CHP Kocaeli’de Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür

268 kişinin oy kullandığı kongrede Sevim Pekyörür 137 oy alarak CHP Kocaeli Kadın Kolları Başkanı olurken Hülya Güreli Yolcubal ise 130 oyda kaldı. 1...

268 kişinin oy kullandığı kongrede Sevim Pekyörür 137 oy alarak CHP Kocaeli Kadın Kolları Başkanı olurken Hülya Güreli Yolcubal ise 130 oyda kaldı. 1 oy ise geçersiz sayıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Kadın Kolları’nın 12. olağan kongresi gerçekleşti. KYÖD Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen ve 320 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede 13 kişilik yönetim kurulu belirlendi. Kongrede mevcut başkan Hülya Güreli Yolcubal ise Kartepe İlçe Kadın Kolları eski Başkanı Sevim Pekyörür yarıştı.

 

BÜYÜK İLGİ VARDI

CHP İl Kadın Kolları’nın kongresini takip edenler arasında milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Tahsin Tarhan, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, Darıca İlçe Başkanı Yakup Törk, Çayırova İlçe Başkanı Selahattin Kaya, Körfez İlçe Başkanı Mehmet Kaçar, Başiskele İlçe Başkanı İrfan Keskin, Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri, DSP Kadın Kolları Genel Başkanı Meral Uçarı, CHP Kadın Kolları MKYK Üyesi Hamiyet Göksu ile partililer katıldı.

 

“MÜZİK KULLANMAYACAĞIZ”

Programın açılışında konuşan mevcut başkan Hülya Yolcubal, “Bugün için renkli, müzikli ve kadına yakışır cıvıl cıvıl bir kongre hazırlamıştık. Ancak Gebze’den bir şehidimiz var ve bu nedenle kongremizde izleyeceğimiz hiçbir slaytta da müzik kullanmayacağız. Lütfen kongreler döneminde listeler hazırlanırken, kadınlarımız cinsel kimlikleriyle matematiksel hesaplara maruz kalmadan, cinsiyet kotasının kadın kotası olarak algılanmadığı, partideki kadınların Mustafa Kemal’in anlayışıyla değerlendirildiği partimiz ve ülkemiz adına cumhuriyetimizin kadınlarımızı kolladığı kongreler görmek istiyoruz” dedi.

 

“TÜZÜKTE DEĞİŞİKLİK İÇİN ÇALIŞACAĞIM”

Kongrede divan başkanlığına Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, katip üyeliklere ise Türkan Kılıç ve Mediha Satıcı seçildi. Genel kurulda konuşan Hürriyet, “Böyle bir göreve talip olma cesaretini gösterdikleri için arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu kongrenin kazananı CHP olacaktır. Bir tüzük kurultayı yapılacak. Bunu çok önemsiyorum. Kadın ve gençlik kolları broşür dağıtmaktan ve evleri gezmekten başka bir fonksiyonu yokmuş gibi davranılıyor. Bu kişiler doğal delege değil. Bunun için mücadele verilmeli. Ben tüzük kurultayında yer alırsam bunun için çalışacağım” diye konuştu. Milletvekili Tahsin Tarhan ise konuşmasında, “Tüm kongrelerimizi yaptık. Bugün bu kongreden de başarıyla çıkıp sokaklarda çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

“ELEŞTİRİLER ÇOK HAKLI”

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay da konuşmasında, “Adaylarımızı tanıyorum, kongremizin ardından kadın kotasıyla ilgili eleştiriler duyuyorum. Bu eleştirileri haklı bularak değerlendiriyorum. Ülkemizde durum iyiye gitmiyor. Sahillerimize çocuk cesetleri vuruyor. Binlerce kişi borcundan dolayı hapis yatıyor. Buradaki bu coşku, bizim başarılı olacağımızın en büyük göstergesidir” şeklinde konuştu.

 

“LİSTEYE YAZILACAK KADIN YOK”

Sarıbay’ın ardından konuşan Derince İlçe Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, “Kurultay delegeleri listesi hazırlanırken listeye yazılacak kadın yok denildi” diyerek Sarıbay’a tepki gösterdi. Sarıbay ise kendini kontenjanları ilçelere bıraktım diyerek kendini savundu. Sarıbay, “Ben ilçelerden önüme isim gelmediğini söyledim. Gelen kişilerden biri de Songül Kaya’ydı, ancak ben genç bir kadın olmasını istemedim. Eleştirilerde bulunurken ilk önce kendi örgütlerinizle görüşmenizi öneririm. Listedeki 20 isme ben müdahil olmadım” ifadelerini kullandı.

 

“BEN CHP’NİN KIZIYIM”

Kongrede konuşan adaylardan Sevim Pekyörür, kendini tanıtarak, “Ben Kocaeli’de büyüdüm. 16 yaşımdan bu yana sizlerle birlikteyim ve CHP’nin bir kızıyım. STK’larda, dernekler aktif olarak çalıştım. CHP’yi iktidara kadın örgütleri taşıyacak. Kadın güçlendikçe toplum güçlenir ve bu güzellik tüm CHP’ye yansır” dedi. Pekyörür, kurultay delege listesine karar değiştirerek kendini adını yazdığı belirtildi.

 

“MUSTAFA KEMAL’İN YOLUNDAYIZ”

Daha sonra konuşan mevcut başkan Hülya Yolcubal, “Kadın kolları kongremiz özgür, hür iradesi olan kadınların inancıyla kazanmak istiyoruz. Siyasi yaşantıma lise örgütlenmelerinde başladım. Gittiğim tüm şehirlerde CHP kapılarını çalarak örgütte yer aldım. İki tane genel seçim atlattık ve güne Gölcük’te başladım, bir günde çok sayıda ilçeyi gezdik. Her gün bir köyde ya da mahalledeydik. Atatürk’ün bize verdiği haklara sahip olmak için çalıştık. Bugün ilk defa CHP’de bir mevkiye aday oldum. Sonuç ne olursa olsun yolumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yoludur” sözleri ile adaylık açıklamasını gerçekleştirdi. Yolcubal, kendini kurultay delege listesine ise yazmadı. konuşmaların ardından oy kullanma işlemi yapıldı. Hilal GÜDÜCÜ

 

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, kongre öncesinde il kadın kolları başkan adayları Hülya Güreli Yolcubal ile Sevim Korkmaz Pekyörür’e çiçek takdim etti.

ci-001.jpg

ci2-001.jpg

 

SEVİM PEKYÖRÜR’ÜN LİSTESİ

Zeynep Öksüz

Perihan Göksu

Ümran Esen

Yasemin Erim Karaca

Fadime İlhan

Nuray Birinci

Senan Uygun

Şule Şanlı

Nadide Dilek Çağıltay

Dilek Dumanoğlu

Burcu Yazıcı

Asliye Kavas

 

KURULTAY DELEGELERİ

Bilge Öztan Çoker

Sevim Pekyörür

Nalan Gülenç

Türkan Çimen

Sevinç Demirli

Birgül Belek

Gülşen Kavas

Hamiyet Eraslan

Sedef Akşit

Necla Kuru

Perihan Yıldırım

 

HÜLYA YOLCUBAL’IN LİSTESİ

Şerife Albayrak

Selma Atıgan

Selvi Beyhan

Hanife Bildircin

Berna Çetin

Deniz Karamert

Elvan Karausta

Selma Köroğlu

Nihal Pakkan

Türkan Tunçer

Derya Ünal

Huriye Yılmaz

 

KURULTAY DELEGELERİ

Nurcan Çağlar

Suna Çınar

Perihan Evren

Özlem Günel

Sevim İslamoğlu

Canan Karabıyık

Afife Karatekin

Songül Kaya

Arzu Pehlivan

Semra Türken

Müge Gamze Tunçbilek

09 Ocak 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR