlı, Zihni Yılmaz, Recep Bilal Şengün, Trabzonlular Derneği eski Başkanı Orhan Sarısüleyman, eski Saraybahçe Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice ve davetliler katıldı.

 

İZİN VERMEMELİYİZ

MÜSİAD tarafından düzenlenen dost meclisi programına AKP Milletvekili Sami Çakır konuk oldu. Programın açılışını MÜSİAD Kocaeli Şube Başkanı Celal Ayvaz tarafından yapıldı. Ayvaz “Ülkemizin kadrini ve kıymetini bilmemiz gerekiyor. Ülkemiz etrafından yaşananlar herkesin malumudur. Ülkemizin birlik ve beraberliğini bozmaya çalışanlara izin vermemeliyiz” dedi.

 

ÇOĞUNLUK DURUMUNDAYIZ

MÜSİAD yönetiminde görev yaptım. Burada bir çok arkadaşım ve dostum bulunmaktadır diyen Milletvekili Çakır “Ülkemiz zor zamanlardan geçmektedir. Rabbimizden hayırlı kapıları istiyoruz. 7 Haziran – 1 Kasım arasında neler oldu buna bakmak gerekiyor. 7 Haziran sonrasında meclis tablosunu herkes görmüştür. 4 partili meclis oluştu. 317 kişilik gruba sahibiz. Çoğunluk olarak her şeyi yapabilecek güçte görünmekteyiz” dedi.

 

TORBA KANUNLAR

Bizler mecliste 4/1 hakimiz diyen Çakır “Konuşma hakkı muhalefettedir. Mecliste susarak, sabrederek konuşmaların bitmesini bekliyoruz. Gündeme geçmemiz 6-7 saati bulmaktadır. Önergeler, konuşmalar ile meclis televizyonu sayede muhalefet propaganda ile geçirmektedir. Bu tarz bir meclis yapısıyla önemli başarılar elde edilmiştir. Torba kanunlar yasalar meclise gelmez ise hiçbir şey çıkarmamız mümkün değildir” açıklamasında bulundu.

 

MEKTUP YAZDI

7 Haziran genel seçimleri öncesinde mayıs ayında AKP’nin tek başına iktidar olamayacağı ortaya çıkmıştı diyen Çakır “Buna yapabilecek bir şey yoktur. Vatandaşın istediğine karşılık verilemedi. Daha ne olmalıdır diye sorgulamadık. Bu sayede geldiğiniz yeri tutabilirsiniz. Şahsen bizlere sorular bekledik. Ülkenin istikrar içerisinde olması önemlidir. Her şeye kurumsal bakmaktayız. 7 Haziran genel seçimleri sonrasında ortaya çıkan tabloda geçiş hükümetinin kurulmasını bekledim. Genel merkez tarafından istenilen değerlendirme toplantısını gönderdim” şeklinde konuştu.   

 

YÜZDE 52.5 GÖRDÜK

Daha duyduğumuz endişeleri, sıkıntıların hepsi genel merkezi gitmiştir diyen Milletvekili Çakır “Başbakan tarafından eksikler bizlere dile getirdi. Teşkilat tarafından önümüze kamuoyu yoklaması konuldu. 4 aylık boşlukta toplum AKP olmadan ülkede iktidar olmayacak, AKP dışındakiler bir araya gelemez ve AKP dışında ortak bir bulunmayacağını görmüştür. MHP, CHP’nin olduğu yerlere gittik. 4 Ekim yüzde 52.5 gördük. HDP’den vekili alacağımız bilgisiyle sahaya çıktık” ifadelerini kullandı.   

 

MUHALEFET KİLİTLİYOR

AKP hatalarını kabul ederek düzelteceğini söylemiştir diyen Çakır “Saha gördüğümüz düzeltmenin sandığa yansıması oldu. 1 Kasım seçimleri milletin zaferi oldu. Milletin sağ duyusu ortaya çıktı. 2019 seçimlerinde aynı tavrı yakalamak zordur. 276 belki alabilirsiniz. Söz verilen her şeyin yerine getirilmesi gerekiyor. Aşağıya dönüş olmayacak şekilde zinde olmalıyız. Muhalefet meclisi kilitlemektedir. Vaatlerimizin yasa gerektirmeyenleri yapıldı” şekilde konuştu.  

 

ANAYASA VE İÇ TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ MÜMKÜN GÖZÜKMÜYOR

Karar yeter sayısı istendiğinde muhalefet oy kullanmıyor bu sefer kalanı biz tamamlıyoruz diyen Çakır “160 milletvekili olarak oraya toplanmamız gerekiyor. Kendi önergelerinin konuşulduğu zamanda muhalefet meclisi kilitlemektedir. İç tüzüğün değiştirilmesi gerekiyor. Şahsen ben çok önemli ümitli değilim. Uzlaşma ve mutabakatla bunun sağlanması zor gözükmektedir. Anayasa ve iç tüzüğün değiştirilmesinde CHP’nin kullandığı dil görülmektedir. Bu pek mümkün görünmemektedir” açıklamasında bulundu.

 

YÜZDE 49.5 KARŞILIK VERİYORUZ

Muhalefetin birbirinden farklı düşünmemektedir diyen Çakır “Muhalefet azdan az çoktan çok gider anlayışı ila hareket etmektedir. Meclisin açık tutulması bizim görevimizdir. Komisyonlarda konuşma süresi bulunmadığından gece yarılarına kadar çalışmak durumunda kalıyoruz. Milletin bize verdiği yüzde 49.5 susarak, çalışarak karşılığını vermeye çalışıyoruz. Yanlışımızda ısrar etmiyoruz. Bu anayasa ve meclisle en fazla iş yapmaya çalışan bir yapı vardır” şeklinde konuştu.

 

CHP ZİHNİYETİ

Muhalefet tarafından milleti korkuttunuz denmektedir vurgusu bizlere yapılmaktadır diyen Çakır “Muhalefet tarafından hep bu bizlere söylenmektedir. Bizde doğdur CHP zihniyetinin göreve gelmesi durumunuzda millet ne yapacağını düşünmektedir. Onun içinde bizlere destek vermiştir. Millet desteğini çektiği zaman 7 Haziran gibi bakarsınız. Milletin beklentilerini karşılık vermezseniz dayanağınız olmaz. Muhalefet tarafından engellemelerle karşı karşıya kalıyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Serkan BORLAK

19 Ocak 2016 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR