AKP İl Başkanı Ceyhan’dan 1 Mayıs ziyaretleri…

AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ve yönetimi, 1 Mayıs İşçi Bayramı’na sayılı günler kala dört tane sendika ziyareti gerçekleştirdi. Ceyhan dün Hizmet-...

AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ve yönetimi, 1 Mayıs İşçi Bayramı’na sayılı günler kala dört tane sendika ziyareti gerçekleştirdi. Ceyhan dün Hizmet-İş, Memur-Sen, Genel-İş ve Kamu-Sen’e ziyaretlerini gerçekleştirerek sendikaların bir yandan 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlarken bir yandan da çalışmaları ve sorunları hakkında bilgiler aldı. Ziyaretlerini sırayla gerçekleştiren İl Başkanı Ceyhan, işçilerin 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kardeşlik, şenlik ve coşku içinde geçirmelerini dilediklerini belirterek “İşçilerin hak ettiklerini almalarını arzu ederiz, buna gönülden destek veririz. İşçilerimize güveniyoruz. Geçmişte yaşanan bazı olaylar nedeniyle tedirginlik olabiliyor. Sağduyulu sendika ve işçilerimiz provokasyonlara izin vermez” dedi.

 

‘İŞÇİLERİMİZE YAKIŞIR BİR ŞEKİLDE’

İlk ziyaretini Hizmet İş Sendikası’na yapan Ceyhan, “İnşallah son dönemlerde olduğu gibi özellikle her birinizin gayret ve fedakarlıklarıyla gerçekten bu işi bir şenlik havasında bir bayram havasında kutlamak mümkün olur. Bu sene de inşallah Genel Başkan ve Konfederasyon Başkanlarımızın da bu almış oldukları karardan ötürü şahsınıza her birinizi de tebrik ediyoruz. Esas olan millettir. İnşallah 1 Mayıs’ın milletimize işçilerimize yakışır bir şekilde kutlandığını ve kutlanacağını şimdiden görüyoruz. Bizler işçilerimizi seviyoruz. Bu milletin temel unsurlarından biri de işçi kardeşlerimizdir. Onların iyiliği hem ekonomik hem de sosyal anlamda iyi yerlere gelmesini de önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

‘SAKARYA’DA KUTLAYACAĞIZ’

Ceyhan’ın ardından konuşan Hizmet İş Sendika Başkanı İdris Ersoy, “1 Mayıs dolayısıyla bizleri ziyaret ettikleri için Ceyhan’a ve ekibine teşekkür ediyoruz. Başkanımız sendikalara verdiği değer orta da. Kentimiz için önemli bir görev yerine getiriyorlar onlara çok teşekkür ediyoruz. İktidar partimizin 14 yıl boyunca çalışanlar için çok önemli çalışmalar ortaya koydu. Çalışma hayatı ile ilgili birçok düzenleme yaptılar; ancak bazı eksiklikler olabilir. Hala beklemiş olduğumuz düzenlemeler var. Bunları ivedilikle bekliyoruz. Pazar günü Sakarya Kent Meydanı’nda 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlayacağız. Kocaeli’den 25-30 otobüs ile bu etkinliğe katılacağız. Biz de 1 Mayıs’ta Sakarya’da işçi kiralaması ile ilgili sıkıntılarımızı meydanlara çıkarak söyleyeceğiz. Kıdem tazminatı konusunda haklarımızın korunması ile ilgili sıkıntılarımızı ifade edeceğiz. Ayrıca yeni anayasanın yapılması çok önemli. İnsanı merkeze alan, daha adil bir anayasa istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

‘300 BİN KİŞEYE KADRO MÜJDESİ’

Ardından Ceyhan ve yönetimi, ikinci ziyaretini Memur Sen’e yaparak Sendika Başkanı Mehmet Akkuş ve yönetiminin de 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutladı. Memur Sen Şube Başkanı Mehmet Akkuş da ziyaretlerinden dolayı kendilerine teşekkür ederek “Buradan Başkanıma teşekkür ediyorum. Seçim vaatlerinde olan taşeron çalışanlarından bazılarının toplamda da 300 bin kişiye kadro sözü vermişken babacan davranarak kimseyi ayırmadan tamamını yani 720 bin kişiye kadro müjdesi verdi. Bu da biz sendikacıları ziyadesiyle mutlu etmiştir. Yani kardeşlerim buradan ne çıkıyor? Devletimiz güçlendikçe bu bizlere katmerli olarak dönmektedir. Bizler de Memur Sen ailesi olarak AK Parti’yi mevcut hükümeti destekliyoruz” ifadelerine yer verdi. Ziyaretin sonunda Ceyhan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kocaeli’de miting yapacağını da sözlerine ekledi.

 

‘İŞÇİLERİMİZ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ’

Ziyaretlerinin üçüncüsünü Genel İş Sendikası’na yapan AK Parti İl Yönetimi, burada da Genel İş Sendika Başkanı Vedat Küçük ve yönetimi ile bir araya gelerek 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutladı. Ziyarette Başkan Küçük’ün yanı sıra şube yönetimi, Lastik İş Sendika Şube Başkanı Tezcan Ay ve Emekli Sen Şube Başkanı İbrahim Turgut da yer aldı. Genel İş Sendika ziyaretinde konuşma yapan AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, “İşçi kardeşlerimizin yüzyılları aşan mücadelesinde bugün AK Parti sayesinde belki nihai hedeflere ulaşılmasa da birçok konuda önemli adımlar atıldığını ve atmaya da devam edileceğini de ifade ediyoruz. Olaya siyaset üstü bakmak suretiyle yarınlarda daha güvence altında tazminatlarından tutun sosyal haklarına kadar kıdemlerine kadar her konuda müzakere edilmesine işçilerimizin haklarının ellerinde kalması adına bizler de elimizden geleni yapacağız” açıklamalarında bulundu.

 

‘KİRALIK İŞÇİLİK ZARAR VERECEK’

Ardından ziyaretlerinden dolayı kendilerine teşekkür eden Genel İş Sendika Başkanı Vedat Küçük ise, “Türkiye işçi sınıfının ve dünya işçi hareketinin en anlamlı, en önemli günü 1 Mayıs. Bu anlamda da 3 yıldır Kocaeli’de kutluyoruz ve bu yıl da aynı şekilde olacak. DİSK’in de son aldığı kararla Bakırköy’de bu yılın hassasiyetinden dolayı sadece Taksim sürecinde 1977’de yitirdiğimiz emek şehitlerini anarak oradan da miting yapılacak. Söyleyecek çok sözümüz var. Özellikle bu istihdam büroları, kiralık işçilik modellerinin Türkiye’deki kurallı çalışma hayatına çok zarar vereceğini düşünüyoruz. İş barışının sürekliliği adına bizim sendikal anlayışımız hep bu noktada” şeklinde konuştu.

 

‘TAŞERONA HAYIR’ PANKARTINI GÖRMEYECEĞİZ’

Taşeron sistemi ile ilgili görüşlerini de paylaşan Başkan Küçük, “Taşeron sisteminin kadro sürecinde de memur sendikalarına geçirilmesi, bence bir işçinin memur statüsünde sayılmasının da doğru olmayacağını düşünüyoruz.  Umuyoruz ki taslak meclise gelirken bu tür durumlar da düzeltilir. Biz emeğiyle geçinen insanlar bordro mahkumlarıyız. Türkiye’de en fazla vergi güdümüne mahkum olan bizleriz. Bizler 1 Mayıs’ta İşçi Bayramımızı kutlarken bir yandan da miting alanlarında bu tür sorunlarımızı dile getirmek istiyoruz. Kesintisiz 14 yıldır bu ülkeyi yöneten bir iktidar partisiniz. Umuyoruz ki emekçilerin bu tür sorunlarının çözümü noktasında reel adımları atmanızı bekliyoruz ve sendikaların özgürlükçü iradesinin daha fazla öne çıkartılmasının çok önemli olduğunu düşünüyoruz” derken AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan da “Özellikle 720 bin tane kamudaki taşeron sıfatıyla çalışıp her sendikanın 1 Mayıs’ta ‘Taşerona Hayır’ diye bir pankartlarının bu dönem olmayacağının da mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

 

‘DAVULLU ZURNALI OLMAYACAK’

Genel İş Sendikası’nın ardından son olarak Türk Kamu Sen’e ziyaretini gerçekleştiren İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, burada da Türk Kamu Sen İl Temsilcisi Yaşar Şanlı ve yönetimiyle bir araya gelerek İşçi Bayramlarını kutladı. Ziyarette Türk Kamu Sen’e bağlı sendikalar olan Türk Emekli Sen Şube Başkanı Ekrem Ertürk, Türk Kültür Sanat Sen Şube Başkanı Turgut Dursun, Türk İmar Sen Şube Başkanı Ahmet Ciğerci, Türk Diyanet Vakıf Sen Şube Başkanı Numan Uysal, Türk Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkan Vekili Feyzullah Divli ve yönetimi yer aldı. Ziyarette konuşan Türk Kamu-Sen İl Temsilcisi Yaşar Şanlı, Ceyhan ve yönetim kuruluna teşekkür ederek, “Ülkemizde yaşanan terör olayları nedeniyle Kamu Sen olarak 1 Mayıs’ı kutlamama kararı aldık. 1 Mayıs’ta ülkemizde bu kadar şehit varken davullu zurnalı bir kutlama yapmak yerine Pazar sabahı 11.00’de Ankara’da onlarca masum insanımızın hayatını kaybettiği durakta anma yapacağız” şeklinde konuştu. Serkan BORLAK

28 Nisan 2016 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR