Sarımsaklı’da 20 bin İzmitli!

Petkim emeklisi Hüseyin Uzunoğlu, 25 yıl önce tatil için gittiği Sarımsaklı’da yerleşince İzmitliler Ayvalık’ın Plajlar diyarı Sarımsaklıyı mesken tut...

BÜYÜT

Petkim emeklisi Hüseyin Uzunoğlu, 25 yıl önce tatil için gittiği Sarımsaklı’da yerleşince İzmitliler Ayvalık’ın Plajlar diyarı Sarımsaklıyı mesken tutmuş. Sarımsaklı’da İzmitli sayısı 20 bin kişiye ulaşmış.
İnanılmaz güzellikte, berrak ve serin, uçsuz bucaksız, dalgasız sığ bir denizi ve teninize yapışmayan tertemiz bir kumu var. Deniz sefası sonrası duş almadan bile güne devam edebilecek kadar rahat hissedebileceğiniz bambaşka mavisiyle ah o deniz... Şeytan sofrasına çıkın, hatta şeytanın altına inin, cennet tepesinde günbatımını izleyin, Ayvalık evlerinin mimarisini yakından inceleyin eee Cundada balık yiyip alkol alın... Gürültü yok, patırtı yok.
Sarımsaklı zengin tatları, eşsiz manzarası, akşamları esen serin lodos, sıcaktan kavrulan bedenleri serinleten nefis bir deniz keyfi ve yunan adalarına paralel o altın plajıyla gerçekten diğer tatil beldelerinden ayrılıyor. Eğer sıra dışı bir tatil istiyorsanız bir tekne turuna çıkın, koylarda yüzün ve mercan resiflerine dalın, keşfedin.
41 PLAKALI ARAÇ
Sarımsaklıda, Ankara, İstanbul ve Balıkesir plakalı araçlardan sonra en çok 41 plakalı araca rastlarsınız.Merak edip“- Sarımsaklı da ne kadar İzmitli var?” diye sorduğunuzda cevabı yine bir İzmitli Hüseyin Uzunoğlu veriyor:
-Tam 20 bin İzmitli (!) var,
Diyor.
Hüseyin Uzunoğlu; İzmit Pet-Kimden emekli olduktan sonra 25 yıl önce “yaz” tatili için Sarımsaklıya gitmiş. Uzunoğlu, emekli olmadan önce İzmit’te siyaset yapmış, Ticaret Odası yönetiminde bulunmuş. Gittiği Sarımsaklıda, tam 13 site yapan Uzunoğlu bu sitelerdeki dairelerin çoğunu İzmitli hemşerilerine satmış. Uzunoğlu’nun İzmitten başlattığı “yazlık ”göç sayesinde şimdi Sarımsaklıda yaşayan İzmitli sayısı 20 bin olmuş!
Hüseyin Uzunoğlu Sarımsaklıda o kadar tanınıyor o kadar çok seviliyor ki,Sarımsaklının bağlı olduğuKüçükköy Belediyesinin Başkan Yardımcılığına bile seçilmiş. İlerlemiş yaşına rağmen hala cıvıl cıvıl biri. Sosyal faaliyeti seviyor. Ama ,bürokrasiden şikayetçi.
“- 15 kilometre uzunluğu 100 metre genişliği olan plaja sahip dünyada kaç ülke var?” Diye soruyor ve devam ediyor. Belediye olarak İspanyadan kum temizleme makinası getirttik. 15 kilometrelik sahilim ancak 6 kilometresini temizleyebiliyoruz. Sarımsaklının nüfusu 9600. Yazın ise 300.000.oluyor. Burada emekli emlak vergisi ödemez. Belediyenin geliri yok. Emekli insanların yaşadığı Sarımsaklıda esnaf da emekliden pek istifade edemez. Çünkü emekli yemeğini evinde balkonunda yer .Restoran’lara gelip yemek yemez .Alt yapıyı önemli derecede hallettik, elektrik ve su sıkıntısını halletmeye çalışıyoruz.”
Derken, bir İzmitli olarak Sarımsaklı halkına ve Sarımsaklıda yaşayan 20 bin İzmitliye hizmet etmekten gurur duyduğunu söylüyor.
Her caddesinde, sokak aralarında her an rastladığınız 41 plakalı araçları gördükçe kendinizi adeta İzmit’te hissettiğiniz Ayvalık’ın dünyaca ünlü “Sarımsaklı” plajlarının RADYASYON lu kumu harika.
Fizik Tedavi hastaları için ön görülen “Deniz ve Kum” banyosunun dünyada belki de en faydalısı Sarımsaklı kumları. Ben,doktorların tavsiyesi ile koltuk değneği ile gittiğim Sarımsaklıda, sahilindeki uyguladığım KUM banyosu sayesinde KOLTUK DEĞNEĞİNİ orada bırakarak İzmit’e döndüm.
Biraz olsun güzelliklerini ,özelliklerini, görülecek yerlerini anlatmaya çalıştığım Ayvalık’ın 5 kilometre uzaklığındaki dünya sağlık örgütünün tescillediği RADYASYON İÇEREN KUM’lu plajlarının bulunduğu Sarımsaklının önemini ve 20 bin İzmitlinin neden Sarımsaklı tatil beldesini tercih ettiğini bilmem anlatabildim mi? Bu arada küçük bir notu unutmadan nakledeyim;
Sarımsaklının isminin nereden geldiğini araştırırken, yerli halktan şunu öğrendim, Rumlar, Sarımsaklıyı terk ederken burası için “SARIM-SAKLI” diyerek ayrılmışlar. Kelimelerin (Altın) için sarım anlamında kullanılması Sarımsaklı isminin “Altınım Saklı” yer anlamını çağrıştırıyor.

24 Ağustos 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR