Liseli gençler, ÖSYM’yi protesto etti

Emek Gençliği’nin sosyal paylaşım sitesi facebook üzerinden yaptığı çağrılara cevap veren yaklaşık 2 bin 500 lise öğrencisi, dün Yürüyüş Yolu’nda şifr...

BÜYÜT

Emek Gençliği’nin sosyal paylaşım sitesi facebook üzerinden yaptığı çağrılara cevap veren yaklaşık 2 bin 500 lise öğrencisi, dün Yürüyüş Yolu’nda şifre skandalı nedeniyle AKP iktidarı ve ÖSYM’yi protesto yürüyüşü gerçekleştirdi.

27 Mart 2011 tarihinde yapılan ve yaklaşık 1.700.00 öğrencinin katıldığı Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonrası ortaya çıkan şifre skandalına tepki gün geçtikçe büyüyor. Emek Gençliği’nin sosyal paylaşım sitesi facebook üzerinden yaptığı çağrılara cevap veren lise öğrencileri, dün Merkez Bankası önünde toplanarak, Sabri Yalım Parkı’na protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. Yaklaşık 2 bin 500 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen eylemde ''Cemaat elini liselerden çek'', ''Liseler boyun eğmeyecek'', ''Tayyip Amerika'ya, imamının yanına'', sloganları atılırken, “ÖSYM in, Da Vinci out”, YGS sorularını alana LYS soruları yüzde 25 indirimli”, “ÖSYM annen var mı?”, “Cemaat Yaz 2222’ye gönder şifre cebine gelsin” yazılı dövizler taşındı.

UMUTLARIMIZLA OYNINIYOR
Liseli öğrenciler, alkış, ıslık ve sloganlarla Yürüyüş Yolu üzeri Fethiye Caddesi önüne geldiğinde oturma eylemi yaptı. Oturma eylemlerinin ardından Sabri Yalım Parkı’na doğru yürüyüşe geçen öğrencilere, çevrede bulunan vatandaşlar da alkışlarıyla destek verdi. Sadece liseli olduklarını dile getiren ve haklarının gasp edildiğini belirten öğrenciler adına lise son sınıf öğrencisi Nazlıcan Yiğit kısa bir basın açıklaması yaptı. Yiğit açıklamasında şu ifadelere yer verdi “YGS’de ortaya çıkan şifre skandalı adaletsiz ve çöken eğitim sisteminin bir kanıtı olmuştur. Bu skandal YGS mağduru binlerce gencin umutlarıyla oynandığını gösteriyor. ÖSYM Başkanı Ali Demir'in yaptığı açıklamalar konuyu aydınlatmamış, bizleri tatmin etmemiştir. Aksine daha fazla soruyu akla getirmiştir.

GÜVENMİYORUZ
Şifreleme skandalı ve 17 ayrı okulda sadece kız öğrencilerin sınava girmesi tesadüf müdür? ÖSYM’den direk gelen sınav kitapçıkları da güvenlik konusunda akılarda büyük bir şüphe uyandırmaktadır. Kişiye özel gelen kitapçıkları öğrenciden başkasının görmemesi de oluşan tüm bu şüpheleri daha da güçlendiriyor. ÖSYM Başkanı Ali Demir, yaptığı çelişkili açıklamalardan sonra 'Bize güvenin' diyerek bir şeyleri ört bas etmeye çalışmaktadır. 'Bize güvenin çağrısına' inanmıyor, tatmin olmuyoruz! Yapılan bu şaibeli sınavda biz öğrencilerin hayatlarıyla oynanmıştır.

SÖZ ÖĞRENCİNİN
Bunu yapan tüm sorumluların yargının karşısına çıkmasını istiyor ve şaibelerle örtülü oyunlarla dönen bu çökmüş sistemi kabul etmiyoruz! Ve bilinmelidir ki öğrenciler olarak bu taleplerimiz için mücadele etmeye ve sesimizi kısanlara karşı 'yeter artık, söz öğrencinin' demeye devam edeceğiz. Bütün bunlara karşı susmayan, hakkımızı aramada şu an yanımızda olmayan herkesi de mücadelemize ve geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz.” Liseliler, yaklaşık 45 dakika süren yürüyüş ve basın açıklamasının ardından dağıldı. Öğrencilere birçok vatandaşın destek vermesi dikkat çekti.

11 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR