TED Kocaeli Koleji'ne görkemli açılış

Eğitimin meşalesi TED Koleji tarafından Başiskele Yuvacık’ta inşa edilen 25 milyonluk okul, düzenlenen görkemli açılışla hizmete girdi. Okulun spor s...

Eğitimin meşalesi TED Koleji tarafından Başiskele Yuvacık’ta inşa edilen 25 milyonluk okul, düzenlenen görkemli açılışla hizmete girdi. Okulun spor salonunda düzenlenen açılışa Vali Yardımcısı Derviş Ahmet Set, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Zekeriya Özak, Başiskele Belediye Başkan Vekili Ahmet Karaaslan, TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, TED Koleji Kurucu temsilcisi Nilgün Çelebi, TED Koleji yöneticilerinden Murat Çeçen, Atilla Bingöl, Sibel Ateş, Eda Manav, Meriç Fıratlı başta olmak üzere öğrenciler, veliler ve çok sayıda davetli katıldı.


ANDIMIZ DA OKUNDU

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir süre önce okullardan kaldırılan Andımız okundu. Daha sonra TED Koleji Kurucu Temsilcisi Nilgün Çelebi ve kolej öğretmenlerinden oluşan koro hep beraber TED Kocaeli Marşı’nı seslendirdi. Marşın ardından ise Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği şarkılar seslendirildi. Koro tarafından seslendirilen 10. Yıl Marşı hep bir ağızdan ve coşkuyla söylenirken öğrenciler de ellerindeki Türk Bayrakları ile koroya eşlik etti. Okul korosunun ardından 3 öğrenci piyano dinletisi sundu.

 

“ATATÜRKÇÜ GENÇLER YETİŞTİRECEĞİZ”

Koronun ve piyano dinletisinin ardından konuşmalara geçildi. Atatürk’ün ilke ve inkılaplarını benimseyen gençler yetiştireceklerini belirten Okul müdürü Handan Yatgın, “Türkiye Cumhuriyetini özümsemiş, bütün insanları kucaklayan, geleceğe güçlü gençler yetiştirmek için çalışacağız. Amacımız imkansızı mümkün, mümkünü kolay hala getiren, araştıran ve sorgulayan, gelişen teknolojiyi kendine yaşam biçimi hale getiren bireyler yetiştirmek. Atatürkçü ve Cumhuriyetçi gençler yetiştireceğiz” dedi.

 

“BİZİM İÇİN ÖVÜNÇ KAYNAĞI”

Okul müdürünün ardından konuşan Zekeriya Özak, “Yeni eğitim öğretim yılımız hayırlı olsun. Burada büyük bir heyecanla yeni bir döneme başladık. Eğitim hayatının önemli çınarlarından TED Koleji artık Kocaeli’de. Çağdaş eğitimi bütün yurda yayma konusunda başarılı çalışmasıyla tanıdığımız TED’in Kocaeli’de olması bizleri mutlu etti” dedi. Derviş Ahmet Set ise “TED Koleji’nin ilimizde açılması bizim için övünç kaynağı oldu” ifadesine yer verdi.

 

“35’İNCİ OKULUMUZU AÇIYORUZ”

Daha sonra söz alan Selçuk Pehlivanoğlu, “87 yıl önce kurulan Türk Eğitim Derneği’ne çeşitli misyonlar yüklenmiştir. Bunun sorumluluğunu taşımak için mücadele ediyoruz. Bugün 35’inci okulumuzu açıyoruz.  Seneye Urfa, Sivas ve Elazığ’da da meşalemizi yakacağız. 35 okulumuza ek olarak üniversitemizi de açtık. TED olarak tam eğitim bursuyla 10 bin çocuğa ulaşacağız. Evlatlarınızı bize emanet ettiniz. Artık yeni icat çıkartma devri geride kaldı. Artık çocuklarımız icatlar yapsın” dedi.

 

“FARKLILIKLAR ZENGİNLİK OLMALI”

Bir ülkede testle tost arasına sıkışmış eski adı dershane yeni adı bilinmeyen bir yerde çocuk yetişmeyeceğini ekleyen Pehlivanoğlu, “Eğitim sistemi her bakanla, hükümetle değişmemeli. Ülkemizde bayrağımız toprağımız tek olan, farklılıkların ayrıştırma değil zenginlik olduğu bir vatan hayal ediyoruz. Anaların ağlamayacağı bir vatan hayal ediyoruz. Bizim simgemiz meşaledir. TED kolejinin gücü petrol yağından değil, gönül yağından gelir” dedi. Açılış pastasının ve kurdelesinin kesilmesinin ardından okul yöneticileri ve protokol üyeleri birlikte sınıfları gezdi.

 

KADEMELİ OLARAK BÜYÜYECEK

18 bin metrekarelik arsada, 14 bin metrekare kapalı alana sahip TED Kocaeli Koleji’nin dev  kompleksi toplam 9 ayda tamamlandı. Sosyal aktivitelere de büyük önem veren TED Koleji’nde bir yüzme havuzu, 141 kişilik seyirci tribünü olan bir kapalı spor salonu ve 286 seyirci kapasiteli bir konferans salonu, açık çok amaçlı spor sahası ve çeşitli sosyal alanlar bulunuyor. Okulun kurucu temsilciliğini TED Koleji mezunu olan Nilgün Çelebi üslenecek. TED Kocaeli Koleji’nin lise bölümü 2018- ­2019 eğitim­ öğretim yılında, 8. sınıflar mezun olduktan sonra kademeli olarak faaliyete geçecek ve ilk yılında sadece 9. sınıf düzeyinde öğretime başlanacak. Nuri AKÇAHARMAN

29 Eylül 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR