Başkan Özdağ: Bu bölge koşarsa Türkiye koşar

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) öncülüğünde bu yıl ilk kez düzenlenen Doğu Marmara Makine, Yapı Teknolojileri ve Ürünleri, İnşaat Makine ve Ekipmanları,...

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) öncülüğünde bu yıl ilk kez düzenlenen Doğu Marmara Makine, Yapı Teknolojileri ve Ürünleri, İnşaat Makine ve Ekipmanları, İş Makineleri İhtisas Fuarı (İNTEMAK’ 15) kapılarını düzenlenen törenle misafirlerine açtı. KOTO’nun yanı sıra, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Bolu Ticaret Odası, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası, Gebze Ticaret Odası, Körfez Ticaret Odası, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası, KOSGEB ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)’nın destek verdiği fuarın sponsoru ise Emlak Konut GYO oldu.

 

YOĞUN PROTOKOL İLGİSİ

Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Merkezi’nde kurulan, 17 kurum ve kuruluşun katıldığı fuarın açılışına protokol de yoğun ilgi gösterdi. Törene, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AKP Milletvekili İlyas Şeker, CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Van Sanayi ve Ticaret Odası (VATSO) Başkanı Zahir Kandaşoğlu, Kocaeli Barosu Başkanı Av. Sertif Gökçe, Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ve çok sayıda ziyaretçi katıldı.

 

ÇALIŞMALARI ANLATTI

Fuarın açılışında konuşan KOTO Başkanı Murat Özdağ, Doğu Marmara’nın marka değerini güçlendirmek, bölgesel işbirliklerini artırmak ve üretim potansiyelini harekete geçirmek hedefiyle bu fuarı düzenledik. Ülke olarak belirsiz bir dönemdeyiz. Politik gelişmeler ekonomiye ve iş dünyasına olan olumlu beklentiyi azaltmış durumda. Ama odalar olarak iş dünyasını doğrudan ve dolaylı olarak ilgilendiren sorunlara çözümler bulmak adına çalışıyoruz. Ara eleman sorununun çözümü için Özel KOTO AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni açtık” açıklamasında bulundu.

 

“TÜRKİYE BU BÖLGE İLE KOŞAR”

INTEMAK’15’i ilk kez düzenlediklerinin altını çizen Özdağ, şöyle konuştu: “Doğu Marmara bölgemiz; sanayi, bilişim ve turizm bölgesi olma vizyonuna sahip. Bölgemiz, kişi başına düşen gelir miktarında ilk sırada. 1,5 milyarlık nüfusa ve 25 trilyon dolarlık bir pazara sadece 2,5 saatlik uçuşla ulaşılabilen bir konumda. 32 OSB var. 500 büyük sanayi kuruluşunun 117’si ve yabancı sermayeli sanayinin yüzde 21’i burada. 6 üniversite 7 teknopark 53 araştırma merkezi ve 2 serbest bölgesine ilave olarak kurulacak Bilişim Vadisi ile ülkemizin bilim ve teknoloji merkezi konumunda. İmalat sanayi üretiminin yüzde 20’sini, otomotiv sanayi üretiminin yüzde 48’ini ve toplam ulaşım araçlarının yüzde 45’ini karşılıyor. Toplam vergilerin yüzde 15’ini ödeyen bölgemiz, toplam GSYİH’nın yüzde 8’ini gerçekleştiriyor. Modern KOBİ’lerimiz var. İhracatın yüzde 15’i, ithalatın da yüzde 20’si karşılanıyor. Bu bölge durursa Türkiye durur, bu bölge koşarsa Türkiye koşar.”

 

“İŞ DÜNYASI DESTEĞE HAZIR”

Yaklaşan 1 Kasım seçimlerinin hızlı büyümede etkili olabileceğini dile getireceğini belirten Özdağ, “Sorumluluğumuzun farkındayız. Seçimlerden yine güçlü bir hükümet çıkarsa, iş dünyası olarak bizlerin ülkemizi kalkındırmaya hazırlıklı olduğumuzu ifade ediyoruz. Çevremizde meydana gelen önemli olaylar karşısında millet olarak daha sıkı kenetlenmemiz ve elbirliğiyle bu buhranlı dönemleri atlatmak için inisiyatif üstlenmemiz gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 

“KOCAELİ ÜRETİMİN ÖNCÜSÜ”

Özdağ’ın ardından İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da, fuarın hayırlı olmasını dileyerek, iş dünyasının yanında olduklarını ve Türkiye’de özellikle ekonomik anlamda istikrarın önemli olduğuna vurgu yaptılar. Vali Hasan Basri Güzeloğlu ise, İNTEMAKS 15 Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, “Geleceğe yürümek için doğru adımlar atılmalı. Kocaeli, Türkiye’nin kalkınmasına her zaman öncü olmuştur. Kocaeli’nin ve ülkemizin özellikle üretime ihtiyacı var. Çünkü sanayi ve çarklar dönmedikçe sürdürülebilir bir kalkınmadan bahsedemeyiz. Bu fuar da kalkınma göstergelerini halkımıza gösterecek. Yapılan teknolojik çalışmalarla beraber ülkemizde yaşanan kalkınmanın en büyük payı yine Kocaeli verecektir” dedi. Serkan BORLAK

08 Ekim 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR