Borç batağındaki Kocaeli Büyükşehir, kredi alamıyor!

Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin Mayıs ayındaki ikinci toplantısı, Başkan Vekili Nevzat Doğan başkanlığında gerçekleşti. Leyla Atakan Kültür Merkezi...

Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin Mayıs ayındaki ikinci toplantısı, Başkan Vekili Nevzat Doğan başkanlığında gerçekleşti. Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde yapılan meclis oturumunda Plan ve Bütçe Komisyonu’nun, tramvay projesi ile ilgili olarak belediye başkanının yetkilendirilmesi ile ilgili olarak Genel Sekreter Tahir Büyükakın bir açıklama yaptı.

 

“İSU’NUN BORCU BULUNUYOR”

Belediyenin, İSU’dan alacağının bulunduğunu dile getiren Büyükakın, “Tramvay yapım için ödeneğe ihtiyaç var. Kredi alınması için ön onay alındı. Hazineye olan borçlarımız dolayısıyla kredi alamıyoruz. Bunun için de İSU üzerinden borçlanma olacaktır. İSU bize olan borcuna karşılık tramvayın ödemesi yapacak. İSU, şayet ödemeyi bize doğrudan yaparsa yatırım yapamaz. Bu yüzden ödemeyi kredi vasıtasıyla yapacak” dedi.

 

HUKUK KOMİSYONU GÖRÜŞMEDİ

Konu adına söz alan CHP’le Hüseyin Yılmaz, “İçişleri Bakanlığı, bizlere borçlanmayı yasakladı. Hukuk Komisyonu bu madde üzerinde görüşmesi gerekiyordu. Biz zaten CHP olarak tramvay projesine destek veriyoruz. Ancak hukuka uygun işlem yapılmasını istiyoruz. Maddenin geri çekilerek yeniden görüşülmesini talep ediyoruz. 20 gün sonraki meclise getirilebilir” ifadelerini kullandı.

 

“KARAR HUKUKUN ÜZERİNDE”

Konunun acil olduğunu söyleyen Başkan Vekili Nevzat Doğan ise, “Hukuk Komisyonu’nun da görüşü olsaydı, daha doğru olurdu. Muhalefetin kaygısı giderilmelidir” derken, Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından da Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu borçlanma yetkisi verildiğine dikkat çekilerek, İSU’nun borçlanması noktasında hukuki bir sorun olmayacağı belirtildi. CHP’li Yılmaz bunun üzerine, “Alınan karar hukukun üzerinde gözükmektedir” karşılığını verdi.

 

İSU, KREDİ ÇEKECEK

Konu hakkında görüşen Tahir Büyükakın ise, şöyle konuştu: “Büyükakın, “İSU’nun krediyi ödeyememesi durumunda bizim paramız var, öderiz. İSU’nun borçların tahsili yapılmalıdır. Sayıştay tarafından yazı gönderildi. Eğer tahsilat yapılabilirse İSU yatırım yapamaz. İSU’ya kolaylık sağlanmaktadır. Kentin su boruları durmaz. 113 milyon TL tutarında ihale yapıldı. Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 120 milyon TL ödeyebilir. Herhangi bir riski yok.” Yapılan oylamada talep AKP’nin oylarıyla kabul edildi. Bu karar sonrasında İSU üzerinden kredi çekilmesi netleşti.

 

Öte yandan mecliste Büyükşehir’in 2014 yılı analitik bütçe kesin hesabı da mecliste görüşüldü. Bütçe, CHP’lilerin eleştiri ve ret oyuna rağmen AKP’li üyelerin oyları ile kabul edildi.

21 Mayıs 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR