MYK’da yer verilmeyen Hurşit Güneş, “Tek kırgınlığım seçim başarısızlığının bana yüklenmesidir” dedi

Güneş: “İzmit’e daha fazla zaman ayıracağım”CHP Merkez Yürütme Kurulu‘nun (MYK) yenilenen listesi önceki gün genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafında...

BÜYÜT

Güneş: “İzmit’e daha fazla zaman ayıracağım”
CHP Merkez Yürütme Kurulu‘nun (MYK) yenilenen listesi önceki gün genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklandı. MYK görevine alınmayan Milletvekili Hurşit Güneş, “İzmit’e daha fazla zaman ayıracağı için mutlu olduğunu mutlu olduğunu belirtirken, Kocaeli eski Milletvekili Sefa Sirmen ve Salih Gün yorum yapmaktan kaçındı. İl Başkanı Yalçın Kuşkan ise MYK görevinin geçici bir görev olduğunu belirtirken, eski İl Başkanı Ferhan Şensoy seçim başarısızlığı tamamen Hurşit Güneş’e yüklenemez” ifadelerini kullandı
Uzun yıllar ilimizde siyaset yapan İzzet Çetin ve ilimiz milletvekili Hurşit Güneş’in MYK’da yer almaması ilimizin öneminin genel merkez nezdinde azalacağı şeklinde yorumlanmıştı. Ancak yeni MYK’ya giren isimler araştırıldığında durumun hiç de öyle olmayacağı görülüyor. Özellikle 1994-1995 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yapan Nihat Matkap’ın Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmesi ilimiz partililerini büyük ölçüde umutlandırdı. SHP’de görev aldığı dönemlerde ilimizden birçok sosyal demokrat isimle birlikte hareket eden ve ilimizle yakın temas halinde Nihat Matkap’ın önümüzdeki süreçte de ilimizle diyologunu koruması bekleniyor. Yaklaşan kongre sürecinde de ilimizle yakından ilgilenmesi beklenen Matkap’ın kongrelerde taraf olup olmayacağı merak ediliyor.

[b]ŞENSOY: “SEÇİM BAŞARISIZLIĞI TAMAMEN GÜNEŞ’E YÜKLENEMEZ”
Eski İl Başkanı Ferhan Şensoy CHP’nin genel seçimlerdeki başarısızlığını MYK’da görevden alınan genel başkan yardımcılarımızın tümüne yüklemeyi doğru bulmuyorum. Elbette bu adı geçen arkadaşlarımızın zaman zaman basında birbirleriyle ilgili, seçimlerden önce görüşlerini bildirmelerini, beyanat vermelerini doğru bulmuyorum. Seçim başarısızlığının çözümü benim için mutlaka seçimli tüzük kurultayıyla örgütümüze müracaat edilmesidir. Genel başkanımız CHP’de büyük bir coşku ve krediyle kurultaydan seçilmiştir. Seçtiğimiz ve örgütün desteklediği bir genel başkandır. Fakat örgüte karşı bir itimatsızlık oluşmuş olması, güvensizliğin oluşmuş olması genel başkan açısından bir talihsizliktir. İlçe başkanlarımıza ve genel merkezimize rağmen halkımıza ve örgütümüze güven duyduğum için il kongresine aday oldum. Böyle bir anlayışın genel başkanımızda da olmasını isterdim. Genel başkanımızın halen kamuoyunda primi vardır. Özellikle söz verdiği tüzük değişikliği ile birlikte seçimli kurultayı acilen toplaması gereklidir. Bunun dışındaki davranışın CHP açısından çok iyi sonuçlar doğuracağını düşünmüyorum.

[b]SİRMEN: YORUM GEREKTİRECEK BİR DURUM YOK
Eski Milletvekili Sefa Sirmen, “Şu anda yorum yapmak istemiyorum. Çünkü benim yorum yapmamı gerektirecek bir durum ortada yok.”

[b]GÜN: “GENEL BAŞKANIMIZIN TAKDİRİ”
Eski Milletvekili Salih Gün, “Listeye giren kişiler çıkarılanlardan iyi mi? Genel Başkanımızın takdirine kalmış bir konu olduğu için yorum yapmak istemiyorum”

[b]KUŞKAN: “KARARI ÇOK OLUMSUZ BULMUYORUM”
CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan “Bu tarz görevler kalıcı görevler değil. Hurşit Bey’in görevi de kalıcı bir görev değildi. Kocaeli Milletvekili olarak görevlerine devam edecek. Üstelik Kocaeli’ne eskisinden daha çok vakit ayıracağına inanıyorum. Açıkçası çok olumsuz bulmuyorum” şeklinde konuştu. İzzet Çetin hakkında yorum yapmayan Kuşkan beni ilgilendiren bir konu değil, yorum yapmak istemiyorum” demekle yetindi.

[b]GÜNEŞ: “MYK ÇOK AĞIR BİR GÖREV”
MYK Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Hurşit Güneş, “Hepimiz Cumhuriyet Halk Partisi mensubuyuz. Yerimize gelen arkadaşların başarılı olacağına inanıyorum. Aslında biraz da mutlu oldum. Ağır bir seçim dönemi geçirdim. MYK başlı başına çok ağır bir görev. Seçim döneminde hem Kocaeli’nde hem Türkiye genelinde yaptığımız çalışmalardan oldukça yoruldum. Hem Kocaeli’ne hem de siyasete daha çok vakit ayırabileceğim. Olabilecek tek kırgınlığım seçim başarısızlığının bana yüklenmesidir.”

18 Ağustos 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR