Akar’dan elektrik soygununa son verecek teklif

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar tüketicilerden kayıp/kaçak bedeli, sayaç okuma bedeli gibi adlar altında hiçbir tarife nedeniyle ödeme talep edi...

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar tüketicilerden kayıp/kaçak bedeli, sayaç okuma bedeli gibi adlar altında hiçbir tarife nedeniyle ödeme talep edilmemesi için kanun teklifi verdi.

Haydar Akar, Elektrik Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ni TBMM Başkanlığına sundu.

 

BEDEL ALINMASIN

Teklife göre; tüketicilerden kayıp/kaçak, sayaç okuma bedeli gibi adlar altında kanunda açık şekilde düzenlenmemiş hiçbir tarife nedeniyle ödeme talep edilemeyecek. Akar’ın verdiği kanun teklifinin gerekçesinde, “Elektrik dağıtım hizmetleri özelleştirildiği halde devlet tekeli mantığı sürdürülmektedir. Kayıpları azaltacak alt yapı yatırımlarını yapmak, kaçakla mücadele etmek özel şirketin sorumluluğunda iken bunların maliyetleri tüketicilere yüklenmektedir. Sayaç okumak ücretlendirmenin doğal bir gereği iken bu da vatandaşlardan alınmaktadır. Sonuç olarak, herhangi bir kanunda yer almadığı halde halkımızın sömürülmesi pahasına şirketlere mutlak kâr sağlamaya yönelik bu uygulamalarının bir an önce ortadan kaldırılması ve halkımızdan bu şekilde alınan ücretlerin iade edilmesi gerekmektedir” dedi.

 

TRT PAYI ÇIKARTILSIN

Teklif, elektrik faturalarına yansıtılan ve abonelerden tahsil edilen bedellerin tüketicilerden alınmamasını öngörüyor. TRT’nin gelirleri arasında yer alan enerji hasılatından TRT’ye ayrılan pay ve elektrik enerjisi satış bedelinin yüzde 2 tutarındaki pay kaldırılıyor. Akar, Elektrik abonesi olan vatandaşlardan, kanuni dayanağı olmayan, Anayasaya aykırı şekilde bazı bedeller alındığı ifade edilerek, vergi hatırlatmasında da bulundu.

 

HAKSIZ BEDELLER

Akar açıklamasında, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı her iki bedel için de dayanak olarak Elektrik Piyasası Kanunu’nu gösterse de kanunda bu bedellerin alınmasını düzenleyen hiçbir hüküm bulunmamaktadır. Elektrik abonelerinden alınan TRT payı, bir kanuni dayanağa sahip olmakla birlikte elektrik kullanımıyla ilgisi olmayan, haksız bir bedel olarak tüketiciye yansıtılıyor” diyerek teklifini meclis başkanlığına sundu.

28 Ocak 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

sezgin - Bir an önce teklif kabul edilip yasalaşmalıdır, resmen soygun var ayıptır gunahtır ya

Yanıtla . 0Beğen 28 Ocak 10:33
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR