Türkkan, sağlık sorunlarıyla ilgili Akdağ’a önerge verdi

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yazılı olarak cevaplaması isteğiyle TBMM Bakanlığına soru önergesi verdi.Türkkan,...

BÜYÜT

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yazılı olarak cevaplaması isteğiyle TBMM Bakanlığına soru önergesi verdi.

Türkkan, önergede şunları dile getirdi; 15 yaşında kızı olan bir babanın feryadının olduğu mektupta; Kızının dişlerinde ve alt çenesinde sorun olduğundan ortodonti tedavisi görmesi gerekiyor. Özelde çalışan iki ortodontiste kızını götürmüş. İkisi de dişlerine tel takılması gerektiğini ve bir sene içinde yapılmazsa ameliyat gerekebilir, denilmiş. Masrafı ise 3500 ila 4500 TL arasında değişmektedir. Yaklaşık 2 aydır bu tedaviyi DARICA-ADSM kanalı ile çözmeye çalışmış ancak sonuç alamamış.

AŞIRI YIĞILMA VAR

Sebebi; Bu tedavi süreci kişiye göre değişmekte. Yani kişinin referansına ve para gücüne bağlı, parası ve referansı yoksa sıra alması bile olanaksız. Tedavisi, kişi hatırlıysa en fazla 4-5 ay eğer hatırlı değilse 2 ya da 3 yıl sürmekte. Bu yüzden de üniversite hastanelerinde aşırı yığılma olmaktadır, bir ara bu yığılmayı önlemek için, SGK hastaları özel çalışan ortodontistlere yönlendirmişler. Sonra da bu uygulamayı kaldırdıklarını bildirerek hastaları sevk etmemişler. Üniversite hastanelerinde ise en az 2 yıl veya 3 yıl sonrasına muayene günü verilmektedir.

Bu nedenle;

1- Anayasada belirtilen, “her insan eşit olarak sağlık hizmetinden faydalanacaktır” maddesi göz önüne alındığında bu vatandaşlarımız sağlık sorunlarını çözmek için nasıl bir yöntem izlemelidirler? Darıca ADSM ve Kocaeli ilimizin birçok hastanesinde Diş Sağlığı Ünitelerinin yoğunluğu sonucu mağdur olan vatandaşlarımızın sorunlarını gidermek amacı ile ne gibi çözüm önerileriniz ve önlemleriniz olacaktır?

15 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR