Kocaeli’de trafik ve kazalar masaya yatırıldı

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı ev sahipliğinde düzenlenen Güvenli Yol Projesi Çalıştayı, Antikkapı Restoran’da gerçekleştirildi. Kocae...

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı ev sahipliğinde düzenlenen Güvenli Yol Projesi Çalıştayı, Antikkapı Restoran’da gerçekleştirildi. Kocaeli’de trafik kazalarının araştırılması ve özellikle 2013 ve 2014 yılları içerisinde gerçekleşen kazaların, ilgili kurumlarca düzenlenen Trafik Kaza Tutanakları üzerinden sayısal ortama aktarılmasının amaçlandığı proje kapsamında analizler doğrultusunda yolların yeniden düzenlenmesi de görüşüldü.

 

ALMANLAR DESTEK VERİYOR

Güvenli Yol Projesi Çalıştayı’na; büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürü Enver Erbil Karaca, Trafik Doç. Dr. Hakan Güler, Kuzey Kıbrıs Yol Güvenliği Projesi yürütücülerinden Prof. Dr. Mehmet Metin Kunt ve Güvenli Yol Projesi Yürütücüleri olarak Yüksek Şehir Plancısı Cüneyt Çetintaş, Endüstri Mühendisi Esin Sayar, Şehir Plancısı Süleyman Saraç, Yurt Dışı Çözüm Örnekleri Dr. Micheal Baier, Yurt Dışı Örnekleri University Of Aachen Eugen Diner, Kocaeli Trafik Kazaları Şehir Plancısı Nur Melike Postalcıoğlu ve Ayşegül Erikci, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ile kurum ve kişiler katılım gösterdi.

 

“İLK ÖLÜM SEBEBİ TRAFİK OLACAK”

Çalıştayın açılışında konuşan Büyükşehir Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, şöyle konuştu: “Trafik güvenliği konusunu, temelinde bir ölçüm ve analiz olarak düşünmeliyiz. Yaşanan kazaların verilerinden faydalanarak analizler yapacağız. 2013 ve 2014 yıllarında bu çalışmalar yapılmış ve yolların güvenlik haritası çıkarılmıştı. Kazaların tek nedeni yollar değil, sürücü hataları, hava durumu gibi faktörler de var. Şu anki duruma bakarsak, önümüzdeki 10 yılda ölüm nedenleri arasında trafik ilk 3 sırada yerini alacaktır.” Büyükakın, projeyi MARKA’nın da desteklediğini söyledi.

 

BİR GÜNDE 10 KİŞİ ÖLÜYOR

Daha sonra konuşan İl Trafik Şube Müdürü Enver Erbil Karaca ‘Trafik Kazananlarının Nedenleri ve Önleme Çalışmaları’ konulu sunum gerçekleştirdi. Karaca, yaptığı sunumda ilimizde meydana gelen trafik kazalarının fotoğraflarını kullanarak kaza nedenlerini aktardı. Karaca’nın sunumunda yer alan verilere göre, Türkiye’de karayolları üzerinde bir günde 10 kişi ölüyor bir saatte 33 kişi yaralanıyor. Karaca’nın ardından Doç. Dr. Hakan Güler, Prof. Dr. Mehmet Metin Kunt, Adem Aslan, Eugen Diner, Dr. Michael Baier, Nur Melike Postalcıoğlu ve Ayşegül Erikci de birer sunum yaptılar. Trafik Güvenliği konusunda sunum yapan Güler’in sunumunda yer alan veriye göre; Türkiye’de bir milyon otomobil başına düşen trafik kazasında ölen kişi sayısı 357 iken, Almanya’da bu rakam 45.

 

KARA NOKTALAR BELİRLENDİ

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı çatısı altında 2013 yılından bu yana yürütülen Güvenli Yol Projesi sürecinde; ilgili teknik personel yurt dışında ve yurt içinde eğitim aldırıldı, eldeki verilerden yararlanılarak kazaların yoğunlaştığı yerler (Kara Nokta) bulundu ve kaza diyagramları oluşturuldu. Kara noktalar için çözüm önerileri geliştirildi. Eylül ayında alınan desteğin son bulacağı proje, uygulamaların alınan kararlara göre yapılması ve çalışmaların devam etmesi açısından uzun vadeli olarak, trafikteki sorunların çözülmesi amacına ulaşıncaya dek devam edecek. Hilal GÜDÜCÜ

21 Ağustos 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

yunus - arabayla yahyakaptandan izmit merkeze gidene kadar neredeyse en az en az 2-3 kez kaza yapacağız.1-)yahya kaptan dönel kavşak 2-) kandıra sapağı dönel kavşak,ve kandıra sapağından e-5'e çıktıktan sonra real yönüne sapan yol 3) e-5 üzerinde yolcu indirip bindirirken minibüslerin aniden yola çıkması kaza riskini artırıyor. buralara ciddi önlemlerin alınması gerekiyor.

Yanıtla . 0Beğen 21 Ağustos 11:17
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR