Köy muhtarları İSU’nun Kullar’daki tesislerini gezdi

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü’nün Kullar Atıksu Arıtma Tesisi ile SCADA ve ALO 185 birimlerini gezen köy muhtarları, arıtma...

BÜYÜT

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü’nün Kullar Atıksu Arıtma Tesisi ile SCADA ve ALO 185 birimlerini gezen köy muhtarları, arıtma tesisinden çıkan suyun berraklığı ile SCADA birimlerinden etkilendiler.

İSU Genel Müdürlüğü, atıksuları Kullar Atıksu Arıtma Tesisleri’nde arıtılan köylerin muhtarları için inceleme ve bilgilendirme gezisi düzenledi. Başiskele ilçesi Doğantepe Köyü Muhtarı Mustafa Üstün, Kartepe İlçesi Karatepe Köyü Muhtarı Mustafa Kılıç ve İzmit ilçesi Durhasan Köyü Muhtarı Burhan Tuğtekin ile bazı azaların da katıldığı inceleme gezisine İSU Yönetim Kurulu Üyesi Dr. H.İbrahim Kahraman, Arıtma Tesisleri Şube Müdürü Hakan Pir ile Eğitim ve Destek Hizmetleri Şube Müdürü Ömer Faruk Özen hazır bulundu.

“KÖYLER İLE ŞEHİRLERİN FARKI KALMADI”
Kullar Atıksu Arıtma Tesisi’nde başlayan inceleme gezisinde muhtarlara açıklama yapan Yönetim Kurulu Üyesi Dr. H.İbrahim Kahraman, Türkiye’nin en çok biyolojik atıksu arıtma tesisine sahip kurumu olduklarını ifade etti. Atıksu arıtma tesislerinin biyolojik döngüyü sağladığını dile getiren Dr. Kahraman, işlettikleri 16 adet atıksu arıtma tesisinin rantabl çalıştırılmaları sayesinde, 90’lı yıllarda yaşanan atıksulardan kaynaklanan tifo, dizanteri gibi hastalıkların artık 2008 yılından sonra görülmediğini kaydetti. Kocaeli’nde atıksu arıtma oranını yüzde 98 seviyesine çıkarttıklarını da anlatan Kahraman, insana önem veren bir kurum olduklarını vurgulayarak,”Bizim için insan çok önemlidir. Bugün, köylere kadar altyapı ve arıtma tesisleri yaparak işletiyoruz. Yaptığımız hizmetler ile köylerin şehirlerden bir farkı kalmadı.”dedi.

SUYUN BERRAKLIĞI GÖZLEMLENDİ
İnceleme ve bilgilendirme gezisine katılan muhtarlar, kendi köylerinin atıksularının da geldiği Kullar Atıksu Arıtma Tesisini gezdi. Tesis sorumluları tarafından arıtma tesisinin işletim sistemi hakkında bilgi verilen köy muhtarları, tesise giren atıksunun arıtılması sonucu çıkan suyun berraklığı ile tesiste yapılan biyofiltre ünitesi ile kokunun olmamasının karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler.

MUHTARLARDAN TEŞEKKÜR
Buradan İSU Genel Müdürlüğü’ndeki teknoloji üsleri olan içmesuyu ve atıksu SCADA birimlerini de yerinde inceleyen muhtarlar, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Sürekli olarak bilgi ve ihbarlarını ilettikleri ve 7 gün 24 saat hizmet veren ALO 185 servisini de gezen köy muhtarları, servisin verdiği hizmetlerde dolayı teşekkür etti. İSU Genel Müdürlüğü’nün yaptığı tesisleri ve teknolojiyi yerinde görmenin memnuniyetlerini dile getiren muhtarlar, yapılan hizmetlerden dolayı İSU Genel Müdürlüğü’ne teşekkür ettiler.

02 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR