Kızılorda’dan yatırım çağrısı

        Kazakistan Cumhuriyeti Kızılorda Valisi Köşerbayev Krmbek Eleuoviç, eyaletinin iş ve siyaset dünyasındaki önemli isimlerinden oluşan kalabalık...

BÜYÜT

 

 

 

 

Kazakistan Cumhuriyeti Kızılorda Valisi Köşerbayev Krmbek Eleuoviç, eyaletinin iş ve siyaset dünyasındaki önemli isimlerinden oluşan kalabalık bir heyetle, Kocaeli Ticaret Odası’nı (KOTO) ziyaret etti. Kazakistan heyetini KOTO Meclis Başkanı Bülent Karagöz konuk ederken, oda üyesi iş adamları da ikili yatırım görüşmeleri için ziyarette hazır bulundu.

 

TÜRKİYE SANAYİSİNİN MOTOR GÜCÜ

Konuklarını 2 no’lu eğitim salonunda ağırlayan Meclis Başkanı Karagöz; ticari, ekonomik ve kültürel ilişkilere katkıda bulunma arzusunda olduklarını belirttiği konuşmasında, ilimiz ve Kocaeli Ticaret Odası’nın çalışmaları hakkında bilgiler verdi. “Kocaeli, Türkiye sanayisinin motor gücünü oluşturuyor” diyerek ilimizin önemine vurgu yapan Başkan Karagöz, “Ticaret Odası olarak bizler de buna katkıda bulunmaya çalışıyoruz” dedi.

 

LOJİSTİK KÖYÜ PROJESİ ÖNEMLİ

Karagöz ayrıca KOTO’nun projeleri hakkında da bilgiler verdi. Daha sonra konuşan Kazakistan Türkiye İş Adamları Derneği (KATİAD) Genel Sekreteri Ahmet Alyaz da, iki ülke arasında kültürel bağların bulunduğuna vurgu yaparak bunu ticari bağlarla güçlendirmek istediklerini söyledi.

 

AYNI ATANIN ÇOCUKLARIYIZ

Kızılorda Valisi Köşerbayev Krmbek Eleuoviç ise sözlerine, “Aynı atanın çocuklarıyız” diyerek başladı. “Hepimizin ortak atası var. Biz ona ‘Korkut Ata’ diyoruz, siz ‘Dede Korkut’ diyorsunuz. Bu nedenle Kızılorda şehri sizlerin de vatanınız” diyerek, eyaleti için yatırım taleplerinden bahsetti. Kazakistan’ın en önemli gelir kaynaklarının petrol, gaz ve uranyum olduğunu söyleyen Vali Eleuoviç, Kızılorda şehrine yatırım yapmayı düşünen Kocaelili işadamlarını bekleyen fırsatları paylaştı.

 

YATIRIMLARA ORTAK OLUYORLAR

“Yapacağınız yatırımlardan sonra ortaya çıkan ilk üründe devlet size yatırımın yüzde 30’unu iade ediyor” diyen Kazak Vali, “Yabancı işçi çalıştırmada her türlü kolaylığı sağlayacağız. Kazakistan’ın ihtiyaç duyduğu ürünleri üreten yatırımcıları daha büyük teşvikler bekliyor. Özellikle şehrimize yapacağınız yatırımları güvence altına almada vilayetimizin devlet şirketi yatırımlarınızın yüzde 25’ine ortak olabiliyor. Başlangıçtaki bürokratik engelleri şirketimiz üstleniyor. Şirket kara geçtikten sonra devlet şirketindeki hissenizi devrediyor” dedi.

 

HEDEF: 10 MİLYAR DOLAR

İki ülke arasında ticaret hacmini 3,5 milyar dolardan, 10 milyar dolara çıkarma hedefiyle çalıştıklarını, iki ülkenin cumhurbaşkanları tarafından konulduğunu söyleyen Vali Eleuoviç, yatırım yapılabilecek alanları paylaştı. Konuşmaların ardından ikili yatırım görüşmelerine geçildi. Ziyarete katılan Kocaeli Ticaret Odası işadamları, yatırım yapmak istedikleri sektörde verilen teşvikleri öğrenerek, Kazak yetkililerle anında iletişime geçme fırsatı yakaladı. Ziyaret, karşılıklı hediyelerin takdim edilmesiyle sona erdi.

20 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR